Seyahat ve Güvenlik

3

Dikkat ettim ki, yaptığım konuşmalarda hep gitmekten ve orada olanlardan bahsediyorum. Bunun bir de arka planı var. Geride kalanlar. İşte bu yazı geride kalıp arkamı toplayanlar için hazırlanmıştır. Kimine göre cesur kimine göre manyak olsam da, tek başıma seyahat etsem de, ben de kendimi güvene almak için bir seyahatte güvenlik sistemi geliştirdim. Bir takip sistemi.

Bir arkadaşım tüm seyahatim boyunca adım adım nerede olduğumu, bulunduğum yerde ne kadar kalacağımı, yola çıktığımda mesafenin ulaşım aracının ne olacağını bildiği ve benden belirlenen süre +2 yada 3 gün halinde haber gelmemesi halinde ilgili makamlara haber verecekti. Benim de her daim önceliğim en yakınlarımdan bile önce ona mesaj atmaktı. Çok güzel bir sistem değil mi? Evet  ama 6 ay boyunca kim bu sorumluluğu kabul eder ki? Ya da siz kime sizi asla yarı yolda bırakmayacağından emin olup güvenebilirsiniz? Arkadaşlarıma güven konusunda bir sıkıntım yoktu. En yakın arkadaşlarımdan başladım önce. Ama o çok yakın arkadaşlarımın belki eksik belki fazla olarak adlandırılacak yönleri vardı. Mesela bir tanesi, bana olan sevgisinden dolayı böyle bir durumda aşırı panik oluyordu. Bir tanesi telefonum bir gece kapalı olduğu için 7 düveli ayağa kaldırmıştı. Bir de en yakındakilere aileyi telkin etme görevi düşmüştü ki, bu da hiç de kolay değil. Bu gibi durumlardan dolayı en yakınımdan biraz daha uzağa gitmem gerektiğini fark ettim. Bu işi kabul edecek kadar bana değer veren, panik yapmayacak kadar soğukkanlı, benim de kendimden daha fazla güvenebileceğim birisi. Ve buldum. Öyle de mütevazi birisini buldum ki, rica ettiği tek konu bunun kimseye anlatılmaması oldu. Bu insan 6 ay boyunca gıkını çıkarmadan, adım adım beni takip etti. Bazen uzun uzun yazıştık, bazen yazışmalarımız @mumbai, safe! , ok idi. (Ha bir de ben ıssız adada keyif yaparken, benden haber almaya çalışıp, kafayı yeme mevzusu var. Ona girmiyorum. ) Ama bu insan beni hiç yarı yolda bırakmadı. Nasıl teşekkür ederim diye uzun uzun düşündüm. Ne hediye alsam diye düşündüm. Neye elimi atsam onun bana sağladığı destek karşısında sönük kalıyordu.  Ben de bu yazı ile hem  teşekkür etmek hem de onun bendeki izini ölümsüzleştirmek istedim. Bu yazı benim süperkahramanıma adanmıştır.

3 YORUMLAR

  1. Mesleğim (kaptanlık) gereği yurtdışında bulunma sürem fazla. İletişim ile ilgili en pratik ve hızlı bulduğum yöntem chatsim. Whatsapp ı sadece yazışmak için kullandığınzda dünyadaki çok çok fazla ülkede geçen bir simkart. Pratik olarak neredeyse bütün dünyada çalışıyor:) İletişim konularında tavsiyemdir. Denendi onaylandı diyebilirim. Sağlıcakla

  2. Türkiye’den Kalkan ve Yolcu Kabul Eden Yük Gemileri Nelerdir? Yük Gemisi ile Seyahat - EFENDİ GEMİCİ

    […] Gemisi ile Seyahat Etmek Mümkün […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.