Hallstatt’ta Gezilecek Yerler

5

Avusturya’nın incisi, her sene dünyanın en güzel köyleri listesinde yer alan 799 kişilik nüfusu ile Hallstatt turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Maalesef çoğu turist Hallstatt’a Viyana ya da Salzburg üzerinden günü birlik bir seyahat ile gelip kısa bir sürede köyü ziyaret edip birçok aktiviteyi bir güne sığdırmaya çalışıyor. Köy küçük olsa da yapacak ve görecek çok fazla şey var. Hallstatt’a günübirlik ya da birkaç günlüğüne de gidecek olsanız Hallstatt’ta gezilecek yerler listesini mutlaka kontrol edin. Sonra “ay bunu nasıl kaçırmışım” demeyin.

Hallstatt’ta Gezilecek Yerler

1- Tuz Madeni

Hallstatt, tarih öncesi çağlara dayanan tuz madenleriyle ünlüdür. Dünyanın en eski tuz madeni Hallstatt’ta yer alır. Günümüzde bu tuz madeni hem üretim açısından hem de turistik açıdan büyük bir gelir kaynağıdır. Kulağa çok cazip gelmese de bence Hallstatt’ta gezilecek yerler listesinde en başta yer alıyor. Bir tuz madeni ne kadar ilginç olabilir ki demeyin, görünce şaşırsınız. Mağara içerisinde ışık şovlarından, tarihsel sürecin anlatımına, 2 kilometrelik bir tren turu ve kızakla kaymaya kadar bir çok etkinlik var.

Tuz madeni 30 kilometrelik bir alana yayıldığı için güvenlik sebebiyle kendi kendinize gezme şansınız yok. Belirli aralıklarla size eşlik eden tur rehberi ile gezebilirsiniz. Giriş için öncelikle finükülerle yukarı çıkıp sonrasında madene girmeniz gerekiyor. Finüküler ücreti ile tuz madeni tur ücretini kombine eden 30 avroluk bir paket var, onu almanızı tavsiye ederim. Gücünüz yeterse finükülersiz, trekking yolundan da çıkıp inebilirsiniz. Mevsime bağlı olarak iniş güzel olabilir ama çıkışı kesinliklikle tavsiye etmem.

2- Rudolph Kulesi ve SkyWalk Gözlem Noktası

1200 metre yükseklikten köye bakan Rudolph Kulesi, yerel tuz madencilerinin korunması için 1282’de Duke Albrecht tarafından inşa edildi. Skywalk gözlem noktası da tam olarak bu kulenin önünde. 1960 yılında kulede bir restoran açılmış ve bugün Hallstatt Gölü ve köyün muhteşem manzarasını sunuyor. Burada manzaraya nazır bir yemek yemek istemiştim ama kulenin camları çok küçük olduğu için manzarayı görmek çok kolay olmuyor. O yüzden göl kenarındaki restaurantlardan birini tercih ettim. Buraya finikülerle 3 dakikalık bir yolculuk ile kolayca ulaşabilirsiniz. Tuz madeni tur paketini satın aldığınızda otomatik olarak buraya da çıkmış oluyorsunuz ama tuz madenini ziyaret etmeyecek olanlar da sadece finiküler ücreti ödeyerek ulaşım sağlayabilir. 

3- Köy Meydanı

Köy meydanı, Hallstatt merkezinde bulunuyor. Zaten küçücük olan bu köyde meydanı kaçırma şansınız yok. Meydanın ortasında bir heykel bulunur ve güzel binalarla çevrilidir. Bu meydanda restoranlar, kafeler, oteller, bar ve çeşitli hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Yani ihtiyacınız olabilecek her şey paket olarak sunuluyor.  

4- Beinhaus Kemik Evi

Hallstatt dağlık alanda yer aldığı için arazi ve yerleşim hem limitli olmuş. 1700’lerde ölen insanları gömecek yer kalmayınca mezardaki kemikleri ve kafataslarını çıkarıp, Beinhaus Kemik Evi’nde saklamaya başlamışlar. Kemikleri sergilerken görsellikten de ödün vermemişler. Her bir kafatasının üzerinde birbirinden güzel motifler ve desenler yer alıyor. Şu an kasabada hemen hemen herkes öldükten sonra yakılmayı tercih ettiği için yeni kafatasları eklenmiyor. En son eklenen kafatası ve kemikler 1983 yılında ölen bir kadına ait. Kasaba halkından öldükten sonra burada yer almayı tercih eden olursa, dileği gerçekleştiriliyor.

Kemik Evi köyün tepesinde yer alan St. Michael Kilisesi’nin arka bahçesi gibi gözüken aslında mezarlık olan alanda yer alıyor. Mezarlık o kadar güzel çiçekler ile süslenmiş ve şirin ki, mezarlık olduğunu anlamak için biraz vakit geçmesi gerekiyor.

Hallstatt’ta gezilecek yerler listesinin en başlarında yer alan Kemik Evi aynı zamanda hüzün turizmi diğer adıyla kara turizm meraklıları için ilgi çekici bir nokta. Kemik Evi’ne giriş ücreti 1.5 avro. Girişteki görevli orasının hikayesini anlatan bir kağıtta veriyor istediğiniz dilde. Türkçe de mevcut.

5- Hallstatt’ın huzurunu keşfetmek

 

 

 

Halltstatt dünyanın en huzurlu yerlerinden biri olarak adlandırılsa da, köy sakinleri aynı fikirde değil. Köy sakinlerinin büyük çoğunluğu gelen turistlerden şikayetçi ama bunu burun kıvırmak ya da tepeden bakmak gibi düşünmeyin, şikayet etmekte çok haklılar.

