Holbox

0

Meksika’nın gizli köşelerinden Holbox adası, Cancun ve Tulum’un canlılığına sahip değil belki ama denizi ve plajları ile sırt çantalı turistleri ve balayı çiftlerini kendine çekiyor. Meksika gezilecek yerler listesinde belki de adını göremeyeceğiniz Isla Holbox (Holboş diye okunuyor) doğallık arayanlar için mükemmel bir yer.

Holbox adasının fotoğraflarını gördüğümde aklım gitmişti. Bembeyaz kumlar, turkuaz sular, flamingolar, ahşap bungalovlar… Sanki huzurun fotoğrafı gibiydi.

Hırsızlı, maceralı bir otobüs ve feribot yolculuğunun ardından ayak bastığım adada asfalt ya da beton yol olmadığını fark ettiğimde ne kadar korunmuş bir yere ayak bastığımı fark etmiştim. Adada tüm yollar bembeyaz kumlardan oluşuyor, o yüzden adada çıplak ayak, kalın tekerlekli bisiklet ya da golf arabaları ile dolaşılıyor.

Holbox adası sakinleri

Elektrik Isla Holbox’a 1987’de gelmiş ve alt yapı olarak hala günümüzün gerisinde. Elektrik kesintileri sıkça yaşanıyor. ATM’ler çoğu zaman çalışmıyor. Bize ne ki?

Ada daha çok günümüz hippieleri ve bir kısım da balayı çifti tarafından mesken tutulmuş durumda. Ada doğal güzellik olarak Maldivler ya da Seyşelleri andırsa da, lüks seviyesinde geri kalmış. İyi ki de kalmış. Ada resmen bize kalmış, hippielere.

Adada görmeyeceğiniz hiç bir renk yok. De

 

niz turkuazın elli tonunu barındırıyor. Evler, binalar birbirinden güzel ve canlı renklerle, muraller ile süslenmiş durumda. En önemli Meksika geleneği siesta unutulmamış, her köşe hamaklar ile dolu. Isla Holbox’un simgesi nedir diye sorsanız, hamak, hindistan cevizi, çıplak ayaklar ve salaş barlar diye yanıtlarım.

Ada doğallığından ödün vermediği için canlı çeşitliliği de üst durumda. Kano, tekne ile hatta yürüyerek flamingoların, kaplumbağaların, balina köpek balıklarının, timsahların ve diğer bir çok türün yanına ulaşmak mümkün.

 

Canlı çeşitliliğinin fazlalılığı aynı zamanda sivrisineklerin bol olduğunu anlamına da geliyor. Vücuduma kimyasal sürmekten hoşlanmayan bir insan olduğum için genellikle sivrisinek kovucu kullanmam ama Isla Holbox’taki sivrisinekler tahmammül edilecek gibi değil. Adaya ayak bastığım ilk yarım saatte bunu acı bir şekilde anladım ve hemen açık ilk marketi bulup bir tane aldım.

Resepsiyonun açılmasını beklerken tanıştığım bir Avusturyalı bir kız ise sivrisineklere daha fazla dayanamayacağını söyleyip arkasına bakmadan kaçtı. Emre’de yaptığımız kano turunda sivrisineklerin çok olduğunu bölgeye girince epey ısırılmıştı.  Tabii sivrisineklerin sayısı da yine dönemsel olarak değişiyor.

Isla Holbox’taki en yoğun sezon balina köpek balığı ve flamingoların adayı ziyaret ettiği tarihe denk geliyor.


Isla Holbox nerededir?

Holbox adasına gitmeden bilmeniz gerekenler

  1. Holbox adasında ATM var ama çoğu zaman elektrik kesintileri ya da arızalar nedeniyle çalışmıyor. Arıza olduğu zaman anakaradan tamir ekibinin gelmesi vakit alabiliyor. O nedenle adaya giderken harcayacağınız kadar parayı yanınıza alın.

  2. Isla Holbox’da sivrisinek oldukça fazla. Sayısı dönemsel olarak değişiyor. Yanınızda mutlaka ama mutlaka sivrisinek kovucu bulundurun ve çevreye duyarlı olanlardan almayın. Çevreye duyarlı olanlar maalesef burada yeterli olmuyor. Sivrisinek koruyucu kullansanız bile sırtınız bu hale gelebilir. Mesela beni sokmadılar. hahhaaahah

  3. Adada arıtma sistemi bulunmuyor bu yüzden çevreye duyarlı şampuan, sabun ve deterjan kullanın.
  4. Isla Holbox’a giden yolda gece otobüslerinde hırsızlık çok yaygın. Benim çantam öndeki koltuğun altından çalınmıştı. Gitmeden Meksika’da hırsızlık yazısına göz atmanızı öneririm.Isla Holbox’a nasıl gidilir?Holbox adasına giden uçaklar mevcut ama rakamlar oldukça yüksek.

Merida ve Cancun’dan her gün kalkan otobüsler ile Chiquilá’ya oradan da feribot ile Holbox’a ulaşabilirsiniz. Bileti alırken fiyata feribot ücretinin dahil olup olmadığını sormayı unutmayın.

 

Holbox’ta Yapılacaklar

Kano ile mangrov ormanlarında turlayabilir bu esnada hem flamingoları hem timsahları görebilirsiniz.

 

Balina köpek balığı dalışı yapabilirsiniz. Adına kanmayın çok uysal hayvanlar, zaten plankton ile besleniyorlar. Sadece biraz büyükler.

Kum bisikleti ile  adayı turlayabilir, flamingoları görebilirisiniz.

Kitesurf öğrenebilirsiniz.

En güzeli hiç bir şey yapmadan sadece kumsalda ya da hamakta yatabilirsiniz.

Isla Holbox’ta Nerede Kalınır?Holbox’ta hem bungalovlar, hem lüks oteller hem de hosteller var. Tüm tercihlere yönelik seçenekler mevcut ama adada konaklama imkanı sınırlı olduğu için rezervasyonu mutlaka gelmeden yaptırın. Sahilde ya da hamakta uyumak gibi bir fikir ile yola çıkmayın. Sivrisinekler yüzünden mümkün değil.

Maldivler seviyesinde otel arıyorsanız buraya sakın gelmeyin.

 

Adada olduğum dönemde Hostel Tribu’da kaldım. Şimdiye kadar kaldığım hosteller içerisinde ilk üçte yer alır. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Hem ortamı çok güzel hem de mutfağı. Ada biraz pahalı olduğu için mutfak önemli. Ben oradayken adada başka hostel yoktu ama sanırım şimdi bir kaç tane daha açılmış.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.