Bozdağ’ın Eteklerine Gizlenmiş Bir Kent : Birgi

4
Ege birbirinden eşsiz güzellikteki koylara, sahillere sahip bir bölge olarak; hep deniz, kum, güneş üçlüsü ile anılır. Rakı, balık, Ayvalık gibi sloganlara ev sahipliği yapan Ege’de arka planda kalmış küçük ama önemli bir kenti ziyaret etmeye koyulduk. Birgi.. 


Tarihi ile olduğu kadar Bozdağ’a yakınlığı ve doğası ile ilgi çeken Birgi, ilk görüşte Ege’nin en ünlü köyü Şirince’yi andırsa da Şirince’den çok daha gelişmiş, büyük ve güzel bir kent. İçinden geçen derenin etrafında piknik ve dinlenme alanları mevcut. Adım atar katmaz insanın içi ısınıyor bu şirin kente. Turistler henüz pek adım atmamış. Park sorunu yok zaten otoparkta yok. Biz şehrin girişinde aracımızı bırakıp, elimizdeki harita ile yürüyerek dolaşmaya çıkıyoruz. İyiki de öyle yapıyoruz. 


Unesco dünya tarihi listesine aday olmaya hazırlanan bu şirin kent, İzmir Kalkınma Ajansı’ndan aldığı destek ile büyük bir restorasyon çalışması başlatıp, kentin tarihi kimliğini geri kazanmaya çalışıyor. Lidya, Pers, Bizans, Bergama Krallığı döneminde de önemli bir kent olan Birgi, Aydınoğulları Beyliğinin fethi ile başkent haline getirildikten sonra Türk tarihinin önemli bir merkezi haline gelmiş. Başkent olmasından dolayı onlarca hamam, medrese, han vb yapı inşaa edilmiş ve bunların bir kısmı günümüze kadar gelebilmiş. 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.