Frida Kahlo Müzesi

1

Frida Kahlo müzesi diğer adıyla La Casa Azul, Meksika’da görülecek yerlerin başında geliyor. Her gün yüzlerce turist buraya Latin Amerika’nın en ünlü kadınının özel hayatından bir parça görebilmek için akın ediyor.

 

Frida’nın hayatına ve tarihin önemli anlarına tanıklık eden bu özel mekan 1958’te müze haline gelmiş. La Casa Azul Frida’nın hayatında önemli bir yer tutmuştur. Dieogo ile evlendikten sonra bir süre bu evden ayrılmış olsa da yine Coyoacan’daki ailesinin yanına dönmüştür.

Frida Kahlo Müzesi ressamın en önemli eserlerinden bazılarını görebilirsiniz: Long Live Life, Frida and the Caesarian Operation, Portrait of My Father Wilhelm Kahlo.

La Casa Azul’daki her nesne ressam hakkında bir şeyler anlatıyor. Koltuk değnekleri, korseler ve ilaçlar, Frida’nın çektiği fiziksel acıları ve geçirdiği birçok operasyonu göz önüne kolayca getiriyor.

En sevdiğim köşesi mutfak, tipik bir Meksika mutfağı. Frida ve Diego burada yaşadıkları süre boyunca misafirlerine Meksika yemekleri ikram etmişler ve keyifli sofralar kurmuşlar. Troçki gibi ünlü bir çok dostlarını bu evde ve sofrada ağırlamışlar. 

La Casa Azul Frida ve Diego’nun zevklerinin bir sentezine dönüşmüş. Ressamlığının yanı sıra muhteşem bir mimari zevke sahip olan Diego tarafından İspanyol öncesi dönem eserleri ile döşenmiş.

Frida’nın evi ölümünün ardından Diego’nun isteği ile halka açık bir müzeye dönüştürüldü. Diego ve Frida’nın ortak arzusu kendi eserlerini Meksika halkına bağışlamaktı ve öyle de yaptılar.

Diego’da bu evde uzun yıllar yaşamış ve Frida’nın babası Guillermo Kahlo’ya ait kredi borçlarını üstlenerek ödemiştir. Guillermo Kahlo çok ünlü bir fotoğrafçı olmasına rağmen, Frida’nın geçirdiği operasyonlar sebebiyle ailenin çok fazla borcu vardı.

Ölmeden önce Diego, arkadaşı Dolores Olmedo’dan ölümünün ardından on beş yıl boyunca La Casa Azul’daki banyosunu açmamasını istedi. Dolores de kendi yaşamı boyunca arkadaşının isteklerine saygı gösterdi. Frida’nın yatak odasının banyosu, küçük bir depolama alanı ve çeşitli sandıklar, dolaplar ve çekmeceleri kilitli tuttu. Diego tuvalette saklanan nesnelerin kısa bir envanterini bırakmıştı ancak yakın zamana kadar diğer alanların içerikleri hakkında hiçbir şey bilinmiyordu.

Neredeyse üç yıl süren çalışmalar sonucunda uzmanlar bu belgeleri arşivleyebildiler. 22.000 belge, 6.500 fotoğraf, dergi ve süreli yayınlar, kitaplar, düzinelerce çizim, kişisel eşyalar, kıyafetler, korseler, ilaçlar, oyuncaklar…. Bu nesneler her iki sanatçının hayat hikayelerini zenginleştirecek ipuçları sunuyor. Yeni sergiyi ziyaret eden akademisyenler, Frida ve Diego’nun hayat hikayelerinin yeniden yazılması gerektiğini çünkü daha önceden öne sürülen bir çok önermenin yanlış olduğunu belirttiler. Tüm bu belgeler ışığında gerçek Frida’yı ve popüler kültür yüzünden yanlış tanıtılan Diego’yu görmek için La Casa Azul’a gitmek benim için bir keyifti.Müze Bileti

Frida Kahlo müzesinin önünde çok uzun kuyruklar oluşuyor, özellikle haftasonları. Meksika sıcağında bu sırada beklemek çekilmez bir hal alabiliyor. Biletleri müzenin web sitesinden satın alırsanız, sırada beklemeden önceden seçtiğiniz giriş saatinde içeriye girebilirsiniz.

Frida Kahlo Müzesi Nerede?

Frida Kahlo Müzesi, Meksiko’nun Coyoacan semtinde bulunuyor. Meksiko’ya uçak biletlerinizi www.obilet.com web sitesinden bakabilirsiniz.

Frida Kahlo Müzesi 360 Derece Tur

Frida Kahlo Müzesi online ziyarete açık. Görmek için son saatler olabilir. Linki buraya bırakıyorum.

https://www.recorridosvirtuales.com/frida_kahlo/museo_frida_kahlo.html

Meksika’da Diego Rivera’nın İzinde

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.