HiNDiSTAN’A GiTMEDEN ÖNCE BiLiNMESi GEREKENLER

24

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden birine hoş geldiniz! Burada her türden insanlara karşılaşacak iyi de, kötü de bir sürü şey yaşayacaksınız. Hayatınızın macerasını yaşamaya var mısınız? Peki Hindistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler neler?

Hindistan aynı gün içerisinde hem hayatın en mutlu anlarını yaşatan hem de hüngür hüngür ağlamaya sebep olan bir yer ve buraya ilk kez ayak basıldığında şok yaşamamak mümkün değil, ancak aşağıdaki maddelere göz gezdirmek en azından ilk darbeyi hafif atlatmaya yardımcı olacaktır.

Hindistan’da Ulaşım

Trafiği göz önünde bulundurun! Hindistan’a indikten sonra ilk yapılan şey muhtemelen bir taksi ya da rickshawa binip otele geçmek olacaktır. Hindistan’daki trafiği tarif etmek pek mümkün değil. Tam anlamıyla bir kaos! 3 şeritli yolda 5 araç ve bir kısım inek olması muhtemelden öte bir realite. Bitmek bilmeyen bir gürültü, korna sesi ve kalabalık daha önce hiç yaşamadığımız bir tecrübe. 10 dakikalık yolu 50dk da almaya hazır olun.

Havalimanına giderken biletinizin çıktısını alın. Havalimanı girişinde askeri görevliler pasaport ve bilet kontrolü yapıyor. Biletini ibraz edemeyenleri içeri almıyorlardı. Ben telefonumda elektronik biletim olmasına rağmen bilet Türkçe olduğu için sıkıntı yaşadım. Bu gibi durumlarda ikna kabiliyetinizi kullanmanız gerekebilir.

Paranızı bozdururken güvenirliğine emin olduğunuz döviz bürolarından bozdurun. Tüm paranızı aynı anda bozdurmayın.

Planlarınızı esnek tutun! Hindistan’da zaman dünyanın geri kalanından daha farklı işliyor. Bugün ölecekmiş gibi yaşıyorlar, saatler hep şimdiyi gösteriyor. Hızlı çabuk gibi kavramlar orada işlemiyor. Birazdan dedikleri şey 5 saat sonra da olabilir, iki gün sonra da. Bu nedenle planlarınızı esnek tutun, biletlerinizi arada uzun bekleme süreleri olacak şekilde alın.

Trenle yolculuk edin! Trenle yolculuk Hindistan’a, kültüre ve hayata dair birçok şeyi çok kısa bir sürede algılamanıza yardımcı olacaktır.

Hindistan’da Sağlık

Hindistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler arasında sağlık ve hijyen koşulları en çok konuşulanlar arasında geliyor.

Hastalanacaksınız!!! Hastalanmaya hazır olun. Bundan kurtulmak ihtimaliniz yok. Gitmeden önce mutlaka kapsamı geniş bir seyahat sigortası yaptırın.

aşı-karnesi

Aşı yaptırın! İki aydan uzun seyahat edecekseniz, seyahat sağlığı merkezinden randevu alıp ücretsiz aşılarınızı yaptırın ve seyahat sağlığı konusunda bilgilenin. Uluslararası aşı karnenizi almayı ve yaptıracağınız aşıları bu karneye işletmeyi unutmayın.

Yanınıza ilaç alın! Seyahatten önce doktorunuzla görüşüp varsa kronik rahatsızlıklarınızın ilaçlarını yanınıza alın. İlave olarak mide, ishal hapı ve elektrolit alın.

Hindistan cevizi suyu için! Seyahatiniz esnasında yeme içme ile sıkıntı yaşadığınız halde Hindistan cevizi suyu içmeye özen gösterin. Hindistan cevizi suyu yapısı itibariyle vücudun kaybettiği mineral ve elektrolitleri geri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Yemeği sağ el ile yiyin! Bir çok Hint restoranında çatal bıçak bulunmaz ya da istenmediği sürece gelmez. Eğer yemeği eliniz ile yiyeceksiniz, sol elinizi kesinlikle değdirmeden sağ eliniz ile yiyin. Bir çok Asya ülkesinde olduğu gibi Hintliler de sol ellerini taharat için kullandıklarından yemekleri sağ el ile tüketiyorlar.  İlk başta zor gelse de solak olmama rağmen, ben de sağ el ile yemeyi öğrendim.

Sokak yemeği yiyin! Evet yiyin! Her ne kadar diğerleri yemeyin diyecek olsa da yiyin. Eninde sonunda zaten hastalanacaksınız, bundan kaçış yok. Eee o halde sokak lezzetlerini kaçırmanın ne anlamı var?

