Emre Durmuş ile Seyahat Üzerine

1

Emre Durmuş, 10tl’ye seyahat mottosu ile yola çıkan bir genç. Evindeki tüm eşyaları sattığı bir parti düzenlediğinde haberdar olmuştum seyahatinden. Aylar oldu, Emre henüz dönmedi. Hâlâ 10 tl ile yollarda..

Merhaba Emre, Seni tanımayanlar için öncelikle biraz kendinden ve nasıl yola çıktığından bahseder misin?

22 yasında hayati deli dolu yaşamaktan keyif alan, maceraperest ruhlu biriyim. Hatay’da doğdum ve burda büyüdüm. Lise yıllarında başlayan içimdeki yolda olma dürtüsüyle yakın arkadaşım Sarı ile beraber Türkiye’nin bir çok şehrini otostopla gezdim. O günlerden beri yollardayım.
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. İstanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp/dağıtıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise üniversitemi ve işimi bıraktım. Şimdi ise sırtçantam ile beraber dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

FB_IMG_1452413133790
Ne kadardır yoldasın, daha ne kadar sürecek ve rotan nasıl?

Yaklaşık olarak 5 aydır yoldayım.24 ülke gezdim, ne kadar sürecek bir fikrim yok, ama bildiğim şey daha görmek istediğim bir sürü ülke tanımak istediğim kültür, coğrafyalar var. Şuan Endonezyadayım, buradan otostopla Malezya, Tayland, ( Eğer ucuz uçak bileti bulursam Yeni Zellanda ve Filipinler ) Kamboçya, Laos, Vietnam, Çin, Güney Kore, Japonya ve Trans Sibirya. Ardından Güney Amerika ve Orta Amerika yapmak istiyorum.

Dünya turuna çıkarken yol arkadaşı ile mi çıkılmalı yoksa yalnız mı?

İkisinide tatmış biri olarak buna şöyle cevap vermek istiyorum.…Tamamen birbirinden farklı bir tat olup, kişiden kiseye farklılık gösterecektir. Bu sizin kendiniz ile ne kadar içselleştiğiniz ile alakalı, birisinde daha çok insanlar iletime geçer,yolu daha çok hissedersiniz, diğerinde daha çok eğlenirsiniz. Birisinde tüm sorumluluk ve karar sizindir, acaba diye düşünmesine gerek kalmaz, sağa mı dönmek istiyorsun, sağa dönersin. Diğerinde gece dışarda yatarken çantanı kim çalacak diye düşünmezsi, sırtını yol arkadaşına dayar uyursun, diye uzayıp gider. Ben 2 aydır yalnız seyahat ediyorum ve bunun dayanılmaz hafifliğini yaşıyorum.

FB_IMG_1452413176581
En merak edilen sorulardan birine gelelim, bütçe. Nasıl oluyor bu iş Emre, günde 10tlye seyahat mi olur?

Aslında günde 10 tl ye seyahat diye bir şey yok benim için, bazen 1 hafta hiç para harcamadığım oluyor, bazen bir günde harcıyorum. Gezmek için 3 temel şeye ihtiyacımız vardır. Barınmak, Ulaşım ve Yemek…
Ulaşım : benim için en kolay olanı, Otostop dünyanın her yerinde işliyor. Eğer gece yolculuğu yapacaksam trenlere biletsiz binmede gayet başarılıyım. Mesela Hindistan gezim boyunca yaklaşık 20 kere trene bindim ve hiç bilet almadım. Bunun hakkında Bloğumda açıklayıcı bir yazı yazaçam benim gibi parasız yol çıkan herkes faydalansın istiyorum.

Barınmak/Konaklama : Bu aslında daha önceden kamp hayatımdan alışık olduğum bir durum olduğu için her yere uyku tulumumu çıkarıp uyuyabilme yetişine sahibim. Tren garları, parklar, orman, yada en güzeli kumsal benim genellikle uyuyamı tercih ettiğim yerler. Sonra Couchsurfing gibi harika bir sistem var, ki harika insanlarla arkadaşlık edip onların evine konuk olunabilen. Kesinlikle benim favori sitemdir.

Yemek : Bunun için çoğu zaman birazcık para harcarım, para harcadığım yer buradır, bunuda genellikle marketlerden zeytin peynir ekmek alarak yada tüm gün meyve yiyerek geçiririm. Bir çok kez restoranslara yemek sorduğumda beni tıka basa doyurduğu olmuştur. Dünyada çok güzel insanlar var, yola çıkmalı…
Hiç mi para harcamıyorum, harcıyorum tabi bazen gün batımına doğru birami yudumluyorum bazense beğendiğim bir mekanda kendime süper bir kahvaltı ısmarlıyorum.

FB_IMG_1452413056058

Gel biraz da dedikodu yapalım, yol arkadaşın Bestami ile neden yollarınızı ayırdınız? Tekrar kesişecek mi yollarınız?

Bu biraz uzun hikaye, kısaca bahsedecek olursam küçük bir tartışma yaşadık ardından yola böyle devam etmeye karar verdim. Kim bilir, belki de birleşir.

İyi ki yola çıkmışım derdirten bir şey yaşadın mı, böyle bir anın varsa paylaşabilir misin?
Yola çıkmak, Dünya turu benim hayalimdi ve çıktığım günden beri ıyıkı yola çıkmışım diyorum. Hiç bir gün diğer günle aynı değil ve hiç bir gün yok ki bir şey öğrenmeden geçsin. Birbirinden farklı duyguları barındıran bir sürü hikaye biriktirdim, beni en çok etkileyenlerden biriside şudur Norveçte bir gün oturduk ve kartona yazı yazdık, 2 sırtçantalı gezginiz ve yemek istiyoruz diye. Yarım saat içinde bir sürü insan para ve yemek yardımında bulundu ve o insanlardan biriside homeless evsiz üstü başı kır içinde bir adamdı. Bize geldi ve aynen şöyle dedi, Çocuklar benim hiç param yok evsizim ama gezginleri çok severim dedi ve cebindeki tüm bozuklukları çıkartıp önümüzdeki şapkaya attı…uzun mühlet kendime gelememiştim.

Emre’nin Sosyal Medya Hesapları
yolgunlukleri.net
instagram.com/yolgunlukleri
Facebook.com/yolgunlukleri

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.