Punta Allen : Gözlerden Uzak Bir Balıkçı Köyü

1

Tulum’un yakınlarında ama aslında bir o kadar da uzağında bir balıkçı köyü Punta Allen. Unesco Dünya Tarihi Mirası listesindeki Si’an Kaan doğal parkının içerisinde yer alan, turizmden nasibini henüz almamış küçük bir yerleşim.

Bazen insanın canı kimsenin olmadığı yerlere gitmek, Windows arka planındaki ada gibi bir yerde bir başına olmak ister. Tulum’un turistik atmosferinden sıkılan baş kahramanınız, kendisini Punta Allen’e atmaya karar verir. Yalnız şöyle bir sıkıntı vardır; mesafe 40km olmasına rağmen mevsimine göre gidiş süresi 2-4 saat arasındadır. Toplu taşıma bulunmamaktadır. İki seçenek vardır, bir tur botuna 100 USD ödemek ya da otostop ile gitmek. O yöne giden yoğun bir trafik olmadığı için uzun bekleme süresini göze almak gerekir. Bir de cangılda jaguar olduğuna yönelik bilgiler dolaşır ve üstüne üstlük Mart 2016’da reddite Punta Allen yolunda jaguar resmi düşmüştü. Ufak bir tereddüt, biraz araştırma, kemiklerim jaguara kurban olsun diyerek çıkar yola.  Ne demişler hızlı yaşa, genç öl.

otostop

20dk sonunda Punta Allen yönüne giden bir pikap aldı. 10km geride bırakırım dedi. Oh ne ala. Yerleştim arkaya, tıngır mıngır bisikletlilerden biraz daha hızlıca gitmeye başladık. Doğal parkın girişinde durduk. Ben İspanyolca bilmesem de abinin, el kol ve hal tavırlarından dediği her kelimeyi anlıyormuş gibiyim. Buradan sonrası turistlere paralı dedi. Bir adam geldi kişi başı 31 M$ aldı, doğal parka giriş için. Bileğime yapıştırdığı kağıtta da, hangi kanun dolayısıyla bu paranın alındığına dair bir ibare yer alıyordu. Neyse demekten başka yapacak bir şey yok. Yabancısın bir kere.

Punta Allen’e otostopla gidiş videosu…

 

Asfaltsız yol mevsimsel olarak bozuk, çok bozuk ya da çoooook bozuk olarak sınıflandırılıyor. Yağmur döneminde yolda yarı beline kadar suya girmiş insanları görmek mümkün. Ben sanırım sadece bozuk dönemine denk geldim. Yine şanslıyım. Pikabın arkasında çukurlara gire çıka kaba etlerim ağrısa da, Punta Allen’e gidişimin heyecanı, jaguar görebilme ihtimalim ve manzaranın güzelliği karşısında dert edeceğim son şey haline geldi.

Bizi alan abi o kadar tatlıydı ki, manzaralı yerlerde timsahları, manta rayleri gösterdi. Yolun daha da bozulacağı noktada da, sırtına koyduğu matı alıp bize verdi. Popomuz rahat etsin diye. Köye 10km kala, içi elvermedi sanırım, köye kadar bırakayım ben sizi dedi. Bırakmasa muhtemelen güneşin altında koca sırt çantaları ile 10km yürümek epey yorardı.

Köy halkı ıstakoz avcılığı ile geçindiği için maddi durumları yerinde. Köy içerisindeki 4×4 araçları gördükçe buna emin oluyor insan. Kimse kullanmadığı için de dolmuşlar sene başında iptal edilmiş zaten. Punta Allen iki ana sokaktan ve bunları birbirine bağlayan ara sokaklardan oluşuyor. Köyde sadece 200 kişi yaşamasına rağmen, köy içerisinde futbol, basketbol sahası, park, çocuk oyun parkı, okul ve kütüphane var. Temel olarak insanların ihtiyaç duyabileceği her şey mevcut. Ülkemizdeki çoğu insan geri kalmış olarak adlandırdığı Meksika’nın bir köyünde bunları görseler ne düşünürlerdi?

Punta Allen’e elektrik 8.30-14.30 ve 18.00-24.00 arası verilmektedir.

Köyde de çevresinde de yapılacak çok fazla bir aktivite yok aslında. Kafasını dinlemek isteyen insanlar dışında kimse pek gelmiyor. Bir de 100$’lık tur ile gelip yarım saat yemek molası veren turistler oluyor. Günün belirli bir saati gelip gittikleri için, akşam kalanlara halk sempati ile yaklaşıyor. Kahve dükkanı işleten bir hatun, buraya kalmak için gelen insanları görmek pek mümkün değil, buraya ya kafadan kırık olanlar ya da fazla cesur olan gezginler gelir demişti. Ben hangisine giriyorum acaba?punta-allen-koyu

Istakoz satışı ile geçinen bir köye gelip, yemeden dönmek olmazdı.  20cm civarındaki pişmiş bir ıstakozun fiyatı 300 M$ yani şuan itibariyle 50tl. Seyahatimin en lüks yemeğini, en salaş mekanında yemem ise tam bir ironi.

Punta Allen’de beni şaşırtan diğer bir nokta ise, köyün var olan kilisesinin yanı sıra Yehova Şahitleri’ne ait bir kilise daha olması ve cumartesi gecesi içinin tamamen dolu olmasıydı. Mayaların Hristiyanlıktan önceki inanışlarında bir cennet ya da cehennem kavramı yok. Enerjilerin biçim değiştirdiğine ve reenkarnasyona inanıyorlarken, çok farklı bir temele oturtulmuş bir inanca geçişte zorlanmışlar. Eski dünyadan göç eden Avrupalıların zorlamalarına karşı kendi inançlarını yitirmeyip, gizliden gizliye devam etmişler. Maya popülasyonun yoğun olduğu bu alanda artık herhangi bir zorunluluk ya da baskı olmamasına rağmen Hristiyanlığı yoğun bir şekilde görmekti beni şaşırtan.

Hindistan cevizi denizde yüzer mi yüzmez mi?

Punta Allen’de kaldığım iki gün boyunca yaşadığım en büyük aksiyon, gecenin bir yarısı çadırın üstüne düşen taze Hindistan cevizini (kurunun yaklaşık 2 katı) kampın çılgın köpeği saldırdı sanıp, çığlık atmam oldu. (Bakınız kamp alanı seçilirken dikkat edilecek noktalar… ) Bir de hindistan cevizi suda yüzer mi yüzmez mi merak edip, bilimsel test yaptım. Geri kalan zamanda ise vaktimi yerel yemeklerin lezzetlerine bakıp, hamakta sallanarak ve kitap okuyarak geçirdim. Bir de gece ışık kirliliği olmadığı için uygulama ihtiyacı duymadan tüm yıldızları görebildim. Hayatım boyunca hiç bir yerde bu kadar çok yıldız görmemiştim.

Dönüş yolu ise gelişe göre daha zorlu oldu. Toplam 2 saat boyunca yolun kenarında araç bekledim ve 2 saatin sonunda geçen 6. (rakamla altı) araç ile dönebildim. Gitmeye kesinlikle değer ama yolu göze alıp karar vermek gerek.

puntaallen-otostop

Meksika ile ilgili diğer yazıları okumak için;

https://bilinmeyenrota.com/gezi/k-amerika/meksika/

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.