Düşük Bütçe ile Seyahat

2

Dikkat edilmesi gereken bir kaç püf noktası ile dünyanın bir çok noktasında günlük 30 tl’ye seyahat  etmek mümkün..

Yol

En ekonomik ulaşım aracı ne ise onu tercih etmek gerekir bu kimi zaten feribot olur kimi zaman otobüs ya da tren, kimi zaman ise uçak. Kampanyalar itina ile takip edilmeli. En uygun ulaşım aracını öğrenmek için


turizm acentalarına değil yerel halka sorulmalı. Eğer tercih ettiğiniz araçta herkes turist ise bilin ki daha uygun bir araç vardır.

Turistler en çok havalimanı otobüs tren istasyonlarından otele giderken kazıklanır. İlk olarak taksi hizmeti teklif eden kişiye ve fiyata kesinlikle evet demeyin. Kapıdan dışarı çıkın bir kaç metre yürüyün belki iyi konumlanamamış ve beklemekten sıkılmış bir taksi şoförü belki uygun fiyatlı bir toplu taşıma aracı belki de ücretsiz bir servis bulacaksınız.

Konaklama

Rio festivali gibi çok yoğun dönemler dışında rezervasyon yaptırmayın. Hostel, couchsurfing ya da airbnb alternatif konaklama tercihleri olabilir. Internet sitelerinde gördüğünüz fiyatlardan rezervasyon siteleri %25 e varan komisyon alıyor, bu nedenle rezervasyon yaptırmadan gittiğinizde pazarlıkla daha düşük fiyata konaklayabilirsiniz. Otel dolu ise çoğu zaman bir arka sokakta internete reklam vermeyen ama daha düşük fiyatla hizmet veren aynı kalitede başka bir otel bulmak mümkün. Aynı fiyata iki hostel arasında kaldıysanız sağladığı hizmetleri karşılaştırmakta fayda var ülkesine göre kimi hostellerde kahvaltı ücretsiz olabiliyor.

Yeme Içme

Şişe su mühim bir konu. Özellikle bulunduğu ülkenin ya da kıtanın bakterilerine alışık olmayan vücutlarımızda çeşme suyu içmek sıkıntı yaratabiliyor. O nedenle şişe suyu içmeyin diyemeyeceğim ancak çoğu yerde temiz su istasyonları bulunuyor buralardan içme suyu temin edilebilir.

Eğer ekonomik seyahat edeceksen kahveni Starbucks’ta içmeyeceksin arkadaş. Özellikle Asya’da Kamboçya ve Vietnam gibi kahvesi meşhur ülkelerde bir kere yerel kahvenin tadına baktıktan sonra kahve zincirlerinin önünden bile geçmeyeceğine eminim.

Sokak yemekleri pis gözükebilir ancak bir o kadar da lezzetliler. Tükürük köftenin lezzetini hatırlatmama gerek yok sanırım. Şaka bir yana bir çok ülkede bizdeki gibi evde yemek pişirme kültürü yok. Hatta bazı evlerde mutfak yok. O nedenle sokaklardaki standlarda yer alan yiyecekler hem lezzetli hem de ekonomik. Burnunuzun siz götürdüğü yere gidin, yanılmayacaksınız.


Sosyal Aktiviteler

Gittiğiniz şehire ait etkinliklerin yer aldığı web sitesilerini kontrol edin. Çoğu şehirde ücretsiz  etkinliklere denk geleceksiniz sakın burun kıvırmayın. Gidip bakmakla birşey kaybetmezsiniz. Çok enteresan şeylerle karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz.

Groupon gibi uluslararası sitelerdeki kampanyalara bir göz atın.

Bulunduğunuz yerde herhangi bir festival ya da tören olup olmadığını yerel halka sorun. Eğer varsa mutlaka ne tarz bir kıyafetle katılabileceğinizi öğrenin. Bazen kapalı giyinmiş olmanıza rağmen lokal kıyafet ya da benzeri bir kostüm şartı arandığından kabul edilemeyebilirsiniz. Hazırlıklı olmakta fayda var.

Çamaşır

Benim gibi tembel ve uzun süreli seyahat eden bir insan için çamaşır kesinlikle ayrı bir başlık konusu. Elde yıkamayı sevmem, uğraşmam da ancak kilo başına çamaşır yıkama, kurutma ve ütüleme hizmeti veren yerlerde düşük bütçeli seyahat edenler için pahalıya geliyor. O nedenle etrafta varsa makineye para atmak suretiyle çalışan self-laundryler ekonomik tercih olacaktır.

Belki ilk başta şaka gibi gelecek ancak yukarıdaki tavsiyeleri uyguladığınızda gerçekten 30tl ile seyahat edebileceğinize emin olabilirsiniz. Ben 5 aydır yapıyorum, siz de yapabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. ya tuğçe, ekonomi olsun diye otomata çamaşır attım geri vermedi 10 saat bekledim varşova’nın soğuğunda yapma gözübü seveyim ya 🙂

  2. […] daha fazla para ödemekten mutlu olduklarını biliyorlar, siz de karma yatakhaneleri seçerek bütçenizi biraz daha uzun seyahat etmek için kontrollü […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.