Gün içerisinde gelen tur otobüsleri ile Hallstatt turistlerle dolup taşıyor. Özellikle Çinli turistler tarafından işgal edilmiş bir köy gibi hayal edebilirsiniz. Köydeki evler insanların özel yaşam alanı ve bir çok turist buna aldırmadan fotoğraf çekilmek için köylülerin bahçelerine, verandalarına, evlerine izinsiz olarak giriyor. Köyün hemen hemen yerinde biz burada yaşıyoruz, lütfen saygılı olun, çok gürültü yapmayın, özel mülktür gibi uyarıların bulunduğu tabelalar yer alıyor. Hem de bir çok dilde.

Ben orada yaşamamama rağmen gürültüden ve saygısızlıktan rahatsız oldum. Ne zaman tur otobüsleri gitti ve köyde sadece yereller ve köydeki otellerin alabildiği kadar turist kaldı. İşte o zaman köye huzur geldi. Sokaklar boşaldı, insanlar azaldı, köy dinginleşti. Hallstatt’ın gerçekten huzurunu ve dinginliğini görmek istiyorsanız, mutlaka bir gece kalmalısınız.

6- Christ Kilisesi

Avusturya Macaristan İmparatorluğu zamanında Hallstatt’ta bir çok Protestan vardı. Protestanlar kendi kiliselerine sahip olmadıklarından, 18. yüzyılda bir kilise kulesi veya çan olmadan bir dua evi inşa ettiler. Yaklaşık 60 yıl sonra kulesi ve çanı güzel bir kilise inşa ettiler. Bu bina bugün şehrin simgesi haline gelmiş ve en çok fotoğrafı çekilen yerler arasında. Kiliseyi ziyaret etmeyi bir çok kişi umursamasa da, fotoğrafını çekmek bir çok kişi için Hallstatt’ta yapılacaklar arasında başlarda. 

7- Hallstatt Müzesi

Hallstatt’ta gezilecek yerler için bir alternatif de Hallstatt Müzesi, Hallstatt’ın özel arkeolojik bulgularını sergilemek için 1888’de açılmıştır. Ziyaretçiler, Taş Devri’nden günümüze kadar binlerce yıllık tarih boyunca seyahat ederek bu güzel köyün tarihi hakkında her şeyi öğrenebilirler. 

6- Gölün keyfini çıkarmak

Hallstättersee Gölü’nün tadını çıkarmanın birçok farklı yolu vardır. Pedallı bot (kuğu) kiralayabilir, kano ve sörf yapmayı deneyebilirsiniz. Mevsimine göre küçük teknelerde piknik yapan çiftleri ya da güneşlenme iskelelerinde oynayan ve eğlenen çocukları görebilirsiniz. İsterseniz, bisiklet de kiralayabilir ve gölü çevreleyen özel yürüyüş ve bisiklet yolunu keşfedebilirsiniz.

Bonus : Alpakaları Görün

Alpakalar daha ürkek ve uzakta olduğu için lamaların fotoğrafını çekebildim

Aslında bir Güney Amerika türü olan alpakalar lamalara çok benzer ve karıştırılır. Bir alpaka sevdalısı olarak alpaka ve lamaları tek görüşte ayırabilirim. 2019 hedef listeme 2018’in başlarında ilk madde olarak alpakaya sarılmak yazmıştım. Çirkin kuzenleri lamalara oranla çok minnoş olan alpakalara bayılıyorum. Hani bıraksalar alpaka çobanı olarak yaşarım. Alpaka çobanı olmak?!… Ben bunu bir düşüneyim…

Konuya geri dönersek çok büyük tesadüfler üzerine hiç beklemediğim bir anda Hallstatt’ta karşımda bir çift alpaka ve bir çift lama gördüm. Dağlık alanda yaşayan bu iki tür Avusturya alplerine oldukça uyum sağlamış gözüküyordu. Sarılma kısmını gerçekleştiremesem de, beklemediğim bir kıtada karşıma çıkmış olması bile beni yeterince mutlu etti. Özel bir mülk içerisinde yer aldığı için ve zaten yerel halk turistlerden yeterince sıkıntılı olduğu için izin alıp girmeyi bile düşünmedim. Sarılma kısmı 2019’a kaldı yani…

Hallstatt’ın en popüler fotoğraf çekim noktasından biraz daha ileriye doğru gidip, soldaki yeşillik alanlara bakın. Sizce yeterince uslu bir çocuk olursanız belki alpakaları görebilirsiniz.

Hallstatt’ta Konaklama

Hallstatt’ta gezilecek yerler ne kadar çeşitli ise konaklama seçeneği o kadar az. Zaten çok küçük bir köy.  Ona rağmen bence yeterince ev otele çevrilmiş durumda. 5 yıldızlı otel arıyorsanız bol şans. Oda kahvaltı bana en uygunu derseniz, tam size göre bir yer.

Benim kaldığım otelin hem oda fiyatı çok uygundu ve çok konforluydu (gecelik kişi başı 50 avro). Hem de odam göl manzaralıydı ve otelin göl manzaralı güzel bir terası vardı.

Hallstatt’ta konaklamayı planlıyorsanız, rezervasyonu son ana bırakmamakta fayda var.

Hallstatt’a Nasıl Gidilir?

Hallstatt’a Viyana ve Salzburg üzerinden araba, tren ve otobüs ile ulaşmak mümkün. En konforlu ulaşım aracının tren olduğunu söyleyebilirim. Ulaşım konusunda daha detaylı bilgi için Hallstatt’a nasıl gidilir yazımı okuyabilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Merhaba. Öncelikle yazı ve bilgiler için teşekkürler. Şubat ayında biz de Hallstatt’te olacağız. Ancak oteli henüz ayarlamadım. Siz hangi otelde kalmıştınız? Teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.