Tayland Vizesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

2

Tayland, Türk vatandaşlarından vize istemeyen güzel ülkelerden bir tanesi ancak buna karşılık olarak girişte sıkıntı yaşamamak adına dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Tayland vizesi hakkında bilmeniz gerekenleri ve başıma gelenleri aktarıyorum.

Tayland’a havayolu ile giriş yapıldığında 1 ay, kara ya da deniz yolu ile giriş yapıldığında 15gün ülkede kalınabiliniyor.

Tayland geldiğiniz gibi gideceğinizden emin olmak için dönüş biletinizi ya da başka bir ülkeye devam biletinizi ibraz etmenizi ister. Bunun yanı sıra otel rezervasyonları ve maddi durumunuzu gösteren hesap çizelgesi gibi belgeleriniz yanınızda olması da fayda sağlayacaktır. Bu kadar basit!

Gelelim benim Tayland vizesi ile ilgili yaşadığım sıkıntılara…

Ben Asya turuna çıktığım ve Tayland’dan sonra hangi ülkeye geçeceğimi de tam olarak bilemediğim için ne dönüş bileti ne de devam bileti aldım. Türk aklı hemen kurnazlığa çalışır malum bir havayolundan dönüş bileti alıp çıktısını aldıktan sonra iptal ettirdim. Bilet yanımda soran olursa göstereceğim pasaport kontrolünde.. Ama sorun şu ki checkin yaptırdığım anda daha Türkiye’deyken checkin görevlisi bileti ibraz etmemi istedi gösterdikten sonra da e ticket numarasından kontrol ettiğinde öyle bir bilet olmadığını ve beni uçağa alamayacağını söyledi. Durumu anlatmama rağmen ikna olmadı en azından bir devam bileti istedi veee bunu 40dk içerisinde halletmem gerekiyordu.

Ben yurtdışına çıktığım için hattı mı kontorlüye çevirdim ve internet paketi vs hiçbirşey almadım. sadece konuşma dakikası vardı. Hemen ev arkadaşımı aradım. Sağolsun bana Kuala Lumpur’a bir bilet aldı ve booking numarasını gönderdi. Ben o numara ile gittiğimde Çelebi‘de çalışan görevli bunu da kabul etmedi illa bir ticket numarası görmek istedi. İkna kabiliyetim yüksektir ama bu sefer başarılı olamadım, ne yaptımsa kadın ikna olmadı. Ben de kontuarın kapanmasına 5 dakika kaldığı için biletim yanmasın diye ötelemek durumunda kaldım. 50euro cezası var. Emirates biletleme ofisindeki abla çok anlayışlı ve yardımcı idi. Biletimi 2 gün sonrasına alıp herhangi bir sıkıntının yaşanmasına karşı ücreti geldiğinde ödersin dedi.

Apar topar arkadaşıma gittim. Nasıl olsa acelem yok diye rahatım. Şu arkadaşa gitme mevzusu da biraz olaylı oldu ama onu şimdi karıştırmayayım.

 Arkadaşımın telefonu kapalı olduğu için bir süre sokakta bekledim…

Airasia’dan aldığım bileti inceliyorum yok, e ticket numarası diye birşey yok. Sitede şöyle bir ibare vardı biletinizi en erke 14gün kala bastırabilirsiniz. Ben bileti 1 ay sonrasına aldım, ee bu durumda bastırıp e ticket numarasına erişemiyorum. Hadi dedim bileti 14 oncesine çekeyim. Bir de onun içi değişiklik parası ödedim. Bileti bastırdım. O da ne! Bilette e ticket numarası yok. Sadece o gün Çelebide çalışan kadına gösterdiğim booking numarası var. Şok şok şok. Sonrada öğrendim ki meğersem bazı havayolları booking numarası ile çalışıyormuş. Ah be kadın madem bilmiyorsun neden ısrar ediyorsun. Neyse bunlar benim için hep tecrübe işte..

Uçuş günüm geldiğinde önce Emirates ofisine gidip durumu anlattım. Onlar benim biletime not düşüp Kuala Lumpur uçuşumun fotokopisini aldılar. Sonra da kontuara gittim. Başka bir Çelebi görevlisi bileti gördüğünde hiçbir sıkıntı çıkartmayıp beni uçuşa kabul etti. Demekki neymiş o booking numarası ile de uçulabiliyormuş.
Tam teçhizatlı olarak Tayland’a indim ve tüm sorulara hazırlıklıyım. Pasaport kontrolündeki görevli tek bir soru sormadan 30gün geçerli vize damgasını bastı.

2 YORUMLAR

  1. Ben hangi gümrük kapısı olursa olsun sıkıntı yaşamamak adına hep dönüş biletlerimi konaklama belgemin yanına ilave ederim.. Sorarsa da şu tarihte dönecek derim.. Bu durum sıkıntılı olmuş..Özellikle böyle uzun sürecek, gayet keyifli geçecek bir seyahat öncesinde…Neyse ki tüm durumları atlatmışsın.. Başka sorunlar çıkmadan, keyifli gezmeler…

  2. Tamamen sanssizlik olmus, üzüldüm. Biz iki kere Tayland’a gittik, evet dönüs tarihlerimiz belliydi ama farkli havayolu sirketlerinden ve farkli ülkelerdendi, hic kimse de ne zaman dönecegimizi sormamisti. Sadece Tayland’a girerken ne zaman ve nereden dönecegimizi forma yazip vizemizi almistik, hepsi bu. Türkiye’deki bu bilincsiz ve en iyisini bildigini iddia eden calisanlar tükenmez ne yazik ki. Bu yasadigin tek sorun olsun ve yolculugunun bundan sonrasi harika gecsin:)
    Yolun acik olsun, sevgiler,
    Serap
    http://gezgindirgezeninadi.blogspot.com/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.