Şişe su için! Sokak yemeği tüketin tavsiyesinden sonra ironik gözüken bir tavsiye olsa da, bu konu cidden önemli. Sudan ciddi hastalıkların bulaşması çok yaygın. O nedenle sadece şişe su tüketin. Hangi sudan yapıldığını bilmediğiniz buzları tüketmekten uzak durun. Emin olun o buzlar şişe sudan yapılmıyor.

hindistan-duş
Sokakta duş alan Hintli aile

Alıştığınız temizlik standartlarının dışına çıkın! Odanızda duş varsa mutlu olun. Tuvaletlere tam teçhizatlı gidin. Eğer temiz değillerse, işletme sahibi ile boş yere kavga etmeyin. Belki de temizdir, ama siz öyle algılamıyorsunuzdur.

Hindistan Kültür

Hindistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler arasında bir de pazarlık var. Pazarlık yapmaktan çekinmeyin! Alışveriş yapacağınız zaman pazarlık yapma ya onda bir fiyattan başlayın. Fiyat konusunda ısrarcı olun. İyi olduğunu düşündüğünüz fiyatta buluşun.

İzleneceksiniz! Hintlilerin kültürlerinden ve yaşam koşullarından dolayı kişisel alanları birbirine geçmiş durumda ve sizin şahsınıza ait bir alan olduğu fikrini anlamakta zorlanıyorlar. Sizin için saygısızlık olan bir şey onlar için çok doğal. Toplu taşıma aracı ile yolculuk yaptığınızda yolculuk ne kadar sürerse sürsün, gözler üzerinizden ayrılmayacaktır ya da size çok yakın duracaklardır. Bunları görmemeyi öğrenmelisiniz.

Turist tuzaklarını öğrenin. Her bölgenin kendine özgü turist tuzakları var. Benim başıma gelmez demeyin, gitmeden önce mutlaka öğrenin.

Tanımadığınız insanlardan hediye almayın. Aldığınız hediye sonunda karşılığında para ödemek zorunda kalacağınız bir kandırmacaya dönüşebilir.

Tanımadığınız ve talep etmediğiniz halde size yardımcı olmayı teklif eden ve aşırı dostane tavırlarla yaklaşan insanlardan uzak durun.

Avrupa’dan geldiniz turist olduğunuz ya da beyaz olduğunuz için insanlar bitmek bilmeyen bir miktarda paranız olduğunu düşünecekler. Adeta yürüyen bir ATM imişsiniz gibi davranacaklar.

 

hindistan-omuz

Omuzlarınızı örtün! Hindistan’da omuzların açık olması hoş karşılamıyor. Bu nedenle sürekli bir şal ile kapatın ya da uzun kollu kıyafetler giyin. Mümkün olduğunca muhafazakar giyinmeye özen gösterin.

Tapınaklarda ya da evlere girerken ayakkabıları çıkartın! Bahçenin girişinde ya da merdivenlerin başında diğer insanların ayakkabıları bıraktığı yerde bırakın. Eğer sizden başka kimse yoksa bile uyarılara dikkat edin.

Din adamlarına saygısızlık etmeyin! Hindistan’da din mevzusu epey karışık, birçok din, yüzlerce Tanrı ve bunlara bağlı din adamları var. Din adamı ya da kutsal olduğuna şüphelendiğiniz birisine karşı saygısızlık etmekten kaçının. Fiziksel temas kurmayın.Son olarak eğer garip bir şeyler olduğundan şüpheleniyorsanız, bilin ki olmuştur.

Anlatmak istediğim çok şey var ancak bu şekilde özetleyebildim. Sizlerin ilave etmek istediğiniz tavsiyeler neler?

Hindistan gezilecek yerleri aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz..

https://bilinmeyenrota.com/gezi/asya/hindistan/

Ek olarak

Hindistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler yazısı ile ilgili olarak Hindistan severlerden çok tepki aldım. Ne kadar kötü yazmışsın, Hindistan’ı böyle tanıtma, “Hindistan’a gitmek isteyenleri soğutuyorsun” gibi şeyler söylendi hep. Hindistan benim en sevdiğim ikinci seyahat destinasyonu ama bazı şeyleri de olduğu gibi aktarmak gerekiyor. Seyahat etmenin moda haline geldiği günümüzde insanlar bir gezgin / blogger / seyyah artık her ne haltsa, ondan olmak için Hindistan’a gidiyorlar. Hazırlıksız gidip, sıkıştıkları anda çözüm üretmek yerine tecrübeli insanları darlıyorlar. Herkesin hazırlıklı olması adına bu yazının bu şekilde olması gerekiyor. Kimseye toz pembe bir Hindistan anlatacak değilim. Hindistan’a gitmek isteyenler ne göreceklerini ve yapacaklarını bilsinler.

