Bavulda Sevgiyi Meksika’ya Taşıyoruz!

0

Sevgi sadece kalpte mi olur? Peki bavulda da olur desem ne dersiniz? Sevgi sadece kalpte taşınmaz, bavulda da olur diyen Hande’nin harika bir projesi var. Bavulda Sevgi!

Proje için gerekenler

  • Bir adet gezgin (işte bu noktada ben devreye giriyorum)
  • Birisi Türkiye’de diğeri de gezginin seyahat edeceği ülkede olmak üzere iki adet sivil toplum kuruluşu
  • Valiz
  • Tabii ki sevgi!

Hande ile projesine dahil olmak üzere iletişime geçtim ve gerçekleştireceğim 3 aylık Meksika seyahatinden bahsettim. Hande ile beraber Türkiye’den ve Meksika’dan çocuklar için çalışan ve içimize sinen birbirinden tatlı birer sivil toplum kuruluşu belirledik. Koruncuk Vakfı ve Save the Children Yucatan… İhtiyaçlar belirlendi…  Meksika’daki çocukların eğitim için kırtasiye gereçlerine ihtiyacı, Koruncuk Vakfı’ndakilerin ise eğitimleri için maddi desteğe ihtiyaçları var. Koruncuk Vakfı’ndaki çocuklar, Meksika’daki çocuklar için elleriyle birer defter boyayacaklar, tabii bir tane de kendilerine. Ben de bu defterleri alıp, Meksika’daki çocuklara teslim edeceğim. Bu kolay kısmı…

Zor kısmı ise Koruncuk Vakfı’ndakiler için maddi destek toplamak…  Bu noktada sizlerin desteğine ihtiyacım var. En ufak bir desteğiniz Koruncuk Vakfı’ndaki çocuklar için çok büyük fark yaratabilir. Maddi destek veremiyor bile olsanız, bu sayfayı paylaşmanız ya da arkadaşlarınıza projeden bahsetmeniz bile bizleri çok mutlu edecek.

Fongogo bağış linki : https://fongogo.com/Project/koruncuk-vakfi-cocuklarindan-yucatan-save-the-children-cocuklarina

 

Merak edenler için kurumlar hakkında bilgi

Koruncuk Vakfı

koruncuk-vakfi

1979 yılında gönüllü kişiler tarafından kurulan Koruncuk Vakfı, her çocuğun şefkat, sevgi ve anlayış görme ve insan haysiyetine yakışır bir şekilde yaşama hakkı olduğuna inanmaktadır.

Bu nedenle de, çocukları 4 aşamada hayata hazırlıyorlar..

  • Aile Evi : 0-13 yaş arası, 7-8 çocuğun anne şefkatiyle yaşadığı evler Her müstakil Aile evinin bir annesi vardır ve o evde en fazla 7-8 çocuk birlikte yaşarlar.
  • Gençlik Evi : 13-21 yaş arası gençlerin yaşadığı evler Aile Evlerinde anne şefkati ve koruması altında büyümüş, ergenlik çağına gelmiş kız ve erkek çocukların 13 yaşından başlamak üzere Gençlik Evlerine geçişi sağlanır. Ergenlik çağına gelmiş çocuklar, gençlik evinde ortalama altışar kişilik gruplar halinde bulunurlar. Her altı kişilik gruptan bir Gençlik Lideri sorumlu olur. Bu çocuklar, öğrenim hayatlarının sonuna kadar gençlik evinde kalabilirler.
  • Yarı Bağımsız Yaşam : Meslek sahibi olmuş ve para kanmaya başlamış olan gençler, kiraladıkları evlerde 2-3 kişi bir araya gelerek yaşamaya başlarlar. Konsept dahilinde bağımsız Yaşama alışmaları için desteklenirler.
  • Tam Bağımsız Yaşam : Çocukköyü ile iletişimleri artık sadece manevi olarak devam eder. Bu gençler her anlamda hayatlarına ilişkin kararları tek başlarına alır ve uygularlar. Çocukköyü onlar için geçmişinden gelen köklerinin yer aldığı her zaman manevi destek görmek üzere dönebilecekleri bir yuvadır.

Save the Children Yucatan

save-the-children

Save the Children Vakfı 1919’da İngiltere’de 1. Dünya Savaşı’nın ardından ortada kalan ve mülteci çocuklara yardım etmek için kurulmuş köklü bir vakıf. 120 ülkede çocuklar için hizmet veriyor. 2002 yılında ise Save the Children Yucatan kurulmuş. Yucatan bölgesindeki dezavantajlı Maya çocuklarına ve ailelerine, çocuk toplum merkezlerinde geliştirilen sağlık, bakım ve yaşam projeleri ile destek oluyorlar. Bunun yanı sıra, aile içi şiddet ve çocuk istismarını engellemek için projeler geliştiriyorlar.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.