Anne Frank Evi Müzesi

0

Amsterdam’ın en popüler ve önemli müzelerinden biri Anne Frank Evi. İkinci Dünya Savaşı sırasında nazilerden kaçan Anne Frank ve diğer yedi kişinin Alman işgalinden saklandığı gizli kitaplığın buluğu ev.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri’ni gitmeden mutlaka okumanızı öneririm. Okullarda ders kitabı olarak okutulması gereken bir günlük. 13. yaş gününde hediye olarak verilen günlükte, Anne Frank iki sene boyunca saklandıkları küçük yerde yaşadıklarını paylaşıyor.

Hikaye pek iyi şekilde sonlanmıyor. Saklandıkları yerde yakalanan aile bireyleri, farklı soykırım kamplarına gönderiliyorlar. Anne Frank ve kendisinden 3 yaş büyük olan ablası yakalandıkları tifüs hastalığı sebebiyle hayata gözlerini yumuyorlar.

Günlük ise sonradan saklandıkları yerde aile dostları tarafından bulunuyor ve Auschwitz’den sağlam çıkan babasına ulaştırılıyor. Anne Frank’in hayalini gerçekleştirerek, babası kitabı yayımlatıyor ve toplamda 65 dile çeviriliyor.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri, yahudi soy kırımına dair en çok okunan kitaplardan bir tanesidir. Aynı zamanda tiyatro oyunları oynanmış ve filmi de çekilmiştir.

Anne Frank’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında nazilerden ailesiyle birlikte saklandığı ev müze haline getirilmiş. Ben gittiğimde restorasyon olduğu için içeri giremedim. Bir daha gittiğimde mutlaka ziyaret edeceğim.

Anne Frank Evi Biletleri

Biletler sadece ama sadece çevrimiçi olarak Anne Frank Evi web sitesinden satın alınabilirsiniz.  Kapıda bilet alma şansı bulunmuyor. O nedenle Anne Frank Evi’ne gideceğinizde, bilet için doğru zaman dilimini belirleyip saatinde orada olmanız önemli. 
Anne Frank Müzesi giriş ücreti, yetişkinler için 10.50 avro, 10-17 yaş arası çocuklar için 5.50 avro, 0-0 yaş arası çocuklar için ise 0.50 avrodur.
Söylenene göre biletlerin %80’i 2 ay öncesinden tükeniyormuş. Kalan %20lik kısım ise aynı gün saat 9’da müze tarafından satışa sunuluyor. Son güne kalanlar bol f5 tuşuna basarak şansını deneyebilir.
Eğer müzeye gitme şansınız yoksa ya da bilet bulamazsanız 360 derece teknolojisi ile evi buraya tıklayarak gezebilirsiniz.
IAmsterdam Card, Anne Frank Evi Müzesi’nde geçerli değildir. 

Anne Frank Evi Nerede?

Anne Frank’ın evi Prinsengracht 263’te bulunuyor. Müzeye giriş Westermarkt 20’de, köşede. Anne Frank Haus’a gidecek olanlar için buraya haritayı bırakıyorum.

Anne Frank’ın bilinen tek görüntüsüne ait videoyu tıklayarak izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.