Seyahat İçin Para Biriktirme Yolları

3

 

Uzun süreli seyahatler süresince ve öncesinde para biriktirme ya da harcamaları ekonomik şekle indirgemek seyahat süresini ve sıklığını arttırmak için önem taşıyor. Temel olarak hangi yollarla para biriktirilir onlara değineceğim.

Seyahat Öncesinde Para Biriktirme;

Artıway : Kazan kazan sistemini temel alan bu sistem, maliyetleri düşürmekte oldukça yardımcı. Çoğumuz zaten alışverişlerimizin büyük bir kısmını ya da otel rezervasyonlarımızı internetten yapıyoruz. İnternetten yaptığımız harcamaların her birinde gizli bir komisyon ücreti oluyor. Örnek vermek gerekirse, Booking.com rezervasyon başına otellerden ücretin %20sini tahsil ediyor. Artıway ise aldığı bu komisyonların yarısını müşterilerine iade ediyor. Artıway’in geniş kapsamlı anlaşmaları sayesinde etekte alsanız, kalem de; harcamanızın bir kısmı size geri dönüyor. Sistem nasıl işliyor peki? Çok basit. Artıway’in sitesinden internet üzerinden alışveriş yapacağımız siteye yönlendiriliyoruz ve sistem otomatik olarak alışverişimizi kaydediyor. Sonra da para iadesi yapıyor. Farklı bir para biriktirme yöntemi. Nasıl hiç fena değil ha? Şuradaki link https://www.artiway.com.tr/bilinmeyenrota ile üye olduğunuz taktirde ilk alışverişte 10TL benden size hediye..  (doların uçup gittiği şu günlerde seyahatime destek olmak için üye olursanız çok mutlu olurum.)

Vizesiz ülkelere seyahat etmek : Gereksiz zaman ve para kaybından kurtulmak için ideal. Vize almaya çalışırken sinir harbi yaşamamak da cabası. O parayla kaç gece daha kalınır?!

Parayı dolara yatırmak: Murphy kanunu hep geçerlidir. Ne zaman seyahate çıkılsa, Türk lirası dolar karşısında değer kaybeder, masraflar artar. En güzeli dolarları yakmak yerine, saklamak. Yani değer kaybetmeyen diğer bir döviz olarak saklamak. Böylece para kazanmayı garantileyemesek de, kaybetmemeyi garantileyebiliriz.

Otomatik ödeme talimatı : Buna tam olarak nasıl isim vereceğimi bilemedim. Ama bu otomatik ödeme faturalarımız değil. Bazı bankaların verilen talimat üzerine, her ay belirlenen miktarı hesaptan çekip, vadeli hesaba attığı sistemler var. Bunlar ile borç öder gibi, hiç canımız acımadan seyahat parası biriktirmek işten bile değil. Nasıl olsa gırtlağımıza kadar borç ödemeye alışmış bir milletiz, varsın azcık daha alsınlar. En azından bir kısmı keyifli bir şekilde geri döner.

Seyahati önceden planlamak : Seyahati önceden planlayabilenlere her zaman gıpta etmişimdir. Kendi adıma ben beceremesem de, önceden yapılan bir plan maliyeti düşürmeye yardımcı oluyor. Özellikle tatil zamanları yapılacak seyahatlerde erken rezervasyon fırsatları göz ardı edilmemeli.

 

Google Flights : En popüler uçak bileti arama motoru skyscanner olsa da, Google flights onun bir adım ilerisinde. Uçuşlar, rötarlar, iptaller, indirimler kısacası uçak biletine dair her şey öncelikle googledan geçiyor. Skyscanner sadece anlaşmalı olduğu firmaların biletlerini gösterirken, Google flights dünya üzerindeki tüm veriye sahip olduğu için en düşük ücretli biletleri bulmakta bir adım öne geçiyor.

Mil puanlar ile uçak bileti almak : Yok öyle bir şey… Türkiye’de öyle bol bol mil veren, vergi ücreti almayan bir mil sistemi yok. Ay ben mil puanlarımda New York’a uçtum geçen hafta neden öyle diyorsun diyebilenlerin zaten mil puana ihtiyacı olmuyor.

Mojito yerine bira : Bara gidince arkadaşlarınıza cool görünmek için alevli malevli içki sipariş edeceğinize bira sipariş ederseniz, biriktirdiğiniz paralar ile uzak diyarlardan daha cool fotoğraflar gönderirsiniz.

