Efes Antik Kenti – Şirince Köyü

0
264

şirince

Eveeet final sınavlarıyla ve iş değişiklikleriyle geçen uzunca bir aradan sonra yine yeni yeniden yollardaydık. Bu sefer bilindik bir yer İzmir Selçuk’taki Efes (Ephesos) Antik kentindeydik. Mozaikli yollarıyla, Celsus Kütüphanesiyle, Artemis Tapınağıyla binlerce yıllık tarih. Şehrin içerisinde gezip eski dönemde yaşamış insanlara hayran kalmamak mümkün değil. Kentin her köşesi sanat, her kenarı bilim. Yollarından mezarlarına, tapınaklarından kütüphanesine her yeri ince ince, yavaş yavaş işlenmiş. Gezi sırasında saatler nasıl geçmiş anlamıyorsunuz.

Efes çıkışında 2. durağımız yedi uyuyanlar. Çok ilginç bir hikayesi olan hatta hikayeden çok rivayet desek daha doğru olacak bir yer yedi uyuyanlar. Kısaca 309 yıl uyuyan 7 genç ve 1 köpekten bahseden bir rivayet bu. Artık ne kadar inanırsanız. Yedi uyuyanlar mağarasına girmek maalesef güvenlik nedeniyle yasak. 

 Yedi uyuyanların hemen yanındaki dilek ağacı.

Tabii ki o kadar yol gitmişken son durak olarak uğradığımız yer Şirince köyü. Selçuk’a yaklaşık 8 km  uzaklıkta bu dağ köyüne ulaşmak için dağın eteklerinden kıvrıla kıvrıla dolanan bir yolu takip ediyorsunuz. Şarapları, zeytin yağları, tarihi mimari yapısı ve şirin dağ evleriyle her sene çok sayıda turist çekiyor Şirince. Şirince’ye her gidişinizde ilk dikkatinizi çeken şey ne kadar geliştiği ve ne kadar çok yeni otopark açıldığı. Fakat bu sefer dikkatimizi bir şey daha çekiyor. O da bir cafenin önündeki couchsurfing etiketi. Öğreniyoruz ki orada da couchsurferlar mevcutmuş. Seviniyoruz haliyle. Her köşe başındaki şarap evleri Şirince’nin klasiği. İstediğiniz şarabı deneyebiliyorsunuz buralarda. Her meyvenin şarabını bulmak mümkün. Bu seferki şarap evi durağımızsa Kaplankaya. O bölgenin üzümlerinden ürettikleri beyaz şarap hiç tatlandırıcı kullanmadan (en azından öyle söylüyorlar) fermante edilmesine rağmen tatlı bir yapıda.

Peki gelelim tüm buralara nasıl gideriz kısmına. İzmir’den Selçuk’a gitmek için bir çok yöntem var. İzmir otobüs garından yaklaşık 10 dakikada bir kalkan minibüslere binebilirsiniz ya da Basmane garından trene binmenizde mümkün. Tren daha nostaljik ve çevreci fakat yaklaşık 1,5 saat sürüyor yol. Minibüslerse 50 dakikada varıyorlar Selçuk’a. Selçuk’a vardıktan sonra Şirince’ye gitmek için tekrar minibüse binmek gerekiyor. Fakat daha eğlencelisi Selçuk’tan Şirinceye otostop.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.