Rakomelo (Ballı Yunan Rakısı)

1

Rakomelo, rakı ve bal kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş ballı rakı anlamına gelen içecektir. Rakı, bal ve tarçın, karanfil, zencefil gibi çeşitli baharatların biraraya gelmesi ile oluşuyor.

rakomelo


İçine atılan baharatlar ve miktarlı lezzette farklılık yarattığı için her gittiğiniz yerde farklı bir lezzet ile karşılaşıyorsunuz. Shot bardaklarında servis ediliyor. Çok tatlı olduğu için içimi kolay ama aynı zamanda alkol oranı yüksek. Sıcak servis edildiği için soğuk havalarda içinizi ısıtıyor. Yunan halkı arasında bu içkinin şifalı olduğuna inanılıyor. Eğer üşüttüğünüzde bu ballı rakıyı içerseniz ertesi gün iyileşeceğinize inanılıyor. 

Rakomelo Tarifi

 Rakı (anasonsuz)
 Bal
 Tercihe göre tarçın, karanfil, zencefil 
 
 3 ölçek rakı, 1ölçek bal ve tercih edilen baharatlar bir kabın içerisine alınıp, çok kısık ateşte ısıtılmaya başlanır. İstenilen ısıya geldiğinde süzülüp, shot bardaklarında servis edilir. 
 
 İnternetten yaptığım araştırmaya göre şişelenmiş hazır halde bulunuyor ama satılan hiçbir market bulamadım. Genellikle insanlar kendi ağız tatlarına göre hazırlamayı tercih ediyorlar. Türk rakısı ile hazırlamayı deneyeceğiz ancak rakomeloda, rakının o yoğun anason kokusunu hiçbir zaman almadık o nedenle başarılı olup olmayacağımız konusunda emin değilim. 
 
12:05/11.12.99 LK
12:05/11.12.99
LK
1 Yorum

  1. Bizim Yunan arkadaşlarımız rakıyı balla içtiklerini, ama genelde hastalanınca ilaç niyetine içildiğini söylemişti. Bu baharatlarla nasıl birşey çıkmış çok merak ettim! =)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.