Seyahatte Para Nasıl Taşınır?

0

Uzun süreli seyahatlerin en çok kafa yoran sorularından birisidir para taşımak. Uzun süreli seyahatlerde para nasıl taşınır? Ne tip çanta tercih edilir? Para taşımak mı ATM kullanmak mı mantıklı?

Tüm bu soruların yanıtlarını şahsi bakış açımla yanıtlayacağım ve en sonunda ise tüm parasını ve bankamatik kartını kaybeden Erinda’nın hikayesini anlatacağım.

Seyahatte asla kaybetmemeniz gereken 3 şey : Pasaport, pasaport ve pasaport!

Seyahat esnasında pasaportu ve paraları nerede taşımalı?

Üzerinizdeki paraları farklı yerlere bölüştürmek her zaman akıllı bir yöntemdir. Biraz cebinizde, biraz cüzdanınızda, biraz da gizli bir bölmede  taşımak; herhangi bir hırsızlık sonrasında tamamen parasız kalmayı engelleyecektir. Paraları bölüştürmek gibi, kredi kartları ve bankamatik kartlarını da ayrı ayrı taşımak, hepsinin aynı anda çalınmasını engelleyecektir. Pasaport ise en mühim konu. Ben her zaman tamamen içgüdüsel hareket etsem de, boyundan asılıp kıyafetin içine gizlenen bir pasaport çantası taşımak ya da  pasaportu otel odası (güvenli olduğundan emin olmak şart) gibi güvenli bir yerde bırakmak akılcı bir çözüm olacaktır.

Uzun süreli seyahatlerde para mı taşımalı, ATM mi kullanmalı?

Uzun süreli seyahatlerde yüksek miktarda para taşımak, kayıp ya da çalıntı gibi durumlarda büyük bir risk yaratmaktadır. Tek bir hırsızlık, seyahatin geri kalanının iptali gibi büyük sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle komisyon ücreti ve kur farkı gibi maliyetleri gözardı edip, ATM kullanmak daha faydalı olmaktadır. ATM’ler çekilen tutar ne olursa olsun, sabit bir komisyon ücreti uygular, bunun yanı sıra bozdurulan dövizin kuru bankanızın belirlediği tutarda olmaktadır. Bu nedenle en yüksek limitten çekim yapmak, ekstra komisyon ücreti ödemeyi engeller.

Yüksek meblalı ödemeleri kredi kartı ile yapmak da, hem puan ve mil kazandırır hem de üzerinizde taşımanız gereken para miktarını minimize eder.

Seyahatlerde ne tip para çantası tercih edilmeli?

Seyahatlerde kişisel tercihim, içerisinde acil durumlar için her ülkede geçerli Amerikan doları ya da avro gibi bir miktar döviz ile, kullanımı pratik küçük bir tip cüzdandan yana oluyor. Ne de olsa Türkiye’de ki gibi her mağaza için ayrı puan kartlarınızı taşıyabilecek kadar büyük bir cüzdana ihtiyaç duymayacaksınız. Deniz kenarları için ise, su geçirmeyen çantalar ile hem paranızı hem telefonunuzu yanınızdan ayırmanıza gerek kalmayacaktır.

Para bozdururken nerelere dikkat edilmeli?

Para bozdurduğunuz yerin resmi ya da güvenilir bir döviz bürosu olduğundan emin olun. Seyyar dövizcilerden uzak durun. Döviz bozdururken, turistlere uygulanan genel bir dolandırıcılık taktiği vardır. Hızlı bir el numarası ile verdiğiniz dövizin bir kısmını saklayıp, sizi eksik döviz verdiğinizi iddia edebilirler. Döviz bozdururken, yanınızdaki arkadaşınız ile muhabbet etmek yerine, dikkatinizi görevliye verin.

Tüm parasını ve kartlarını kaybeden Erinda’nın bahtsız hikayesini ve sonrasında gelişen olaylar ise şöyle..

erinda

 

Erinda vizesinin bitmesine 5 gün kala haliyle parasının bittiği anda bir Cuma gecesi, yanında getirdiği tek bankamatik kartı ile bankamatikten para çekmeye çalıştığı esnada bankamatik hata verip kartını yuttu. Hem parasız, hem de kartsız kala kaldı. Tayland’da ki bankayı aradığında, bankamatiklerin kartı yuttuğu anda kırdığını öğrendi. Yeni kart temini için ise İtalya’daki bankasını aradı. İtalya’da ki banka, kesinlikle yurtdışına kart gönderemeyeceklerini söyledi. Bir ihtimal farklı bir çözüm üretebilirler diye, Visa kartın Tayland şubesi ile görüştü. Onlarda kartın sadece banka tarafından gönderilebileceğini söylediler. Erinda bankasından kartını annesine teslim etmelerini istedi. Banka ısrarla sadece kişiye teslim edilebileceğini belirtti. Bu arada hem parası hem vizesi biten Erinda’nın ülke dışına çıkması gerekiyordu. O esnada ben bir miktar borç verdim ve birlikte otostop ile Tayland’dan Malezya’ya geçtik. Erinda ile Malezya’da gönüllü bir işe katıldık. Böylece konaklama ve yemek masrafları sıfırlanmış oldu. Paraya ihtiyacı olduğu zamanlarda paypaldan benim hesabıma para aktarıyordu, ben de bankamatikten çekip ona veriyordum. Uzun telefon görüşmeleri ve yazışmaların ardından banka kartı Erinda’nın annesine göndermeyi kabul etti. Annesi ise posta ile Malezya’ya gönderdi. Kartın kaybolmasından, yeni kartın Erinda’ya ulaşmasına kadar geçen süre  1 ay sürdü.

 

Hikayeden çıkarılacak ders

  • Acil durumlar için çantanızda bir miktar para bulundurun.
  • Sadece tek bir bankamatik ya da kredi kartı ile yola çıkmayın. Mümkünse her birinden iki tane alın ve ayrı yerlerde taşıyın.
  • Paniğe kapılmayın, bir çözüm her zaman bulunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.