Kaya Tırmanışına Giriş – 101

2

Kaya tırmanışı, bu güne kadar gördüğüm doğa sporları arasında en az ilgimi çekeni. Düz kayaya tırmanıp, sonra halatla filmlerdeki gibi iniyorsun. İşte bu sebepten, hiç ilgimi çekmemişti ta ki Emre ısrarla denemem gerektiğini söyleyene kadar.
Birisi ısrarla bir şey yapmam ya da denemem gerektiğini söylediğinde genellikle bende ters etki yaratır ve inadımdan dolayı yapacaksam da yapmam. Bu yüzden de bugüne kadar kaçırdığım birkaç güzel şey olduğunu itiraf etmem gerek. Aynı gün yelkenli yarışında tanıştığım Emre, ısrarla kaya tırmanışının ne şahane, ne harika, tam da seveceğim gibi bir spor olduğunu söylediğinde itiraf etmeliyim ki tüylerim diken diken olmuştu. Aklıma daha önce bu tarz durumlarda hayır dediğim için pişman olduğum geldi ve yeni şeyler denemenin keyfini kaçırmamak için evet dedim. Ha bir de Emre’nin ağzından “bugüne kadar gelen tüm arkadaşlarım nefret etti” gibi bir cümle kaçırmasının etkisinin büyük olduğunu söyleyebilirim. Ne başkaları nefret mi etmiş, işte tam benlik bir şey!!!
Konuyla ilgili çok fazla bilgi sahibi olmasam da, kaya tırmanışı yapabilmek için bir kısım ekipman gerektiğini biliyorum. Ekipman teminini de üstlenen Emre’nin, ayakkabı numaramın 37 olduğunu söylediğimde 35 numara ayakkabı ile gelmesini beklemiyordum. Bana uzun uzun kaya tırmanışı için ayakkabıların iki numara küçük alındığını böylece yüzeye daha iyi tutunduğunu anlattı.

42409ea27fa555def2b9669b273c3c90
Ayak boyu x ayakkabı boyu

Yahu bir numara neyse de, iki numara küçük ayakkabı giyilir mi? No pain, no gain mottosu ile ayakkabıları epey zorlayarak ayağıma zorla geçirdikten sonra Emre’nin Çin Halk Cumhuriyeti tarafından kültürünü empoze etmek için gönderilmiş bir ajan olup olmadığını sorguladım. Çin’de küçük ayaklı kadınlar daha çekici ve güzel bulunduğu için kadınlar yıllar boyunca ayaklarına çok küçük gelen ayakkabılar giyiyorlar ve özel bir bağlama şekli ile ayakları bu ayakkabıların şekillerini alıyor. Hayatları boyunca toplumun kafasındaki güzellik anlayışı nedeniyle çok büyük acılar çekiyorlar. Öğrendim ki, bu profesyonel tırmanışçıların küçük ayakkabı giyme sevdası da, Çinlilerin küçük ayakkabı giyme sevdasına benzetilirmiş. O ayakkabıyı giydiğim andan itibaren, yaşadığım acının şiddetini tarif edemem. “Acı yok Rocky, başarabilirsin” ya da “acı yok, acı senin zihninde” diyerek kendimi motive etmeye çalışsam da, tırmanışın daha 2. metresinde uleeeeeeyn dayanamıyorum diyerek ayakkabıları fırlattım. Keşke ayaklarımın ayakkabıdan çıktığı o halinin fotoğrafını çekseydim. O gün tırmanışa botlarla devam ettim. Daha sonra ki günlerde ayağıma uygun ve acıtmayan bir ayakkabı alarak tırmanışa devam ettim.

yillardir-suren-gelenek-yasaklandi_10844_b
Çin’de küçük ayakkabı giyen kadınların ayakları bu şekli alıyor

Tırmanmak tam bir puzzle gibi.. İki adım öncesinden elinizi ve ayaklarınızı nereye koyacağınızı planlayarak tırmanmak gerekiyor çünkü o kadar küçük yerlere tutunuyorsunuz ya da ayaklarınızı koyuyorsunuz ki, bazı noktalarda bir sonraki adımı nereye atacağınızı aşağıya baktığınızda göremeyebiliyorsunuz. O nedenle tam bir konsantrasyon gerektiriyor. Bir nevi meditasyonun hareketli biçimi. Ben durağan şekilde yapılan meditasyonda hiçbir zaman başarılı olamam ancak bu tarz sporlar ya da zihni odaklamam gereken aktiviteler bende tam bir meditasyon etkisi yaratıyor.

kaya tırmanışı

Bir sefer tam tırmanışın orta noktasında 30-40 kişilik İzmirli bir trekkingci teyze kafilesi geçti. İşin kötü kısmı 3lü 5li gruplar halinde gelip geçtiler ve beni her 20m yükseklikte gören teyze bir yorum yapma ihtiyacı hissetti. Kimi ne işin var kızım orda in aşağı dedi, kimi alkışladı, kimi gurur duyuyoruz seninle dedi. Fotoğraflarımı çektiler, videoya aldılar. Normalde kamera severim, ama iradem dışında kadrajda olunca kendimi sirk maymunu gibi hissettim ve aşağıya indim. Bu noktada tırmanış biraz meditasyon ve keyif noktasından çıkmıştı çünkü.
Bazı anlarda insanın tüm dikkati dağılıveriyor ve devam edemiyor. Öyle anlarda vazgeçmeyip devam etmek mi yoksa aşağı inip bir süre sonra tekrar denemek mi daha iyi bilmiyorum. Belki de biraz kişiye ve karaktere bağlıdır ama hiçbir zaman vazgeçmemek önemli, tabii kendinizi riske atmadan.

12140786_10209347007619028_5446346458818537005_n
emniyet mühim

Dip not 1: İlk gün getirdiği 2 numara küçük ayakkabılar dışında, sıkılmadan seviyesinin altında rotalara tırmanan ve sürekli emniyetimi alan, üstüne yaptığı motivasyon konuşmaları ve verdiği gazlarla bana kaya tırmanışını sevdiren Emre’ye selam olsun..

Dip not 2: İzmir’de tırmanış yapan bildiğiniz bir topluluk varsa bir mesaj atar mısınız, ya da ben tırmanıyorum gel beraber tırmanalım diyen olursa davetinize de icabet ederim.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba 2 ay once ben de tirmanmaya basladim fakat daha fazla pratik yapmak istiyorum nerde yapabilirim tirmanis duvarj var mi izmirde bildiginiz siz hangi toplulukdasiniz

    • İzmir Bayraklı’da Küçük Duvar var ama adından da belli olacağı üzere biraz küçük. kimse olmadığı için sıkıntı yok. Bir de Ege öğrencisi isen Ege üniversitesinde var. ben herhangi bir toplulukta değilim 🙁 bulamadım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.