Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

1

Konya gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, evet Konya’da kelebek bahçesi varmış.. Beni oldukça şaşırttı..

Adım attığım ilk andan itibaren etrafımı kelebekler sardı.. Sağda solda uçuşan, insanların varlığını umursamadan salınan kelebekler.. Kaç yüz belki kaç bin tane vardı bilmiyorum.. Kelebekler vadisi’nde bile göremediğimiz kadar çok.

Güzel bir yürüyüş yolunun sağında solunda tropikal bitkiler ve üzerlerinde kelebekler var. Belki normal şartlarda 5 dakikada yürüyeceğim bir yolu en az 30 dakikada yürüdüm. Bir çocuk heyecanı ile uçuşmalarını izledim. Sonra fotoğraflamaya çalıştım. Çalıştım sadece.. Elimden geldiğince..

Fotoğraf çekmeye çalışırken aklıma Ufuk namı diğer Gezen Kelebek geldi. Ufuk dünyanın dört bir yanında kelebek fotoğrafları çekiyor. Sadece bir kelebek için binlerce km yol gittiğini biliyorum. Zaten bu sayede Malezya’da tanıştık. Hemen gıybete gireyim.. Ufuk’un yakında bir sürprizi olacak. Kendi sitesinde duyurdu mu duyurmadı mı bilmiyorum. Ay ben burdan söylüyorum diye umarım kızmaz. Şu meşhur Kral Kelebekleri var ya, onların Kasım ayında Meksika üzerinden bir göçü oluyormuş. Onları fotoğraflamak için Kasım ayında Küba turundan rotasını değiştirip, Meksika’ya geçecek. Merak eden takip etsin..

Gıybeti uzatmadan bitireyim de konu dağılmasın.

Park diyordum değil mi?kelebek_parki

Parkın içerisinde birkaç güvenlik var. Kelebekler zarar görmesin diye ziyaretçileri gözlüyorlar. Zaten uyarılarda da kelebekleri yakalamayın yazıyor. Yakalamaya gerek yok ki, zaten üstümüze de konuyorlardı.

Yol ilerledikçe kelebeklerin larvalarının gelişimini gösteren kuluçka makineleri dikkat çekmeye başlıyor. Hatta kuluçka makinelerinin içerisinde birkaç tane larvasından çıkmış kelebek vardı. Çıkış anına gelebilseydim, çığlık atardım muhtemelen.

Kelebeklerin arasından ilerleyen yol Böcek Sineması’na ve Böcek Köyü’ne varıyor. Böcek Sineması’nda tatlı bir animasyon gösteriliyor. Böcek köyünde ise bahçede yaşayan böceklere dair bilgiler veriliyor.

bocek-evi

Tabii böceklerde mühim ama kelebeklerden sonra pek ilgi çekici gelmiyor. Meraklısı vardır eminim ama bana çok ilgi çekici gelmedi.

Bozkırın ortasındaki Konya’da bu park sayesinde tropik bir iklim sürüyor. İşin özü bu bahçe şehri epey renklendirmiş. Olur da bir gün Konya’ya giderseniz, burayı atlamayın..

1 Yorum

  1. Merhaba,

    İstanbul’da yaşayan bir Konya’lı olarak çoksevindim öğrendiğime. Yeri nerede acaba Park’ın?

    Güzel seyahatler,
    Umur D

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.