Almanya Transit Vize

2
253

Almanya üstünden aktarmalı uçacağım Meksika uçuşum için Almanya transit vize si gerekir mi sorusuna yanıt bulmam 2 hafta sürdü. Bu süre zarfında okumadık makale, çalmadık kapı (Alman konsolosluğu ve idata), aramadık telefon (Alman konsolosluğu, idata) bırakmadım.

Aldığım yanıt hep gerekmeyebilir ya da gerekebilir oldu. Siteyi uzun zamandır takip eden ve yanıt bulmam konusunda yardımcı olan Yasin ve Ole’ye çok teşekkürler.

Araştırma ve başvurulamayan Almanya transit vize süreci oldukça gergin geçti. Meksika’ya uçuşuma toplamda 3 hafta vardı ve ben artık gerekiyorsa schengene başvurayım, yeterki biletim yanmasın moduna bağlamıştım çünkü başvuru yapmaya gittiğim idata vize gerekip gerekmediğini bilmiyordu. Ben gerekmiyorsa da konsolosluktan geri dönsün yeter ki yanıt alayım moduna bağladığımda ise, tam olan evraklarıma bahaneler üretip kendileri sigorta satmaya ve fotoğraf çektirmeye kalktı. Alman konsolosluğuna ulaştığım ilk seferde mail atmamı istediler. Ben zaten 2 hafta önce mail attığımı ne zaman yanıt verebileceklerini sorduğumda ise çok meşgul olduklarını söylediler. Konsoloslukta çalışan tanıdık bir kontak bulduğumda ise aldığım yanıt ‘Emin değiliz’ oldu. En sonunda sinirlerime hakim olamayıp bipli bir video çekip facebookta yayınlamıştım. Yasin, senin muhattabın Frankfurt pasaport polisi onlarla konuşman gerek diye videonun altına yorum yaptığında bir aydınlanma yaşadım. Ben neden düşünemedim ki?!

Derken olaya Ole (Alman arkadaşımız) el attı ve polisi aradı. Frankfurt havalimanı pasaport polisi de Almanya transit vizenin gereklilik koşullarını mail ile gönderdi. Ben de yanıta kavuşmuş oldum. Belgenin orjinali İngilizce bilenler için şurada

Belge de şöyle diyor. Almanya uluslarası havalimanlarında;

Frankfurt/Main,

Munich,

Hamburg (4.30-23.30 arası) ,

Düsseldorf (6.00-21.00 arası) ve havayolu şirketi önceden geçişi yetkliler ile ayarladı ise,

Cologne/Bonn (4.30-23.30 arası),

Berlin (6.00-23.00 arası) Berlin-Tegel’de sadece Air Berlin ile uçacak yolculardan  transit vize istemiyor. Ancak aşağıdaki ülkelerin vatandaşları iseniz transit vizeye ihtiyaç duymaktasınız.

Liste uzun merak eden linkten baksın. Türkiye dahil.

 

Almanya transit vize istiyor mu?

Evet arkadaşlar. Almanya aktarmalı uçuşlarda terminal değiştirmeyecek, pasaport kontrolünden geçmeyecek bile olsanız bir kısım 3.dünya ülkelerinden (Türkiye dahil) transit vize istiyor.

Geçerli bir schengenim varsa transit vize almalı mıyım?

Hayır.

Eğer AB ülkelerinden birisinde ya da Andorra, Japanyo, Kanada, San Marino veya ABD’de oturma iznim varsa transit vize almalı mıyım?

Hayır.

Geçerli bir ABD, Japonya, Kanada veya İsviçre vizem var ise Almanya transit vizesi almalı mıyım?

Hayır.

 

Bu yazılanlar Almanya için geçerlidir. Her AB ülkesinin iç kanunu değişiklik göstermektedir.

Ben geçerli bir ABD vizem olduğu için herhangi bir sıkıntı yaşamadım ancak hem Almanya uçuşundan önce Lutfhansa yetkileleri, hem de uçuştan iner inmez daha uçağın kapısında iken pasaport polisi ABD vizemi kontrol etti.

Sizin için en zorlu vize süreci hangisi oldu?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.