Sevgiler

24 YORUMLAR

 1. guzel tesbitler. sadece bir ekleme/duzeltme:
  Havalimani girisinde ucak bileti olmayanlari iceriye almama olayi artik bitti. delhi havalimanindaki 8 girisin hepsinde ucaklarin yolcu listesi bulunmak zorunda. biletiniz kagida basili olarak yoksa, bu listeye bakarak isminizi buluyor ve sizi iceriye aliyorlar

 2. Hindistan mutlaka görülmesi gereken bir ülke, oraya gidip aynı dönmeniz mümkün değil, değişik bir aura ve enerji, herkese kattığı değer ise farklı oluyor.

 3. HİNDİSTAN YAZILMIŞ ÇOK DOĞRU TESPİTLER. HER CÜMLEYİ OKURKEN SANKİ YENİDEN ORADAYDIM.
  HERA CLUB RESİDENCE’A KESINLIKLE TAVSIYE EDIYORUM. HAYATINIZDA MUTLAKA BIR SUREYI GECIRMENIZ GEREKEN BIR COGRAFYA. MUTLAKA GORULMELI.
  GUZEL ANLATIM ICIN TESEKKURLER TUGCE MAKARNACI.
  GEZILERINE VE SITENE DESTEK KÜÇÜK DE OLSA BİR DESTEK OLMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ BANNER ALANI ICIN ILETISIME GECEBİLİR MISIN BENIMLE.

 4. hint filmlerinde oynayan aamir khan gibi yakışıklı birine denk gelirmiyim acaba sırf bu yüzden gidesim var. güzel kızım aöa tecavüz olayları çok varmış galiba orada bu yüzden cesaret edemem gitmeye

  • burada erkek bitti elin kara kuru kabuklu pipili adamlarına dadandınız sonra hic hintli ve yakışıklı bir adam görmedim ben ciksiysada bizdeki gibi milyonda bir degil milyarda bir tane cikmistir onada 2,5 milyarlık ülkenin kızı erkeği aşıktır zaten sansınız cok dusuk uzgunum size afrika turu verelim zenci siyahi arkadaşlarda iyi diyorlar

 5. Çok güzel bir yazı olmus,her ne kadar arada insanları burayı mutlaka görün desenizde.
  Bence zorunlu kalmadıkca buraya gitmeyin tabi benim fikrim.Size söylenen meditasyon,ruh sağlığı gibi faktörleri bence güzel Türkiye’min farklı coğrafyalarında yaşayarak kazanın.Heryer pislik, sokaklar tuvalet kokusundan yürünecek halde değil bu seyehatimde hava kirliliği sebebiyle 3 gün okullar tatil edildi bilginiz olsun. Diyeceksiniz ki Türkeyinin de İzmir’i ile Kars’ı bir degil evet ama şunu bilin ki İzmir de yaşayan ve Kars’a kadar en az 50 ilimizi dünyada Amerika ve Rusya dahil 25 ülkeyi iş nedeniyle dolaşmış biri olarak yine gitmeyin diyorum.3 yıldır en büyük şehirleri olan Delhi,Bengalore ve Hyderabata gelen biri olarak bunları söylüyorum.Meditasyon için çocuk yuvasından 2 çocuk alıp 1 gününüzü onları mutlu etmek için geçirin onların gözlerinin içinde oluşacak mutluluk dünyanın en iyi meditasyonu olacaktır sizlere lütfen unutmayın

 6. Çok gitmek istediğim bir ülkeydi , hatta eşim ve çocuklarımla bu yaz oraya gideriz diye düşündüm ama ”HASTALIK” konusu …II ! vazgeçtim

 7. gercekten fazlasıyla gitmek ıstediğim bir yer barunumu görmeyi ve hindistanı gezmeyi cok istiyorum bu kadar zorluklara karsı ne yapıcam hicbir bilgim yok ama ne olursa olsun gidicem bilginiz için cok tesekkürler

 8. 18 ekimde başlayacak 10 günlük bir seyahat planım var. Bu kadar kalabalık ve temiz olmayan bir ülkeye giderken, tavsiyelere çok ihtiyacımız var. Her birine kulak asmaya çalışacağım..

 9. Bende gitmek istiyorum erkek arkadasım orada uzun zamandan beri konuşuyoruz ve o birkez geldi bnim de gitmemi istiyor lakin ben korkuyorum insanları zarar verecekmiş gibi yılan fare inek fil insanlar hepsi iç içe yaşıyor yorumlarınızı okudum bazı yorumlar korkumu artırdı bazıları düşüncemi azaltı bilemiyorum yinede

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.