Hostel mi Arkadaşınız Evi mi?

1

 

Yılda bir kaç kez İstanbul’a işim düşüyor. Böyle günlerde önümde iki seçenek yer alıyor, konaklama için arkadaşımın evini ya da hostel tercih etmek.. İşler duruma göre değişse de iki tarafında artılarını ve eksileri var ve kalış sürem, yapacağım işler, görüşeceğim kişiler gibi etkenlerle nerede kalacağıma karar veriyorum. Karar verme sürecimi hangi etmenlere göre belirliyorum;


Ev konforu

özel oda

Eğer özellikle uzun seyahatlerden döndüysem ve ev özlemi içerisindeysem, canım halıya basmak, çaydanlıkta su kaynatmak, çekyatta hiçbir şey yapmadan yatmak ve en önemlisi özlediğim arkadaşlarım ile vakit geçirmek istiyor ise, kesinlikle arkadaşımın evini ya da airbnb tercih ediyorum.

Eğer ki, yurt içinde işlerimi halletmek için başka bir şehire gideceksem, arkadaşlarıma evde giriş çıkış saatleri konusunda rahatsızlık vermek istemiyorsam ya da onlara bağlı kalmak istemiyorsam kesinlikle hostel tercih ediyorum.

İstanbul’a son gittiğimde ise en güzel hostel arkadaşımın hostelidir diyerek Hush Hostel Lounge (hafta içi) ve Hush Hostel Moda’da (hafta sonu) kaldım. Böylece hem kendi programımı dilediğimce organize edebildim hem de arkadaşlarım ile keyifli vakit geçirebildim.

 

Ücret

O anki bütçem de konaklama seçeneklerinde önemli bir hale geliyor. Eğer bütçeme dikkat etmem gerekiyorsa arkadaşımda, azıcık daha fazla harcama hakkım varsa hostelde kalıyorum. Hostel ücretleri özellikle yatakhanelerde kalmayı tercih edenler için oldukça makul. Kahvaltı dahil gecelik 45-50 TL gibi rakamlara konaklamak mümkün. 

Alkol Seviyesi

Niyetim partilemek ise ve arkadaşımın evi İstanbul gezegeninin bir diğer ucunda ise hostelde kalmak daha mantıklı bir hal alıyor. Ödenecek taksi ücreti çoğu zaman hostelde konaklamaktan daha fazla tutuyor.

Gidiş Sebebi

Gidiş sebebim arkadaşlarımda gezip tozmak ve eğlenmek ise hostelde kalmak anlamsızlaşıyor ama iş için gittiğimde gün içerisinde giriş çıkış, üst baş değişimi, merkezi lokasyon gibi nedenlerden ötürü hostel büyük rahatlık sağlıyor.

Kahvaltı

Arkadaşım ile ne kadar samimi olsam, nazım ne kadar çok geçse de ev işlerine yardımcı olmazsam rahatsızlık hissediyorum. Kendimi evdeki gibi, akşam ne yemek yapsak, bulaşıkları yatmadan yıkasak gibi şeyler düşünürken buluyorum. Bu da bana ekstra bir sorumluluk hissi yüklüyor. Ama hostelde kaldığım günlerde sabah aynı saatte hazır olan kahvaltı beni çok mutlu ediyor. Ne olursa olsun, birisi sizin için o kahvaltıyı hazırlamış oluyor. Sanki anne şefkati…

Ücretsiz Etkinlikler – Süregelen Partiler

Özellikleri haftasonları için hostellerden mutlaka  yaratıcı konseptte bir parti olur. Bunların kimi sadece misafirler için, kimileri ise dışarıya da açık oluyor ve hostel misafiri olunca kazanılan ücretsiz giriş beni havalara uçurmaya yetiyor. Hush Hostel moda’da kaldığım sürede bir adet Reggae parti (İzmir’de neredeyse hiç yok), bir adette elektronik müzik partisi yapıldı.

Hush Hostel Lounge’da ise her sabah ve akşam yoga dersleri var. Ücretide misafirlere 10TL, dışarıdan gelenlere 25TL.

Hostel vs arkadaşın evinde, bu sekmede ayağına kadar gelen yoga dersleri ve ücretsiz partiler ile kazanan hostel..

Çalışmak

Eğer bilgisayarda yapmam gereken işler varsa, arkadaşımda kaldığımda hem dikkatimi dağıtacak çok fazla şey oluyor hem de kendi öz disiplinimi sağlamakta zorlanıyorum. Hostelde ise insanlar tanımadıkları kişilere karşı daha saygılı davrandığı için işlerimi kısa sürede halledip bitirebiliyorum.

 

Genel olarak bakarsak, bi manim olmadığı sürece hostelde kalmayı tercih ediyorum. Peki siz hostelde mi, arkadaşınızın evinde mi kalıyorsunuz? Yoksa başka yerde mi?

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.