Balonla Kapadokya

1

Kapadokya’ya gidince yapılması gerekenler listesinin başında yer alan balon turuna dair tüm detayları merak ediyorsanız, haydi buyrun..

Kapadokya’ya bu gidişimde beni çok heyecanlandıran iki şey vardı, birincisi kar ikincisi balon turu. Sanmayın ki, kar seviyorum, soğuk seviyorum. Bir Tekirdağlı olarak doğduğum andan itibaren kara doymuş biriyim ben, eksikliğini hiç hissetmem, hatta o nedendir ki üniversite okumak için gittiğim İzmir’den bir daha geri dönmedim. Ama şunu da yadsımamak gerekir ki, kar en güzel manzarayı bile mükemmelleştiriyor. Adım attığım andan itibaren Kapadokya’da da aynı şeyi düşündüm. Uçağım indiğinde hava kararmıştı. Karla örtülmüş Kapadokya’da, kalacağım eve doğru ilerlerken, Didem’in sözleri geliyor aklıma. Kendimi masallar diyarında bir peri kızı gibi hissettim demişti. Bense daha çok soğuk nedeniyle, kat kat giysiler içerisinde bir lahana bebek gibi hissediyorum.

Program yoğun. Gün doğumu ile balonla uçacağımız için sabah 5.20’de servise biniyoruz. Hissettiğim şey uykusuzluktan öte, soğuk. Brrr çok soğuk. Neyse ki, uçuş yapacağımız Air Kapadokya bizi kayıt ofisinde sıcak çay ve poğaçalarla karşılıyor. Kaydımızı yaptırıp, gruplara dağıldıktan sonra, araçlarla balonlara doğru yol alıyoruz. Kalkış alanına vardığımızda, balon neredeyse hazır durumda. Hemen sepete atlayıp, uçuş için kaptanımız Serkan’ın güvenlik bilgilerini dinliyoruz. Balona sıcak hava verildikçe, yukarıdan gelen ısı ile soğuk kırılıyor.  Birden Jules Verne’in Balonla 5 Hafta romanına gidiyor aklım. Balonla Afrika seyahati olur mu ki acaba? Afrika’ya gitmeyi delicesine arzularken, balonla seyahat edip Afrika’yı keşfetmenin ne kadar fantastik olacağını düşünüyorum. Sonra delice arzulardan sıyrılıp, kendime geliyorum. Yükseliyoruz.

kapadokya-balon-turu

Yükseldikçe, manzara güzelleşiyor. Yukarıda bir sessizlik hakim. İstemsiz olarak kendimi bir meditasyonun içinde buluyorum. Huzur, dinginlik. Yamaç paraşütünde hissettiklerimi, birebir hissediyorum. Görüş alanı genişledikçe, Kapadokya’nın büyüklüğü ve güzelliği karşısında şaşkınlığımı gizleyemiyorum. Manzarayı nasıl anlatacağımı bilemediğim için, tur esnasında yaptığım Periscope yayını buraya ekliyorum. Tabii youtube’a yükleyince kalitesi biraz düştü. Birinci dakikadan sonra kalite biraz daha iyileşiyor sabrederseniz. Bir de kendi kendime konuşuyorum sanmayın, aslında Periscope esnasında izleyicilerin yazdıklarına yorum yapıyordum.

“Kapadokya balon turu fiyatları nedir?” derseniz eğer, tur fiyatı 140€. Avro kurunun hayli yüksek olduğu bu günlerde bu rakam insanı düşündürüyor ancak maliyetler nedeniyle rakamın düşmesi mümkün gözükmüyor. Benim gibi düşük bütçe ile seyahat birisi için oldukça zorlayıcı bir rakam ama hayatınızda sizi delice düşüncelere ve arzulara zerk eden deneyimi kaç kere yaşayabilirsiniz ki? Bazen sadece ben mi kendimi seyahate bu kadar kaptırıyorum diye düşünmüyor değilim.

60 dakikanın sonunda iniş gerçekleşiyor ve karaya ayak basıyoruz. Balonun tepesinde bir pencere açılıyor ve sıcak hava oradan boşaltılıyor. Yazarken epey kolay ancak zarar vermeden ve hızlı şekilde sıcak havayı tahliye etmek epey zor. İnişimizi diğer yolcular ve Serkan Kaptan ile şampanya patlatarak kutluyoruz. Gelenek diyorlar. Neyse ki, şampanyaya hayır diyecek değilim.

kapadokya-ucan-balon

Yapılacaklar listemden bir maddenin daha eksilmesine yardımcı olan, Air Kapadokya’ya ve Chez Kemal’e çok teşekkür ederim.

1 Yorum

  1. GÜZEL YAZI FOTOĞRAF VE VİDEO İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. 2010 YILINDA GRUP OLARAK GİTTİĞİMDE BALON FİYATLARI OLDUKÇA YÜKSEKTİ. KISMET OLURSA BİREYSEL GİDİP BALON DENEYİMİ YAPMAK İSTİYORUM.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.