BURCU TUNCA ILE SEYAHAT ÜZERİNE

2

Burcu Tunca, namı diğer Gezgin Yogini tek kadın olarak seyahat nadir Türk gezginler arasında yer alıyor. Burcu ile seyahat üzerine ufak bir ropörtaj yaptık.

Merhaba Burcu, Seni tanımayanlar için öncelikle biraz kendinden ve nasıl yola çıktığından bahseder misin?
Merhaba Tuğçecim. Bir çok yerde de söylediğim gibi mutsuz, masabaşı çalışan bir mühendistim önceleri. Hayatımı değiştirme planları yapıp yapıp, kaygılarımı bahane olarak öner sürüp bozuyordum her planı… Yıllardır içinde bir “git” sesi başımın etini yeyip dururdu zaten. 2010 yılında bir Amerika’ya gitme denemesi yaptım, vize alamadım. 2 yıl boyunca Avrupa Gönüllü Hizmeti’yle kaçış yapayım planları yaptım , o da olmadı, kabul edildiğim proje de çok ters zamana geldi falanlar filanlar. Gönüllük işlerini araştırırken birden kendimi Afrika’da Gana’da bir yetimehaneyle iletişime geçmiş olarak buldum. Annemi ikna ettim, babama söylemedim bile 🙂 Sonra işin rengi biraz değişti, hem yoga öğrenmek hem de gönüllü işler yapmak için araştırmalara başladım. Sonra pek güzel bir plan çizdim kendime, kredi çektim, ardından istifamı bastım, Hindistan biletimi aldım, vizemi aldım, aileme de gitmeden hemen önce emri vaki olacak şekilde bu pek sevindikleri(!) haberi verdim. Sonunda yollardaydım…

FB_IMG_1457359251343
Ne kadardır yoldasın, daha ne kadar sürecek ve rotan nasıl?
Yaklaşık 2,5 sene oldu. Artık bundan sonra bir ömür yollarda olmak hedefim, tabi arada dinlenmek ve ailemi görmek için ülkeye geleceğim. Aslında bakarsan şimdiki seyahatimin sonunda bu dinlenme sürecini biraz uzun tutabilirim, yollar yordu biraz, azıcık dinlenip enerji toplamaya ihtiyacım var.
Heran dönebilirim Türkiye’ye, belli olmaz 🙂 Belki sen bu yazıyı yazdığında dönmüş bile olabilirim 🙂 Ama tabi her an tekrar yola çıkabileceğim gerçeğini de eklemem gerek.
Bize Avustralya’da ki Work and Holiday sisteminden bahseder misin? Tavsiye eder misin?
Work and Holiday , Avustralya’da 1 yıl hem yasal olarak çalışmanı hem de tatil yapmanı sağlayan mükemmel bir vize. Bunun Yeni Zellanda versiyonu da var. Hindistan’da dolanıp, napacağım ben bundan sonra diye dertlenirken, yolda tanıştığım insanların önerisiyle keşfettiğim bir sistem.
Bu haktan faydalanabilmek için 18-30 yaş arasında olman, üniversite mezunu olman, IELTS’ten en az 4,5 alacak bir İngilizce’ye sahip olman ( ki bu gerçekten kolay ) yeterli. Tek sıkıntı Türkiye’de her yıl sadece 100 kişiye veriliyor olması ve başvuru zamanlarını yakından takip etmek zorunda olman. Başvuru önce Dış İşleri Bakanlığı’na yapılıyor, oradan onay gelince Avustralya Büyükelçiliğine ulaşıyor. Bu aktarım süresince ben her gün telefonda birilerine ulaşmaya çalışıp doğru bilgi almaya çalışıyordum, sinir bozucu günler yaşadım.
Kesinlikle tavsiye edeceğim bir program, 1 sene boyunca hem para biriktiriyor, hem İngilizcenizi geliştiriyor hem de Avustralya’nın harika doğasını görme fırsatı buluyorsunuz.

FB_IMG_1457359056205
Gel biraz dedikodu yapalım, herkes merak ediyor. Yol arkadaşın ve partnerin Gökhan ile nasıl tanıştınız, yola çıkmaya nasıl karar verdiniz?
Hmm asıl konu bu desene 🙂 Gökhan’ın blogunu takip ediyordum ben, baktım ne paylaşsa beğeniyorum, e dedim konuşayım o zaman ben bu adamla yahu 🙂 Sonra muhabbet geliştikçe gelişti, ben inceden yürürken o daha açık açık yürümeye başladı 🙂 aylarca facebook yazışmaları ve skype görüşmeleri yaptıktan sonra buluşmaya karar verdik. Buluşma mekanı olarak da Bali’yi seçtik. ( pek romantik seçimler yapıyoruz da biz 🙂 ) O gün bugündür Güney Asya’yı birlikte geziyoruz.

Son olarak, İyi ki yola çıkmışım derdirten bir şey yaşadın mı, böyle bir anın varsa paylaşabilir misin?
“İyi ki yola çıkmışım” lafını neredeyse her gün söylüyorum kendime. Hayatım değişti, başka bir insan oldum, mutlu olmayı öğrendim, hayattan keyif almayı öğrendim. Anlatabileceğim onlarca maceram birikti, yüzlerce güzel insan tanıdım, onlarca güzel arkadaşlar ve hatta dostlar edindim. Hayatımda olacağımı asla tahmin etmediğim coğrafyalarda, yapacağımı asla tahmin etmediğim çılgınlıklar yaptım. Aklıma geldikçe beni gülümseten hikayeler biriktirdim.
Hindistan’da bungee jumping yapma cesaretini göstereceğim; ağaç dikmeyi, tohum ekmeyi, toprakla haşır neşir olmayı öğreneceğim; hayatımının 10 gününü inzivada konuşmadan, okumadan, yazmadan, sadece meditasyon yaparak geçireceğim; Himalayalar’da Dünyanın en yüksek trekking noktasına çıkacağım; Avustralya’da mercan kayalıklarında dalış yapacağım; kaza yapıp küçük bir Aborjin kasabasında sıkışıp kalacağım; Bali’deki Uluwatu tapınağını gözlerimle görme mutluluğunu yaşayacağım; Bali adasında gün batımı izlemek için bir volkanik dağa tırmanacağım; Tayland’ın sakin sularında yağmur altında yüzeceğim, Tayland’ta süper fil arkadaşlar edineceğim, Malezya’nın Cameron Highland çay tarlalarında delice yağmur altında saatlerce yürüyeceğim; Kamboçya’da Angkor Wat’ı görüp tahmin ettiğim kadar etkilenmeyeceğim… aklıma asla gelmezdi bundan 3 sene önce…
Hikayelerimi daha yakından takip etmek isten arkadaşlar için:
www.gezginyogini.com
www.facebook.com/gezginyogini
www.instagram.com/gezginyogini
Sağlıcakla kalın 🙂

2 YORUMLAR

  1. takip ettim çok bu kızı. işine gelen soruları yayınlayıp, işine gelmeyenlere, cevap veremeyecek olduklarına yer vermediğini gördüğüm gün takibi bıraktım. gezginsen, eleştireye açık olacaksın, sana sorulan bilinmeyenlerede cevap verebileceksin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.