BlaBlaCar Nedir? Güvenli mi?

1

Yolculukları ekonomik hale getirmemizi sağlayan, Avrupa’da oturmuş ancak Türkiye’de yeni bir sistem var karşımızda BlaBlaCar. Nedir bu BlaBlaCar? Güvenli midir?
BlaBlaCar, kendisini “aracında boş koltuklarıyla yolculuk yapan sürücülerle, aynı yöne gitmek isteyen yolcuları buluşturan, yolculuk paylaşım ağı” olarak tanımlıyor. Yani sisteme girdiğinizde gitmek istediğiniz rotayı yazıyorsunuz ve aynı yönde giden başka bir kişi varsa ücreti karşılığı aracına yolcu oluyorsunuz ya da aracınıza yolcu alıyorsunuz. Buraya kadar herşey güzel gözüküyor, peki ya deneyimler?
Sık seyahat eden arkadaşlarıma sorduğumda birçoğu Avrupa’da kullanıp memnun kaldığını ancak Türkiye’de tecrübe etmediklerini söylediler. Ben de uygun zamanda test edip, deneyimlerimi paylaşmak adına aklımın bir ucuna not ettim.
Geçtiğimiz haftalarda İzmir – Dalyan arası yapacağım yolculuk için otobüs fiyatlarını kontrol ettiğimde dudağım uçukladı. 3 saatlik yol için 50tl fiyat biçmişler. BlaBlaCar testi için en uygun zaman olduğunu düşünüp sisteme giriş yaptım. Giriş esnasında güzel bir güvenlik önlemi olarak facebook profilinizi, mailinizi ve telefon numaranızı onaylamanız gerekiyor. Burdan bir artı aldı. Rotamı yazdım. Ardından çıkan sonuçlarda ilk dikkatimi çeken şey, birçok sürücünün profil resminin olmayışı, muhtemelen daha önce kullanmadıkları için referanslarının olmayışı oldu. Bana uygun tarih ve rota içerisindeki tek referanslı sürücü olan Emir Bey’e referanslarını kontrol ettikten sonra mesaj attım ve iki gün sonrası için sözleştik.
Emir Bey, tam vaktinde ve zamanında geldi. Ben tek kadın seyahat edecek kişi ben olurum diye düşünürken aynı yöne giden diğer 2 kadın 1 erkek yolcuyu da aldıktan sonra yola koyulduk. Bir kişi iş görüşmesine giden bir Gıda Mühendisi, diğer ikisi de tatile giden üniversite öğrencisiydi. Keyifli bir sohbet ve en mühimi sık çay molaları ile yol aldık. Bu esnada daha önce sistemi kullanmış olan diğer yolculara ve sürücü Emir Bey’e deneyimlerini sordum.
Üniversite öğrencisi kızlar gece 1 de Çandarlı’dan İzmir’e geldikleri aracın sürücüsünden bu saatte tanımadığınız insanın aracına binmeye korkmuyor musunuz diye azar işittikten sonra evlerinin önüne kadar bırakılmışlar.
Emir Bey’in ise hem pozitif hem negatif tecrübeleri olmuş. Aracına aldığı yolculardan biri diğer yolcuya sarkıntılık edip, rahatsızlık verince, adamı araçtan atmak zorunda kalmış. Başka bir gün ise körkütük sarhoş gelen başka bir yolcuyu ise aracına almamış. Artık yolcu seçimi konusunda daha titiz davrandığını söylüyor.

blablabla
Kendi deneyimimi özetlersem, öncelikle sistem üzerindeki güvenlik önlemleri iyi düşünülmüş. Bunlar profil fotoğrafının ve kısa özgeçmişin, telefon ve facebook hesaplarının onaydan geçmesi.Tabii ki düşük bütçeli seyahat severler için bulunmaz bir fırsat. 50tl otobüs bileti fiyatı olan yolu, özel araç ile 20tl’ye gittim. Negatif olan yönler ise, foto ve kısa özgeçmişin onaylanması 3-5 günü buluyor, ki hızlı işleyen sistemde bu süreç yavaş kalıyor. Diğeri ise, sistemin henüz Türkiye’de oturmamış olması, hayati önem taşıyan referans sisteminin kullanıcılar tarafından anlaşılmamış olması. Couchsurfing gibi sistemlere aşina olan kişiler rahat kullanabilecektir ancak referansla çalışan sistemlere alışık olmayan Türk halkını biraz zorlayacak gibi duruyor. Son olarakda, an itibariyle kullanan çoğu kişi maliyeti güvenlikten daha ön planda tutuyor gibi gözüküyor. Bu nedenle de yolcu profili biraz sıkıntılı olabiliyor ama biraz da şans ve tecrübe işi.
İlerleyen zamanlarda sistemin oturması, kullanıcı sayısı ve referansların artması ile kullanışlı olma ihtimali yükselse de şuan itibariyle doğru sürücüyü bulmadığınız takdirde otostoptan bir tık daha güvenli diyebilirim.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.