Bir Aceminin Gözünden MIYC Kış Trofesi

4

Marmaris Uluslararası Yat Klubü‘nün organize ettiği, 6 ayaktan oluşan kış trofesinin 2. ayağına katılma fırsatı yakalayınca; İstanbul’dan İzmir’e, İzmir’den Marmaris’e koşturmacalı bir yolculuk ile vardım.  Eski çalıştığım firmanın yelken klubü ile birkaç kez yarışa katılıp, kupa kaldırmıştım ancak bu konuda pek de tecrübeli olduğum söylenemez, tamamen kaptanların yeteneği idi.  

yelkenli

Yine şansım yerindeydi. Yetenekli bir ekip ve kaptan Deniz’in önderliğinde Santa Klara ile IRC 2 sınıfındaki yarışta yer aldım. Daha önceki tecrübelerim cenova halatı salmaktan öteye geçmediğinden, ekip yapmam gerekenleri sabırla Bilal’e anlatır gibi anlattı. Hatta ilk gün öğrettikleri düğümleri ikinci gün atamayınca yine anlattılar. Suratlar düşmedi. Acaba hayal kırıklığı yaratmadığı için mi? Her neyse..

Yarışın ilk günü adaptasyon süreci nedeniyle pek bir şey anlamadım. Bir de finish hattına çok kısa bir mesafe kala rüzgarın kesilmesi nedeniyle, çok hafif bir yelkenlide olmamıza rağmen oldukça hareketsiz kaldık.

santaklara

 

İkinci güne sevgili Çağdaş’ın bana yelkenlinin temellerini anlatan bir kitap hediye etmesi ve kendimi daha rahat hissetmemle oldukça keyifli başladım. Üzerine bir de rota değişikliği ve rüzgarın güzel olmasının etkisiyle epey hareketli vakitler geçirdik. Özellikle balon basma ve indirme benim daha önce tecrübe etmediğim ancak oldukça heves ettiğim bir şeydi. Açarken sekiz olması, toplarken suya değdirmemek için uğraşmak oldukça heyecan kattı. Ama en büyük heyecan yarış rotasında olmaması gereken bir balıkçının panikleyerek attığı çapayı bağladığı halatı, yelkenlinin önüne sürmesi ile oldu. Rakibimiz ile kafa kafaya ilerlerken yelkenli halata takılınca, aniden büyük bir sarsıntı ile durduk. Biz halata ulaşıp çıkartamadık, balıkçı da halatı kesmeyi reddedince, ufak bir gerginlik oldu ve sesler yükseldi… Sonuçta duraklama sebebi ile yarışta dereceyi kaçırdık. Tüm aksaklıklara rağmen, son derece zevkli bir yarış oldu benim için.

sailing

Neler öğrendim?

Usturmaçaların bağlanması için kazık bağı atmayı

Balonların iki tipinin olduğunu, (her ne kadar yelkenciler arasında simetrik balon daha havalı olsa da, bence asimetrik daha şık)

Yelken katlamayı (Deniz’e çok teşekkürler)

Küçük olunca teknenin en kuytu köşelerine girilebildiğini

Fotoğraflar için Çiğdem Yurtsever’e teşekkürler..

 

4 YORUMLAR

  1. Çok begenerek okudum, gecen yıl mıyc’da yarışmış olmanın heyecanını tekrar yasadım.
    gecen hafta okudugum yazınıda beni hındıstan’a goturmuştunuz. bu hafta da tesadüf eseri mıyc kış trofe heyecanına goturdunuz. bır sezon boyunce rossınante de tum yarıslara katılmış bir baloncu olarak yazınızı okurken tekrar o gunlere gıttım.

  2. Merhabalar,
    Daha kısmet olmadı bu güzellikleri yaşamayı ama Marmaris’teki organissasyonu yakından takip ediyorum, katılımcıların hepsi birbirinden güzel insanlar sizleri tebrik ediyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.