Kadınlar İçin Hostelde Oda Seçimi

1

 

Düşük bütçeli seyahatin ana destekçisi hostellerdir. Çoklu paylaşım odalar, yalnız size özel odalar, çoklu paylaşımlı odalarda cinsiyetsiz kadın erkek ayrımı olmayan odalar… Kendinize göre bulabileceğiniz bir sürü seçenek her zaman vardır. Peki tek başına seyahat eden kadınlar için hostelde oda seçimi nasıl olmalı?

Bu sorunun cevabı için sorulması gereken bir soru daha var. Yaptığınız seyahatten beklentileriniz neler? Bir çok insanla tanışarak, arkadaş edinmek, yeni bağlantılar kurmak mı? Yoksa siz bu seyahatte kendinize dönerek, tek başınıza kalarak yalnızlığın tadını mı çıkarmak istiyorsunuz? Bu sorulara verdiğiniz cevap hangi hostel odasının size uygun olduğunu çok net şekilde ortaya koyacaktır.

Paylaşımlı Karma Odalar

Gelelim karma cinsiyetli paylaşımlı odaların avantajları ve dezavantajlarına. Karma odaların en büyük avantajı tartışmasız, dünyanın dört bir yanından gelen çok daha fazla sayıdaki gezginle tanışmak ve çok güzel bağlantılar kurmaktır. 

Tabii ki gezginlerin arasında da bir çok çeşit insan var. Bunlardan bazıları gece horlayabiliyor, siz uyumak isterken çok sesli bir şekilde arkadaşıyla konuşuyor veya çok kokuyor. Bunların hepsi karşınıza çıkabilir. Karma cinsiyetli paylaşım odalarının bazılarında banyo tuvalet kullanımı da ortakken bazı odalarda kadın erkek duş, tuvalet ayrımı olabiliyor. Eğer yatakhaneniz karma bir yatakhane ama tuvaletiniz kadın erkek diye ayrılıyorsa bu sizin için daha iyi olabilir. Hostel seçerken bu noktaya dikkat etmenizi öneririm. Karma odaların tuvalet ve banyoları da karma kullanımdaysa ve bu paylaşımı istemiyorsanız yalnızca kadın gezginlerin kaldığı odaları tercih edebilirsiniz.

Büyük olasılıkla yatakhanenizi paylaştığınız erkekleri saygılı, sessiz ve arkadaş canlısı bulacaksınız. Arkadaşlarınızın çoğu aynı cinsiyetten olsa bile, seyahatler sizin rahat bölgenizden, hiç çıkmadığınız komfor alanınızdan çıkmak ve yeni şeyler denemekle ilgilidir ve bunu yapmanın yeni bir arkadaş çevresi oluşturmaktan daha iyi bir yolu yok diye düşünüyorum. Karma yatakhane fikri sizi korkutuyor veya bir çekinceye sürüklüyor olabilir ama siz yine de bir şans verin ve düşündüğünüz kadar kötü bir yer olmadığını böylelikle göreceksiniz. Karma odadan hoşlanmazsanız, ilk gecenin ardından sadece kadınların olduğu bir odaya geçmeyi tercih edebilirsiniz.

Karma yurtlarda uyumanın bir avantajı da, genellikle aynı cinsiyetten olan odalardan daha ucuz olmalarıdır. Hostel sahipleri gezginlerin aynı cinsiyetten bir odada kalmak için birkaç dolar daha fazla para ödemekten mutlu olduklarını biliyorlar, siz de karma yatakhaneleri seçerek bütçenizi biraz daha uzun seyahat etmek için kontrollü kullanabilirsiniz.

Paylaşımlı Kadın Odaları

Kadınlar için hostelde oda seçimi esnasında yalnızca kadınlarla paylaşımlı odalar ilk bakışta büyük avantaj gibi görünebilir. Kadın paylaşımlı odalar karma cinsiyetli odalardan her zaman daha sessiz ve temiz olur. Genellikle bu odalarda gecenin bir vakti açılan müzikle, sarhoş oda arkadaşlarınızın birbirine bağırma sesleriyle uyanma ihtimaliniz karma odalara göre çok daha düşüktür. Tabii ki bunlar oda arkadaşlarınızla alakalı bir durum, sadece kadınların kaldığı odalarda da horlama, gece yüksek sesle konuşma ya da ışık yakma gibi durumlarla karşılaşmak mümkün. Eğer sezon dışı bir dönemde iseniz, odada tek başınıza kalma ihtimaliniz bile var. Yalnız kalmak istiyorsanız avantaj ama bir kaç kişi ile tanışmak istiyorsanız dezavantaj haline gelebilir. 

Çoğu zaman, kadın gezginler uyuma zamanlarında biraz daha saygılı ve düşünceli davranırlar. Uykunuza değer veriyorsanız yalnızca kadınların bulunduğu bir odada yatmayın tercih edebilirsiniz. Kadın gezginler çoğu zaman kendileri gibi gördüklerinden olsa gerek diğer kadın gezginlerle daha kolay iletişim kurarlar. Bu sebeple de akşam yemeğine birlikte çıkacağınız bir arkadaş bulmak çok zor olmayacaktır.

Unutmayın ki endişelenmeniz gereken yalnızca fiziksel güvenliğiniz değil. Kendinize yakın gördüğünüz gezginler bile hiç beklemediğiniz davranışlarda bulunabilir. Böyle bir şeye şans tanımamak için hangi hostelde kaldığınızın önemi olmaksızın eşyalarınızı ve sırtçantanızı kitleyin ve hostelden öyle ayrılın. Bu kural karma odalarda da, hem cinsinizle paylaştığınız odalarda da geçerlidir.

Son olarak, hangi odada daha rahat ettiğinize hepsini deneyerek karar verdiğinizde daha sorunsuz bir seyahat sizi bekliyor olacaktır. Karşı cinsle takılmayı tercih edersiniz, ya da aynı cinsiyetten gezginlerle konuşmak çok daha zevklidir. İkisini de deneyin ve deneyin! Seyahatinizin de amacı bu!

1 Yorum

  1. Yazıyı okuyunca hayatımda ilk defa hostelde kaldığım zaman geldi aklıma. Yoğun bir sezon değildi ve hostelde az insan vardı. Yalnız başımaydım. O yüzden ilk başta tek kişilik odada mı kalsam dedim ama daha sonra arkadaş edinirim, değişiklik olur diye 6 kişilik odada kalmayı tercih ettim. (Daha ucuzdu tabii bir de.) Odayı 3 yabancı erkekle paylaşıyordum. İlk başta gerçekten çok tedirgin olmuştum. Sonra beni en başta tedirgin eden bu arkadaşlar çok keyifli iki gün yaşamama vesile oldular. O kısacık sürede bile keyifli bir dostluk kurduk, birlikte dolaştık, gezdik, yemek yedik, eğlendik. Sanki iki gün önce hostelde tanışmışız gibi değil de uzun zamandır arkadaşmışız gibi bir hisle ayrılmıştım oradan. Bir kez de olsa denemek lazım şu hostel işini. 🙂 Yazı da yol gösterici olur umarım düşünenler için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.