Termal Giysi Faydaları ve Seçimi

5

Termal giysiler, özellikle soğuk kış günlerinde vücudu sıcak tutmak için tasarlanmış özel bir kumaştan yapılan giysilerdir. Bu giysiler vücut sıcaklığını koruyarak, ısı koruması sağlamaktadır. Peki termal giysi seçerken hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor ve bu giysilerin sağladığı faydalar nelerdir?

 

Termal Giysilerin Faydaları

Özel olarak hazırlanmış  fonksiyonel kumaşı ile deriyle direk temas için en iyi seçimdir. Pamuk ve diğer işlevsiz kumaşların aksine, suyu emmez, yani nemi deriden diğer tabakalara çok çabuk yönlendirerek teri vücuttan atar ve giysi kuru kalır. Vücut ısısını dengelemeye ve enerjiyi korumaya yardımcı olur.

Nem tutmama özelliği vazgeçilmez bir diğer özelliği de yanında getiriyor – termal iç çamaşırı soğuk almaz. Soğuk havalarda fonksiyonlarını korur, teri dışarı yönlendirir ve maksimum konfor hissettirir. Sinir bozucu titremelere elveda, termal iç çamaşırı sizi sıcak ve kuru tutar.

İç çamaşırı vücuda tamamen yapışacak şekilde tasarlanmıştır ve ikinci cildiniz haline gelmiştir. Tamamen özgür ve doğal bir hareket sağlar. Termal giysilerin en önemli avantajı, cilde yapışmasıdır. Eğer cilde yapışmazsa, sıcak tutamaz.

Bir başka çok kullanışlı özelliği ise hafif olmasıdır. Çantada önemli bir yük oluşturmaz. Kolay katlanır, kırışmaz.

Doğru tip termal giysi seçerseniz, yaz aylarında bile özelliklerinden faydalanırsınız. Terin etkili bir şekilde alınmasına ilaveten vücudun serinletilmesine de yardımcı olur.

 

Termal Giysi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Termal giysi vücudu sararak ısıyı kontrol altına aldığı için giysinin vücudu sardığından hatta tam olarak yapıştığından emin olmak gerekir.

Kullanılacak sıcaklık aralığına göre kumaşın hafifliğine dikkat etmekte de fayda var. Sıcaklık eksiye doğru gittikçe kumaşın ağırlığı artabilir.

 

Benim tercihim

Termal giysilerin kalite ve fiyat aralıkları oldukça geniş bir yelpazede yer alıyor. Ben termal içliği çoğunlukla doğa yürüyüşleri esnasında kullanıyorum. Beden olarak bazı markalara göre small bazılarına göre ise xsmall giyiyorum. O nedenle vücuduma tam oturan bir termal içlik bulmakta zorlanabiliyorum.  Ben vücudumu  saran, teri tutmadan dışarı atan ve Türk malı olduğu için de aynı kalitedeki diğer ürünlere göre daha erişilebilir fiyatlara satan bir içlik tercih ediyorum.  

 

Sizin termal giysiler ile ilgili deneyimleriniz neler?

5 YORUMLAR

  1. Ozellikle termal icligim olmadan asla sezonunun acildigi su gunlerde yazi son derece aciklayici olmus. Termal icliksiz bir kis kampi pismanliktir. Ben de Puhu’yu kullaniyorum son derece memnunum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.