Meksika ve Büyücülük

0

Meksika her ne kadar koyu katolik bir ülke gibi gözükse de, Hristiyanlık İspanyolların dayatması ile ülkeye ve kültürlerine giriş yaptığı için içten içe pagan geleneklerini korumaya devam etmişler. Kimileri bunu Hristiyanlık ile birleştirmiş, kimi ise gizliden gizliye uygulamaya devam etmiş. Halen Meksika’da pagan kültürden gelen büyücülük yaygın ve aleni şekilde devam ediyor.

Meksiko Büyücü Pazarı – Mercado Sonora

Meksika’da halkın hayli fazlaca bir kısmı halen büyücülük yapan kişileri ziyaret ediyor ve hayatlarını bu kişiler aracılığı ile şekillendiriyor. Hatta Meksiko’nun göbeğinde Mercado Sonora adında büyü malzemeleri satan oldukça büyük bir pazar var.  Bu pazarda ayı kılından, kurt dişine, büyü bebeklerine kadar büyü için gerekli her türlü malzemeyi ya da hazır satılan aşk iskirlerini, çocuk sahibi olmayı sağlayan içecekleri bulmak mümkün. Hatta arzu edenler tarot falı da baktırıyor. Turistlerin çok uğradığı bir mekan olmadığından fal gibi hizmetler için iyi İspanyolca bilgisi şart. Hatta iyi İspanyolca bilenlerin kahve falı bakarak zengin olması bile mümkün. Son dönemlerde çok meşhur olan Türk dizileri yüzünden Meksikalılar kahve falına epeyce merak sarmış durumdalar.

Mercado Sonora Nerede?

mercado sonora ile ilgili görsel sonucu

Meksiko’ya gidicek olupta Mercado Sonora nerede diyenler için haritayı şöyle bırakıyorum.

Meksika’da Büyücülük ve Cadılık

Büyü, büyücülük, cadılık, şamanizm bunlar Meksikalıların köklerinden geldiği için herhangi bir Meksikalıdan bile derinlemesine bilgi alabilirsiniz.

“Curandera”ları, şifacı diye tabir edebiliriz. Hastalıkları bitkisel arındırma, tütsüler gibi yöntemler ile tedavi ettiklerini iddia ediyorlar. Birçok Meksikalıdan doktorun çözemediği derdimi curendera (dişi şifacı) ya da curendero (erkek şifacı) çözdü diye duyabilirsiniz.

black magic, black magic murder, Malappuram district, Malappuram districtbblack magic, superstition, indian express news, india news

En yaygın olarak tercih edilenler ise “bruja” ya da “brujo”lar. Bruja dişi büyücülere, brujo ise erkek büyücülere verilen isim. Bu büyücüler ve kendi içlerinde bruja blanca (beyaz büyücü) ve bruja negra (siyah büyücü) olarak ikiye ayrılıyorlar. Siyah ve beyaz ayırımını onlar güzel oturtmuşlar ama bizim için biraz karışık olabilir. Büyücülükte bahsedilen iki büyük yasa vardır. Bu iki yasayı çiğnemeyen büyücüler beyaz, çiğneyenler ise siyah olarak sınıflandırılıyor. Nedir bu iki kanun;

  1. Zihinsel, fiziksel, duygusal veya ruhsal olarak herhangi bir kişiye, nesneye ya da canlıya zarar vermemek. (cinayet işlememek)
  2. Kişinin hayatının yolu ve kaderi ile ilgili karar verme hakkını çiğnememek.

Yani böyle bakınca aslında popüler olarak kullanılan hemen hemen tüm büyü tipleri siyaha giriyor.

Şamanlar ise, curandeların ve brujaların tüm bilgi birikimine sahip ve yol gösterici ilahi kişiler olarak tanımlanıyor.

Büyü Yaptırmak

Brujalardan dilenilen her türlü şey talep edilebilir, yalnız karşılığı verilmek zorunda. Mesela bir brujanın huzuruna çıktığınızda öncelikle kendinizi onun hizmetine sunmak zorundasınız yoksa büyük ihtimalle sizinle muhattap olmaz. Yani bir bruja talep ettiğiniz büyü karşılığında, sizden bir tavuk kesmenizi ve bunu fakirlere dağıtmanızı da isteyebilir, uyurken gizlice kız kardeşiniz saçını kesmenizi de ya da adam öldürmenizi de.

sylvester stallone ile ilgili görsel sonucu

İddiaya göre Slyvester Stallone Veracruz’da çok ünlü bir brujonun karşısına çıkmış ve hizmetini sunmuş. Ne istediği bilinmiyor ancak söylenene göre karşılığında brujoyu kendi filmlerinden birisinde oynatmış. Ben internetten araştırma yaptım ama buna dair en ufak bir bilgi bulamadım. Bilen varsa haber versin.

Görünen o ki, brujalara vereceğiniz hizmetin boyutu, talep ettiğiniz şeyi ne kadar çok arzuladığınız  ve ne kadar aciz olduğunuz ile alakalı.

Instagram’da Büyücüler Brujalar

Sosyal medyanın günlük hayatımıza girmesi ile birlikte  falcılar, büyücüler ve brujalar sosyal medyada da yer almaya başladılar. Hatta bir kısmının ciddi sayıda takipçisi var. Merak edenler için bir kaç bruja hesabı şöyle..

1- Tatianna Tarot

https://www.instagram.com/p/Cbaw1QgPWx8/

Daha çok Tatianna Tarot olarak bilinen Tatianna Morales, okumaları, ilham verici mesajları ve eğlenceli cadı capslerini paylaşmak için instagramı kullanan sezgisel bir tarot uzmanı ve ritüel uygulayıcısıdır. Kehanetleri günlük yaşama dairdir.

2- La Loba Loca

 

La Loba Loca genellikle bitkiler ve öz sağlık konularında ipuçları paylaşır. Loba ayrıca, instagram üzerinde olumlu mesajlar, ev ilaçları öğeler sunmaktadır.

 

3- The Hood Witch

 

Sloganına sadık olarak, Bri Luna olarak da bilinen The Hood Witch, Afro Amerikan ve Meksikalı karışımı yaklaşık 236 bin takipçisine, sevgi notları, kişisel bakım ipuçları, komik bruja capsleri paylaşıyor ve takipçilerini kristaller, adaçayı, temalı tarotlar ve kitaplar gibi bir dizi ürünle kutsayarak hizmet ediyor.

4- Chiquita Brujita

 

Chiquita Brujita, bir falcı ve bruja dansçısıdır. Boricua’nın instagram hesabı, dans, direniş, sevgi ile dolu.

5- Ethereal.1

 

Bir şifacı, manevi danışman, ruhsal ve zihinsel sağlık savunucusu. Instagram’a serpiştirilmiş şiirler ve kısa videoları ile yaklaşık 100 bin takipçisine güç ve güzelliğin sadeliğini hatırlatıyor.

6- Indigemama

 

Indigemama bir içsel danışman, sağlık koçu ve şifacıdır. Üreme sağlığı ve annelik üzerine odaklanan çalışmalarıyla Mesoamerikan rahim bakım teknikleri konusunda takipçilerini eğitmek için hesabını kullanıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.