Seyahat Blogundan Zengin Olma Yolları

0
251

Seyahat bloggerı olmak, sürekli seyahat etmek, ofiste muhasebe işleri ile uğraşmak yerine bir gün Tayland’da bir gün Amerika’da gezip, bunları blogda ve sosyal medyada paylaşmak çoğu kişinin hayali. Özellikle yerden mantar gibi türeyen seyahat bloglarının sayısı günbegün artarken, ben neden yapmayayım sorusu kafalarda dolaşıyor. Peki ama nasıl? Seyahat blogları nasıl para kazanıyor?

Seyahat Blogundan Para Kazanma Yöntemleri

Seyahat blogundan nasıl para kazanılır sorusunu yanıtlamadan önce, seyahat bloggerlarının geçimlerini nereden sağladıklarına bakalım. Bloggerları tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak ikiye ayırabiliriz. Bu ne demek? Reklam veya sponsorluk ile tüm gelirini blogtan sağlayan bir kitle ve bir işi / geliri olup hobi olarak blog yazan başka bir kitle var. Yarı zamanlı blogger olarak tabir ettiğim ikinci grup blogtan gelir sağlayabiliyor ancak tüm seyahat masraflarını karşılamaya yetmiyor. İlk grubu yani geçimlerini blogtan karşılayan kişileri temel alırsak, bir blogtan para kazanmanın temel iki yolu var. Bir reklam, iki sponsorluk.

Seyahat Blogundan Nasıl Para Kazanılır?

Az önce değindiğim iki gruba istinaden ben yarı zamanlı blogger kategorisine giriyorum. Zaten var olan bir işim var(dı) ve hobi olarak blog yazıyorum. Seyahat esnasında, özellikle doların 3.7leri gördüğü günlerde çok soru geldi, geçimini nasıl sağlıyorsun diye. Başlıyorum anlatmaya.

Anlatacaklarımın bir kısmı ile seyahat masraflarımı sağlıyorum ancak ben yap(a)madıklarımı da fikir vermesi için anlatacağım. Tabii aşağıdaki yöntemlerin ile para kazanabilmek için öncelikle blogu oturtmuş ve belirli bir takipçi kitlesine ulaşmış olmak gerekiyor.

Sponsor Bulmak

Sponsorluk talep edeceğiniz firmadan, maddi destek ya da ekipman desteği isteyebilirsiniz. İkisinin de birbirinden farklı artıları ve eskileri var. Sponsor desteği ile seyahat eden bir kaç blogger var ancak bu kişilerin üzerinde çok büyük bir sorumluluk ve yük bulunuyor. Size seyahat etmeniz için tam destek veren bir firmaya, sunacağınız işin kalitesini yüksek tutmak ve diğer kişilerin içeriklerinden farklı ve özgün içerikler hazırlayabilmek önemli. Benim şu an bir adet ekipman sponsorum (Kutupayısı) ve maddi sponsorluk için görüşmekte olduğum ikinci bir firma var. Kutupayısı desteği ile ihtiyacım olan ekipmanların en iyi kalitelerini edindim ve büyük bir masraftan kurtulmuş oldum. Maddi destek verecek diğer sponsor firma ile anlaşma tamamlandı ama duyurusu yapılmadı. O yüzden henüz detaylardan bahsedemiyorum.

Artıway

Benden başka bir çok bloggera daha destek olan bu tatlı firma, kendi başına bir kategori olmayı hak ediyor. Artıway bloggerların seyahatleri için maddi ve manevi destek sağlıyor. Aslında sadece bloggerlara değil internet üstünden alışveriş yapan herkese destek oluyor. İnternet üstünden alabileceğiniz her türlü eşya ve hizmette firma ile anlaşma oranında size paranızın bir kısmını geri iade ediyor. Karışık mı geldi kulağa? Biraz daha basitleştireyim o halde. Artıway neredeyse tüm büyük firmalarda anlaşma yapmış. Artıway’in üyeleri bu sitelerden alışveriş yaptığında, alışveriş tutarı ve bonus oranına göre bir kısmını geri alıyorlar. Oluyor mu oluyor. Ben daha çok yurtdışı booking.com rezervasyonlarım için kullanıyorum ancak elektronik alışverişlerinde mebladan dolayı geri alınan para daha yüksek oluyor. Uzun vadede fayda sağlayacak başka bir yöntem ise, hiçbir zaman sıfırlanmayan yeme içme ve kozmetik harcamalarını artıway üzerinden gerçekleştirip, uzun dönemde tasarruf etmek olacaktır. Merak ettiyseniz ya da benim seyahatlerime destek olmak isterseniz hemen şu linkten üye olup, 10 TL bonus ile başlangıç yapabilirsiniz. https://www.artiway.com.tr/bilinmeyenrota130417

 

Reklam Yayınlamak

Sponsorluk almayıp, reklam geliri ile seyahat masraflarını çıkartan ve geçimlerini sağlayan bloggerlar mevcut. Eğer böyle bir gelir hedefliyorsanız, öncelikle amatör ruhu bir kenara atıp, profesyonel olmasınız. Firmaların istek ve ihtiyaçlarını anlayıp, bir reklam ajansı zihniyeti ile yaklaşıp çözümler sunmalısınız. Bu benim tercih ettiğim yöntemlerden bir tanesi değil. Reklam alıyorum ancak anlaşabildiğim ve güvenirliğine inandığım firmaların tekliflerini kabul ediyorum.

