Hallstatt Nerede? Hallstatt’a Nasıl Gidilir?

1

Hallstatt, Avusturya’nın Salzkammergut Gölü Bölgesi’nde, Salzburg ve Graz arasında yer alan nefes kesici manzaralara sahip küçük bir köydür. Avrupa’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Hallstatt, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor ve adını Avusturya’nın en önemli turistik mekanları arasına yazdırmış durumda.  Her yıl dünyanın en güzel köyleri listesinde de mutlaka yer alıyor.

“Avusturya’nın İncisi” olarak da bilinen Hallstatt, “Hallstättersee gölünün koruyucusu” olarak da anılır. Gölü ve Hallstatt’ı çevreleyen dağlar nedeniyle gerçekten muhteşem manzaralara sahip. Neresinden bakarsanız bakın nefes kesici bir manzara ile karşılaşıyorsunuz.

Hallstatt küçük olsa da yapılacak çok fazla şey var : Tekne turu, yürüyüş yapmak, sörf yapmak, teleferik ile manzaraya tepeden bakmak, tuz madenini ve Kemik Evi’ni ziyaret etmek ve en önemlisi sessizliğin ve dinginliğin keyfini çıkarmak. 

Dağların ortasında yer alan Hallstatt nerede ve Hallstatt’a nasıl gidilir soruları çok fazla geliyor. Detaylı olarak açıklamaya çalıştım.

Hallstatt Nerede?

Hallstatt Viyana ile Salzburg arasında yer alan, Avusturya’nın küçük bir dağ köyüdür.

Hallstatt’a Nasıl Gidilir?

Tur ile Hallstatt

Hallstatt’ı ziyaret eden turistlerin büyük bir kısmı bir tur kapsamında, otobüs ile günübirlik uğruyor ve esas keyifli kısmını Hallstatt’ın sokaklarında sakince dolaşma şansını kaçırıyorlar. Tur ile ziyaret kısmını bir çok turizm acentesi ile organize edebilirsiniz.

Tren ile Hallstatt

Hallstatt’a ulaşmanın en kolay yolu kesinlikle tren.

Viyana ya da Salzburg üzerinden tren ile gelmek mümkün. Hallstatt’a Viyana’dan tren ile 3.5 saatte, Salzburg’dan tren ile 2.5 saatte ulaşılıyor. Tren bileti almak ve fiyatlar kontrol etmek isteyenler OBB’nin sitesinden bakabilir. Trenle Hallstatt istasyonuna ulaştıktan sonra karşıya köye bir tekne ile geçiliyor. Düzenli feribot seferleri her gelen trenin saatine göre organize edilmiş. Trenden indikten sonra aşağıya doğru kıvrılan tek bir patika ve bu patikanın sonunda muhteşem bir göl yolculuğunun başlangıcını yapacağınız tekne bulunuyor.

Otobüs ile Hallstatt

Salzburg’dan otobüs ile Bad Ischl otobüs istasyonuna oradan da trene binip Hallstatt’a gelmek mümkün. İlla bir trene binilecekse neden en baştan trene binmeyeseniz ki? Salzburg’da tren istasyonu ile otobüs istasyonu birbirine çok yakın. Saatler konusunda bir sıkıntı olmadığı sürece otobüse binmeye gerek olmadığını düşünüyorum.

Bildiğim kadarı ile Viyana’dan otobüs ile Hallstatt’a gitmek mümkün değil. Ancak bilen varsa yorum bırakabilir.

Hallstatt’ta Gezilecek Yerler

1 Yorum

 1. Hallstatt yıllardır Avrupa’da gitmek istediğim yerler arasında , bence Hallstatt tur ile değilde böyle sakin bir yerde yalnız başına kafa dağıtmak için gezilmesi gereken bir yer.
  Tren konusunda önceden giden arkadaşlarımda kesinlikle sizinle aynı görüşte.
  Umarım birgün bize de nasip olur 🙂
  Bir yere gitmeden önce blogunuz artık o yerler hakkında güzel bir referans haline geldi.
  Blogunuzu hiç bir zaman bırakmamanız dileğiyle 🙂
  İyi gezmeler 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.