San Juan de Chamula

2
chamula kilisesi

San Juan de Chamula kasabası, San Cristobal de las Casas’a 15 dakika mesafede enteresan dini ritüellere ev sahipliği yapan, biraz da gergin bir halka sahip bir kasaba.

San Juan de Chamula kasabası ve kilisesi bugüne kadar hayatımda gördüğüm en acayip yerler listesinde kesinlikle en üst sıralarda yer alıyor. Gitmeden önce karşılaşacağım şeylere dair bir çok duyum almış olsam da, acaba biraz abartılıyor mu diye düşünmekten kendimi alamıyordum.

San Juan de Chamula Kasabası

Bembeyaz olan bu kilisenin kapıları, mavi ve yeşile boyanmış üzerileri ise çiçek desenleri ile süslenmiş. Bahçenin ortasında yemyeşil desenli bir haç var. Kilisenin tepesinden aşağıya kadar inen rengarenk bayraklar rüzgarla uçuşup duruyor. Böyle bir manzaranın karşısında çok şirin bir yere geldiğimi düşünüyordum. Taa ki içeri adım atana kadar.

Bu Chamulalılar biraz enteresan insanlar. Hayatın getirdikleri ve yaşam koşulları yüzünden midir bilinmez ama yüzleri hiç gülmez olmuş. Biraz da agresiflik var kanda. Yabancıları sevmezler ama paraya da hayır demezler. O nedenle yabancılar için kiliseye giriş ücreti 125 peso.

San Juan de Chamula için ilk duyduğum şey kilisede fotoğraf çekmenin yasak olduğu ve bu yasağa uyulmadığı taktirde telefonun kırılabileceği ya da dayak yenilebileceği olmuştu. İçeride fotoğraf çekmek yasak. Gizlice çekmeyi denemek bile risk. Kesfetmek.com ‘dan İskender risk severim dedi ve içeri girerken gizlice birkaç foto çekti ve farkedildi. Görevlilerden bir tanesi gelip fotoğrafları silmesini istedi. Çektin çekmedim derken ortam birden fazlasıyla gerginleşti ve fotoları silmediği taktirde telefonu kırmak ile tehdit ettiler ve vücut dillerinden yapacaklarına da emindim. Bir şekilde konuyu kapattık ama kilise içerisinde olduğumuz süre boyunca gözler hep üstümüzdeydi.

Ne var bu kadar gizli içeride?

Kilise

San Juan de Chamula Kilisesi

Chamulalıların inanışı Katalolik ile Paganizm arası karışık birşey. Kilise bildiğimiz kiliselerden farklı. Oturacak bank ve İsa yok içeride. Yerler tamamen çam yaprakları ile kaplı. Zipline hikayesinde anlattığım gibi ormandaki çam yapraklarının evin girişindeki gibi bir karşılama paspası olduğuna inanıyorlar. Eski inanışları ile Katalolik Hristiyanlık birleştirdikleri için kilisenin yerlerini çam yaprakları ile kaplamışlar. Bir de Chamulalılar sadece bir Tanrı’ya dua etmiyorlar. Meleklere, azizlere de dua edebiliyorlar ve hepsini kendi arkadaşları gibi görüyorlar. O nedenle kilisenin ortasında yere iki sıra mum yakmış, bu mumların arkasında bir şişe Coca Cola, bir şişe Corona ve bir de canlı tavuk ile dua eden (durmadan konuşan) birilerini görüyorsunuz. Dua ettikleri şeyi arkadaşları olarak gördükleri için getirdikleri kola ve birayı bir kendileri içiyorlar bir de karşılarındakine (tanrı, melek, aziz) ikram ediyorlar. Tavuk ise nazar için. Eğer nazar değdiğine inanıyorlarsa, canlı tavuğun boynunu döndürüp kilisenin orta yerinde öldürüveriyorlar.

Bu kilise, aslında hiçbir Hristiyan mezhebine ait değil. Teoride Katolik olarak geçseler de, hiçbir Hristiyan burada dua etmiyor ve Vatikan’da bu kiliseyi kabul etmiyor. Sanırım içeride İsa’ya dair hiçbir şey en ufak bir tasvir, bir heykel, bir gravür bulunmaması bunun en büyük sebeplerinden birisi olsa gerek.

Bir de bu Chamulalıların evlerinde dua ettikleri meleklerin, azizlerin olduğu küçük bir kısım var. Bu meleklerden ya da azizlerden diledikleri şeyler gerçekleşmediği takdirde, bunun aziz ya da melek arkadaşları onlara kazık atmış gibi algılıyorlar ve cezalandırmak için ya baş aşağı ters çevirip koyuyorlar ya da bir kutunun içerisinde karanlıkta bırakıyorlar. Bir de ona dua etmeyi bırakıp, diğerlerine geçiyorlar. Çok acayip değil mi?

Sizin gördüğünüz en ilginç dini ritüel neydi?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.