Güney Afrika’ya Göç Edenler – Merve Usta

5

Merve, 28  yaşında Güney Afrika’da yaşayan bir Türk vatandaşı. Merve Türkiye’deki yaşamını geride bırakıp Güney Afrika’ya göç etti. Bu süreç nasıl oldu, Güney Afrika’da yaşam nasıl merak ettim ve Merve ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.Merhaba Merve,
Nasılsın?

İyiyim teşekkür ederim.

 


Tanımayanlar için bize biraz kendinden bahseder misin?


Merve Usta. İnstagramdaki adımla beniyiyimanne. Bundan 3 yıl kadar önce gezmeye karar verdim. Bu süre içinde 20 den fazla ülke gezip Cape Town’a yerleştim. Memnunum halimden, çok seviyorum şehri ama uzun süreli yaşam düşünmüyorum. Başka ülkelerde de yaşamak istiyorum.

Şu an neredesin, nerede yaşıyorsun? Nasıl bir hayatın var?

Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde yaşıyorum. Küçük bahçeli bir evim, arabam var. Toplu taşıma olmadığı için bu ülkede araba şart. Bu sayede her yeri dilediğim gibi gezebiliyorum. Bir de köpeklerim Karamel ve Vanilya var.  

Online pazarlama sektöründe ve bu yıl başladığım Cape Town’ a gelen insanlarla tur rehberi gibi değil de yol arkadaşı olarak eşlik ediyorum. Özellikle araba kiralamak istemeyen veya sağda direksiyon kullanamayan türk ziyaretçiler için yerel rehberler eşliğinde hizmet veriyorum. 1 yıla yakın süredir burada yaşadığım için şehrin her yerini yerel biri olarak biliyorum. Şimdiye kadar onlarca kişinin Cape Town’daki yol arkadaşı oldum. Mayıs 2019’ a kadar Güney Afrika’da olacağım. Gelmek isteyen herkesi beklerim. Sonrasında Güney Amerika’ya gideceğim.

 

Güney Afrika’ya göç etmeden önce nerede yaşıyordun? Neler yapıyordun?

İstanbul’daydı evim ama genelde ülke ülke geziyordum. İstanbul’da az zaman geçiriyordum.

 

Güney Afrika’da yaşam nasıl? Ülkede ve kültürlerinde, kısaca yaşamda farklılıklar var mı?

Ben mutluyum. Türkiye ile kültür anlamında benzerlikler var. Güney Afrika’nın insanları genelde yardımsever, sıcak insanlar. Sosyalleşmeyi ve doğayı seviyorlar. Barbekü kültürü var. Türkiye ile ortalama aynı kazanıyor insanlar ama hayat şartları beyazlar için iyi ve daha kaliteli bir yaşama sahipler.

Güney Afrika’da yaşamak için gerekli izinleri almak nasıl? Tüm bu süreç nasıl işledi?

Güney Afrika, Türk vatandaşlarına 30 gün vizesiz giriş hakkı veriyor. 30 günden fazla kalmak isterseniz vizeye başvurmanız gerekiyor. Vize işlemleri Ankara’da bulunan Güney Afrika konsolosluğundan yapılıyor. Bilgi almak isteyen herkes konsolosluğu arayabilir. Genelde telefonda bile yardımcı oluyorlar.

 

Güney Afrika’ya göç sürecinde yol almak nasıldı? Yaşadığın sıkıntılar oldu mu?

Kısa sürede aldım izni. Avukat talimatları ile belgelerimi 2 ay içinde toplayıp teslim edip, aldım.Köpeğimle birlikte yerleşmeye karar verdiğim için onun işlemleri çok yıprattı beni. Çok fazla evrak işleri vardı ve kimse birşey bilmiyordu. Tek başıma tüm işlemlerini halledip dünyanın bir ucuna gittik. Karamel, İstanbul’dan Cape Town’a giden ilk köpek olarak tarihe geçti.

Hiç çevrenden tepki aldın mı?

Hiç almadım. Şaşıran çok oldu ama genelde çevremdeki insanlar ve ailem heyecanıma ortak oldu.

Güney Afrika güvenli mi?

İstanbul kadar güvenli 🙂

 

Güney Afrika pasaportunun Türk pasaportuna göre avantajları var mı?

Hemen hemen aynı avantajları. Güney Afrika pasaportu da Avrupa için vize almak zorunda mesela ve sistemleri bizim sistemden daha yavaş ilerliyor.

 

Güney Afrika vatandaşlığı alacak mısın?

Vatandaşlık alma gibi bir düşüncem yok. İleride ne olur bilemem.

 

Keyifler nasıl?

Yerinde keyifler. Cape Town’a gelen herkese kahveler benden 🙂

 

Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musun?

Şimdilik düşünmüyorum.

 

Diğer ülkelere göç eden kişilerin hikayelerini de okumak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz…

https://bilinmeyenrota.com/yurtdisinda-yasam/goc-edenler/

 

5 YORUMLAR

  1. Nesrin Sarıpekmez Bende Güney Afrika da yaşamak istiyorum siz gittiniz mi acaba gitmediyseniz beraber gidebiliriz nasıl iletişime geçebiliriz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.