Sigarayı bırakmak : En klişe, teoride en çok işe yaracak yöntemlerden birisi ama asla pratiğe dökebilenini görmediğim yöntem. Yapabilen varsa tebrikler.

Seyahat Süresince Para Biriktirme;

Couchsurfing : Couchsurfing nedir bilmeyenleri önce şuraya alalım. https://bilinmeyenrota.com/couch-surfing-kanepe-sorfu-nedir-couch-surfingle-nasil-guvenli-seyahat-edilir/  Konaklama masrafını sıfıra indiren bu misafirperverlik sistemi ile, hem seyahat süresini uzatmaya hem de yerel kültür ile kaynaşma şansı yaşamak mümkün.

Gönüllülük : Workaway gibi gönüllülük sistemleri ile günlük 4-5 saatlik çalışmanın karşısında konaklama ve yemek sorununu çözdükten sonra tasarruf ettiğimiz para ile daha fazla yer görme, daha fazla etkinliğe katılma şansı yaşayabiliriz. Gönüllü olarak çalıştığınız iş, bahşiş alınabilecek bir şey olursa eğer, para biriktirmek bile mümkün. https://bilinmeyenrota.com/workaway-nedir-nasil-calisir/

Booking. com ‘da genious hesap sahibi olmak : Booking belirli bir sayıda rezervasyonun üzerine (yanlış hatırlamıyorsam 7), kullanıcı hesaplarını genious olarak yükseltiyor. Ne oluyor genious olunca? Tarihe bakmaksızın her konaklamada %10, anlaşmalı otellerde ise %20 indirim veriyor. Hem artıway, hem genious kombinasyonu tadından yenmez.

Uber ve Blablacar : Dünyanın bir çok ülkesinde aktif olarak kullanılan über, aslında bir nevi korsan taksi hizmeti. Bana taksi bul butonuna tıklandığı anda, (harita üstünde de görebildiğiniz) en yakında ki taksiyi bulunulan yere gönderen sistem ile dolmuş parasına taksi ile gitmek mümkün. Blablacar ise önceden rezervasyon ile şehirlerarası çalışan bir sistem. Detaylar için buraya… https://bilinmeyenrota.com/blablacar-nedir-guvenli-mi/

Otostop : Otostobun güvenli olduğu ülkelerde ve bölgelerde otostop yaparak ulaşım ücretlerinden tasarruf etmek mümkün. Dünyanın birçok bölgesinde de ülkemizdeki gibi oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Sadece gidilen ülkenin kurallarını gözden geçirmekte fayda var. Detaylı bilgi için hitch wiki sitesi..

Peki sizin bunların dışında kullandığınız yöntemler neler?

3 YORUMLAR

  1. gittiğim ülkenim şehirlerarası tren sistemi konforlu ise gece otel, hostel konaklaması yerine tren ile seyahat ediyorum. böylece hem zamandan hem paradan tasarruf oluyor.
    konaklama için warmshowers da en sevdiklerimden. couchsurfing den farkı sporu ve sporcuyu (bisikletçiler) seven ve destekleyen ev sahipleri oluyor. para biriminin bize göre düşük old uzak asya ülkelerinde özelikle iç hat uçuşları için ülkenin havaalanı websitesine girip hangi havayolu şirketleri iniyor gördükten sonra o şirketlerin fiyatlarını kolaçan etmek. zaman aliyor fakat bu şekilde özellikle erken alımlarda %70 indirimle bilet alabilirsiniz.

  2. Merhabalar 🙋 Alışverişlerimizi isteklerimiz doğrultusunda değil de ihtiyaçlarımız doğrultusunda yaptığımızda hem gereksiz harcamalarımızın önüne geçeriz hem de yaşam alanlarımızı boşu boşuna doldurmamış oluruz. 😇 ‘’Alışveriş Yapmadığım Yıl’’ kitabıyla ilgili yazmış olduğum blog yazıma https://www.tarz2.com/alisveris-yapmadigim-yil linkinden ulaşabilirsiniz. 👐 Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle, keyifli okumalar dilerim. 😊

    instagram.com/tarz2com
    twitter.com/tarz2com

  3. Hepimizin aktif veya pasif bir yerlerden bir geliri var. Öğrenciyseniz harçlığınız, çalışıyorsanız maaşınız, kendi işinizi yapıyorsanız dışarıdan gelen bir nakit akışınız var. Bu gelirlerinizi 50 30 20 kuralı ile verimli kullanarak para biriktirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.