IAmsterdam Card / Kart Nedir?

1
Iamsterdam City Card, ön ödemeli bir geçiş ve indirim kartıdır. Yani toplu taşımadan, Amsterdam’ın en ünlü müzelerine kadar ücretsiz ya da indirimli olarak hem de sıra beklemeden giriş yapmanızı sağlayan bir kart.
Hollanda müzecilik konusunda kendisini fazlasıyla geliştirmiş bir ülkedir. Aklınıza hayalinize gelebilecek her şeyin müzesini burada bulabilirsiniz. Bizim ülkemizde ve çoğu Avrupa ülkesinde turizm ofislerinde ücretsiz rehberler ve şehir haritaları verilmektedir. Amsterdam ise bunu ticarete dökülmüş. Bunun yerine Amsterdam city card dedikleri kartı icat etmişler.
IAmsterdam Card size seyahatinizi kolaylaştırmak ve maliyetini düşürmek için gerekli olacaktır. 24 saatten 120 saate kadar seçenekleri mevcut. Seçtiğiniz süre içerisinde
  • belli başlı müzelere ücretsiz giriş (çok uzun bir liste ve Van Gogh, Rijksmuseum gibi müzelere ücretsiz giriş sağlıyor),
  • kimilerine %25 indirimli giriş,
  • ilk okuttuğunuz andan itibaren geçerli ücretsiz toplu taşıma kartı,
  • bir adet kanal turu,
  • bazı restaurant/kafe/barlarda indirim sağlamaktadır.
Bu kartın yanında harita verilmemektedir. 2,5 euro ödeyerek bir harita alabilirsiniz.Eğer 2.5 euro ödemek istemezseniz, kaldığınız otelin ya da herhangi bir otelin lobisine gittiğinizde size ücretsiz bir harita vereceklerdir. Fakat bu haritalar tahmin edebileceğiniz gibi aynı kalitede olmuyor. IAmsterdam’ın hazırladığı haritayı almanızı tavsiye ederim çünkü çoğu zaman günü kurtarıyor. Harita öyle güzel bir şekilde dizayn edilmişki, bulunduğunuz noktadan geçen toplu taşıma araçlarını ve bunların hangi rotayı izlediklerini görebilirsiniz. Zaten elinizde de ücretsiz toplu taşıma kartı olduğu için bir müzeden diğerine giderken vakit kaybetmezsiniz.
IAmsterdam Card fazlasıyla, parasını çıkartıyor. Müzelere tek tek girmeye kalkarsanız, karta ödeyeceğiniz paranın çok üstünde bir para ödersiniz.
Yine de kartı satın almadan önce, kaldığınız süre zarfında kaç müze gezebileceğinizi ve kartın maliyetini karşılaştırmayı unutmayın. Mutlaka kar zarar tespiti yapın. Ben 2012 yılında gittiğimde 3 günlük kart ücreti 59 avro idi.

IAmsterdam Card Ücretleri

24 saatlik 65 avro
48 saatlik 85 avro
72 saatlik 105 avro
96 saatlik 120 avro
120 saatlik 130 avro
Bu yazı Mart 2020’de güncellenmiştir. Daha ileri bir tarihte okuyorsanız, ücretsiz giriş yapılan müzeleri ve kart ücretini lütfen gitmeden kontrol edin.
i_amsterdam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.