İspanyolca Öğrenmek

0

Dil bilmeden seyahat etmek mümkün hatta bazı bölgelerde siz çok iyi yabancı dil bilseniz de karşınızdaki bilmediği için konuşmak pek bir şey ifade etmiyor. Meksika seyahatim sırasında neden İspanyolca öğrenmek ihtiyacı hissettim ve kısa süreli bir kursa katıldım ve bunu neden İspanya’da değil de Meksika’da yaptım. Geliyooooor..

 

İspanyolca Öğrenmenin Faydaları

470 milyon insan konuşuyor

İspanyollar yeni dünyaya açıldıkları dönemde gittikleri ülkelere kendi kültürlerini ve dillerini götürmüşler. Bu nedenle dünyanın bir çok bölgesinde İspanyolca konuşuluyor. Tam olarak 470 milyon insan. Türkiye’de ve Avrupa’da çok geçerli olmasa da dünyanın başka bir yerinde Kuzey ve Güney Amerika kıtasında hakim dil İspanyolca. Bu bölgelerde eğitim ya da kariyer düşünenler için İspanyolca öğrenmek gereklilikten öte bir ihtiyaç.

Yeni Bir Dil Öğrenmek Beyni Geliştiriyor

Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre yeni bir dil öğrenmek hangi yaşta olursa olsun beyni geliştiriyor. Çocukken öğrenmek daha kolay olsa da, yetişkinler olarak bunu bir bahaneye çevirmeyelim.

Seyahat Ederken Kolaylık Sağlıyor

Dünyanın öteki ucunda hakimiyet süren bu dilin konuşulduğu ülkelerde çok fazla insan İngilizce konuşmuyor ya da konuşmamayı tercih ediyor. Rezervasyon yaptırmak, yemek sipariş etmek ya da bir yerden başka bir noktaya gidebilmek için gerekli.

Meksikalılar ile Amerikalılar arasındaki ilişki malum. Birbirlerinden ayrılamasalar da birbirlerini pek sevdikleri söylenemez. Meksika fazlasıyla Amerikalı turist (gringo) ağırlıyor. Meksikalılarla İngilizce konuştuğunuzda özellikle de tip olarak biraz Avrupai iseniz, gringo damgası yiyorsunuz ve kötü muamele görüyorsunuz. Ben de bir gringo değilim diyebilmek için İspanyolca öğrenmeye karar verdim. Hala akıcı derecede konuşamadığım için problem yaşasam da, işe yarıyor.

 

Neden Meksika?

İspanya bir çok kişinin yaşamak için hayallerindeki ülke olsa da, Meksika’da aşağı kalmıyor. Tam olarak gizli kalmış bir cennet. Karayiplerdeki kumsallar, dağlar, ovalar, cenoteler ve o muhteşem yemekler. Meksika ister et, ister deniz mahsulü olsun muhteşem bir muftağa sahip. Bir kaç ay yemekten sonra neden Meksikalıların hafif tombul olduğunu anlamak işten bile değil. Anne ailede önemli bir yere sahip olduğu için de tabağa koyduğu yemeğe hayır demek mümkün değil. Misafir olsanız bile.. Yemekleri ve doğasının yanı sıra sanatıyla da öne çıkan, Diego Rivera ve Frida Kahlo gibi önemli ressamları yetiştirmiş bir ülkede dil öğrenmek eğlenceli bir tecrübe olacaktır. Diğer önemli bir konu ise ekonomi. Meksika bir çok ülkeye göre hatta Türkiye’ye göre bile ucuz bir ülke. Kurs ücretleri de konaklama ücretleri de insanı üzmeyen cinsten. Meksika’da kurs için kalışımı uzatırken, ekonomik olarak zorlanmayacağımın da farkındaydım. Ben kursu Oaxaca’da almayı tercih ettim. Bunun en önemli sebebi görece büyük bir şehir ve şehrin de güzel olmasıydı. Kursu aldığım M.Bravo caddesindeki Becari Language School’dan Sandra’nın da mesajını getirdim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.