Kara Turizm (Hüzün Turizmi) Nedir?

0

Kara Turist (Dark Tourist) belgeseli ile kara turizm konusu çok konuşulur oldu. Kara turizm nedir, çeşitleri nelerdir, kimler kara turist sayılır, en popüler destinasyonları nereleridir ve Türkiye’deki kara turizm destinasyonları nereleridir sorularının yanıtlarına beraber bakalım.

Netflix’in hayatımıza kattığı belgesel serilerinden birisi Kara Turist. Yeni Zelandalı gazeteci David Farrier’in dünyanın farklı noktalarında kara turizmi deneyimlemesini izliyoruz her bölümde. Peki nedir bu belgeseli çekilecek kadar konuşulan kara turizm?Kara turizm (hüzün turizmi) nedir?

Kara turizmin en basit tarifi tarihsel olarak ölüm ve trajediyle ilişkili yerlere dair olan turizm şeklidir. Kara turizm aynı zamanda karanlık turizm, siyah turizm, hüzün turizmi ya da keder turizmi olarak da adlandırılır. Burada kullanılan kara kelimesi sizin yaptığınız eylemi değil, tarihin herhangi bir dönemimde orada yaşanmış talihsiz olayları sembolize eder.

Bence dark tourism tabirinin Türkçe’ye en güzel çevirisi hüzün turizmi olduğu için bundan sonra yazı boyunca hüzün turizmi olarak kullanacağım.
Dünyada en popüler hüzün turizmi noktaları nelerdir?


Şöyle bir düşünün bugüne kadar hiç bir toplama kampı, savaş anıtı, muharebe alanı, nükleer felakete uğramış bir bölge ya da terk edilmiş bir kasaba ziyaret ettiniz mi? Yanıtınız evet ise; o zaman belki sizde bir hüzün turistisiniz. Hüzün turistleri, çoğunlukla seyahatlerini bu tip destinasyonlara gerçekleştirirler.

Dünyada en popüler hüzün turizmi noktalarını şöyle sıralayabiliriz…

  • Auschwitz toplama kampı – Polonya
  • Ölüm Tarlaları – Kamboçya
  • Hiroşima – Japonya
  • Fukuşima – Japonya
  • Çernobil – Ukrayna
  • Berlin Duvarı – Almanya
  • Anne Frank Evi Müzesi – Hollanda

Benim bugüne kadar farkında olmadan deneyimlediğim hüzün turizmi destinasyonları ise şu şekilde…

Avusturya

Kemik Evi – Hallstatt


Tayland

Kanchanuburi
Death Railway
Yanlışlıkla içine düştüğüm cenaze töreni

Kamboçya

Ölüm tarlaları

Sırbistan

Belgrad Nato bombardımanı esnasında yıkılan televizyon binası

Meksika

San Juan de Ulúa (hapishane ada)
Isla de Munecas (oyuncak bebek adası)


Endonezya

Şamanla kara büyü çıkartma

 

Türkiye’deki popüler hüzün turizmi noktaları nelerdir?

Türkiye’de hüzün turizminin en başlıca örneği olarak Gelibolu Anzak Koyu ve Şehitlik Anıtı’nı çekinmeden söyleyebiliriz. Diğer noktalar ise vaktinde dünyanın en popüler turizm destinasyonlarından şu an ise terk edilmiş şehir olarak bilinen Kapalı Maraş, mübadele ile terk edilmiş şehir Kayaköy ve Sinop Cezaevi’dir.

Ä°lgili resim

Türkiye’de aslında hüzün turizmine örnek gösterebileceğimiz bir çok nokta bulunuyor ancak bunların ya turizmi yapılmıyor ya da bunlar halk ve / veya devlet tarafından yokmuş gibi davranılıyor.

Sizin ziyaret ettiğiniz hüzün turizmi noktaları neler ve Türkiye’de sizce hangi noktalar hüzün turizmi için uygun?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.