Yabancı Dil Bilmeden Seyahat Edilir mi?

6
Happy tourist sightseeing city with map

Yurtdışı seyahatine çıkmak için İngilizce ya da yabancı dil bilmek gerekir mi? Yabancı dil bilmeden seyahat nasıl edilir?

İngilizce uluslararası geçerliliği olan bir dil olduğu için İngilizce bilmek seyahatlerde her zaman avantaj sağlar. İngilizce’den sonra ise gideceğiniz bölgenin yerel dilini bilmek ya da o bölgede hakim olarak konuşulan yabancı dili bilmek faydalıdır. Mesela eski bir Fransız kolonisi ise gideceğiniz yer Fransızca bilmeniz İngilizce’den daha faydalı olur.

Fakat dil bilmeyenlerin üzülmesine hele hele seyahat etmekten vazgeçmesine gerek yok. Her gidilecek ülkenin dilini bilmek gibi bir şansımız malesef yok. Dil bilmeden nasıl seyahat edilir?

Aslında hepimizin bildiği uluslararası geçerliliği olan bir dil var. İşaret dili. Bazen de siz dil bilseniz bile karşı taraftaki kişi bilmeyebiliyor. Bu durumda işaret dilini ister istemez kullanmaya başlıyoruz. Tayland’da bir gün eczaneden sivrisinek kovucu sprey almam gerekmişti ancak eczacı İngilizce ben de Tay dilini bilmiyordum. Kadının karşısında bız bız bııız diyerek sivrisineği anlattım sonra elimle koluma vurup bir de kaşıma taklidi yaptığımda raftan sivrisinek kovucuyu alıp önüme koymuştu bile.

Dünya üzerinde bir çok kişi yabancı dil bilmeden seyahat ediyor. Ben de hostellerde kaldığım süre zarfında İngilizce bilmeyen bir çok turist ile karşılaşmıştım. Ellerinde kendi dillerinde yazılmış kaynak seyahat kitapları, telefondan kullandıkları google translate ile tüm ihtiyaçlarını kolayca karşılayabiliyorlardı.

Ziyaret edilen ülkenin günlük kullanımda işe yarayacak bazı basit kelimeleri öğrenmek de oldukça faydalı.

Benim genellikle ülkeye ayak basar basmak öğrendiğim kelimeler şöyle..

Печать

Merhaba

Bir kişiyle iletişime geçmeyi sağlayacak en temel kelime. Bunun yanı sıra günaydın, iyi akşamlar gibi kelime kalıplarını bilmekte faydalı olacaktır.

 

Lütfen

Birşey rica ederken mümkün olduğunca kibar olmak önemlidir. Zaten hakim olmadığımız bir dilde cümle kurmaya çalışırken yanlış anlaşılmamak ve sempatik olmak adına lütfen kelimesi önemli.

Generic-European-Languages

Teşekkür ederim

Bir çok kültürde ihtiyacı olan ya da yabancı birine yardım etmek önemlidir. Eh birisi de yardım ettiğinde kendi dilinde teşekkür etmekten daha tatlı bir karşılık olmasa gerek.

 

Ne kadar?

Alışverişin en temel sorusu.. Ne kadar? Olmazsa olmaz, bilinmesi gereken kalıplarında başında geliyor.

 

Nerede?

Tam olarak alınacak cevap anlaşılmayacak olsa da el kol ile yapılan sağ sol yönlendirmeleri bile işe yarıyor. Bir de tualet, hotel gibi kelimelerle kombine edildiğinde hayat kurtaran kalıp..

Rakamlar

Alışveriş yaparken işe en çok yarayacak şey tabiki rakamlar.. Sadece alışverişler de değil, sipariş verirken de oldukça işe yarıyor.

 

Şerefe

Bunu açıklamaya gerek yok sanırım..

 

Bir bira lütfen gibi basit bir cümleyi kurmak için yabancı dil bilmeye gerek yok. Yukarıdakileri kombine ederek günlük hayatı idame ettirmek oldukça kolay.. Peki siz hangi kelimeleri öğreniyorsunuz?

6 YORUMLAR

  1. Merhaba. Çok ahım şahım bir yabancı dilim yok. Çok param da yok. Fakat 1500 ile 2000 TL arası bir bütçe ile hangi yabancı ülkeye rahat gidip gezebilirim. Çok hoşuma giderse uzun süre de kalabilirim.

    • Herkesin harcamaları kendine has olduğu için net bir şey söyleyemem ancak bütçenizi euro bazında çevirip uçak biletleri ve konaklamalarına baktıktan sonra karar verebilirsiniz. Sanırım Gürcistan ya da İran uygun bir tercih olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.