Reklamları 4 temel bölüme ayırmak mümkün;

1-Tanıtım Yazıları

Bir bloggera gelen tekliflerin çoğunu tanıtım yazıları oluşturur. Firmalar ya da ajanslar bir firmanın tanıtım yazısını yayınlatmak için bloggerdan teklif alırlar. Bu firmalar genellikle uçak bileti firmaları, oteller, araç kiralama firmaları, dil okulları olur. Bu tanıtım yazıları bir çok blogger tarafından okunmadan yayınlanıyor. Bir kısmı ise hizmeti deneyip, memnun kalıp / kalmayıp yazıyor ancak bu nadir bir durumdur. Metinlerde tüketiciyi yanıltabilecek ibareler olabildiği için tanıtım yazısı yayınlamayı tercih edenlerin dikkatli olması gerekiyor.

2-Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamları firmalar tarafından genellikle tanıtım yazısının devamı olarak talep ediliyor. Tabii vizyonu geniş olan bir kısım firmanın sadece instagram, snapchat ve scorp gibi sosyal mecralardan ürünlerinin tanıtılması talep ettiklerini de görüyoruz. Eğer ürün bir hizmetten farklı bir şey ise; farzı misal bir ayakkabı ise tanıtım yazısı yerine, instagramda fotoğraflarının paylaşılması daha etkili bir reklam yöntemine dönüşüyor. Bu tarz paylaşımlar için de, paylaşım başına ücret almak mümkün. Ayrıca facebook canlı yayına reklam özelliği getirdi, bu da aklınızın bir köşesinde bulunsun.

3-Backlink

Ajanslar daha önceden yazılan ve seo değeri yüksek olan yazıların içerisinden backlink talep edebiliyorlar. Örnek vermek gerekirse, bir uçak bileti firması “bilet iptallerinde yolcu hakları” gibi bir metine geçen uçak bileti kelimesinden link almak istiyor. Bu link hem sayfasına trafik sağlıyor hem de sayfasının googleda üst sıralarda çıkmasına yardımcı oluyor.

4-Banner

Reklamın bir diğer yolu ise banner vermek oluyor. Bir sitenin bannerı blogun sağına soluna ya da uygun görülen yerine yerleştirilmek suretiyle, okuyuculara gösteriliyor. Okuyucular bir yazıyı okurken, sağdaki reklam bannerını da görüyor ve ilgilerini çekerlerse tıklıyorlar. Banner alırken dikkat edilmesi gereken husus ise, bannerın ne kadar çok ya da az janjanlı olduğudur. Bazıları alevli meyve tadında gözü yorarken, kimisi de site ile uyum sağlamış fazla rahatsızlık vermez ama varlıklarını da unutturmazlar. Şekil 1-a sayfanın sağındaki Kutupayısı bannerı gibi.

 

Seyahat Ederken Yapılabilecek İşler

Photograph 047 by Lauren Mancke found on minimography.com

Online / freelance işlerde çalışmak

Web tasarımı, çeviri, kodlama, data yükleme gibi kendinize ve yeteneklerinize uygun bir tarzda online biri iş bulunduğunda ofise gitmek gibi bir zorunluluğunuz olmayacağı için dünyanın istenilen bir köşesinden keyifle çalışıp, akşamları ve hafta sonları yeni bir kültürün keyfi çıkarılabilir. Ben de bu şekilde yola çıkmıştım ancak işten çıkartılınca planlarım alt üst oldu. Bununla ilgili bir yazı yakında geliyor. Bekleyin anacım…

Çeviri yapmak

Bu başlık belki online işler başlığı ile birleştirilebilirdi ancak çeviri yaparak geçinen bir çok blogger var. O nedenle ayrı bir başlık altında yazmayı tercih ettim. Çeviri yapmak hem maddi gelir sağlayacak hem de konuştuğunuz yabancı dile daha hakim olmanızı sağlayacaktır. Bir taşla iki kuş. Üstüne üstlük dünyanın istenilen her bölgesinden çalışma imkanı.. Daha ne olsun?!

Aileden zengin olmak

Eğer aileden zengin olan şanslı kişilerdenseniz, ne iş, ne kariyer dert etmenize gerek yok. Alın biletinizi, basın gidin. Canınız sıkılınca ya da sıkılırsa dönün. Siz yine de şu atasözünü akıldan çıkarmayın “hazıra dağ dayanmaz”.

Keyifli seyahatler…

Neden blogger oldum merak edenler için detaylar aşağıdaki yazıda…

Seyahatime Dair Herşey

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.