Avustralya’nın kalbi Sidney

1

Her sene yıl başında Opera Binası ve çevresinde patlayan havai fişekleriyle tanırız Sidney’i. Sanırım pek çok kişi de Avustralya’nın başkenti olarak bilir. Ancak Sidney ekonomisiyle, eğlence hayatıyla, turistik yapıları, doğal limanı ve şahane sahilleriyle Avustralya’nın en popüler şehri olmasına rağmen, tıpkı İstanbul gibi başkent değil.

4 milyonluk nüfusuyla Avustralya’nın en kalabalık şehri olan Sidney aynı zamanda bu ülkenin ilk yerleşim yerlerinden biri. Önce adayı ele geçiren İngilizler yerleşmiş Sidney’e; ardından da dünyanın pek çok yerinden göç almaya başlamış. Şehrin yakınlarında altın bulunmasıyla birlikte gelir seviyesi de yükselmiş. Kent; düzenli oluşu, yeşili ve parkı bol geniş caddeleriyle olduğu kadar, yüksek yaşam standardıyla da dikkat çekiyor.

Herkesin gezmesi gereken bu şehirde ucuz oteller bulmak mümkün, yeme içme çok pahalı değil fakat en büyük seyahat masrafı uçak bileti olacaktır. Sidney uçak bileti sayfasından baktığımız fiyatlara göre yazın en ucuz bilet fiyatları 2000 TL’den başlıyor. Sidney’de geçireceğiniz günlerin buna kesinlikle değeceğini söyleyerek gezilecek yerler ve yapılacakları sıralayalım.

Opera Binası dikkat çekici

Sidney’in en turistik yapısı hiç şüphesiz ünlü Opera Binası’dır. Yelken şeklindeki yapısıyla dikkat çeken bu bina, Sidney Körfezi’nin hemen her yerinden görülebiliyor. Düzenli şehirciliğiyle dikkat çeken Sidney, ikliminin de etkisiyle oldukça yeşil bir kent.

Herkes spor yapıyor

Kentin her yeri park gibi ama Kraliyet Bahçeleri gerçekten görülmeye değer. Burada yüzlerce çeşit bitki ve çiçek türünü görebilirsiniz. Kentte aynı zamanda 300’den fazla plaj var. Sidney halkının neredeyse tamamının park ya da plajlarda spor yapması dikkatinizi çekebilir; insanların geneli gerçekten çok fit.

Liman günün her saati hareketli

Dünyanın en önemli limanlarından biri olan Sidney Limanı günün neredeyse her saati hareketli bir yer. Liman çevresinde restoran, kafe ve eğlence mekanları var. Özellikle gece ışıklandırması görülmeye değer. Şehrin bir diğer simgesi Liman Köprüsü de dünyanın en büyük açıklıklı köprüleri arasında yer alıyor. Sidney Eğlence Merkezi, Tumbalong Parkı, Ulusal Deniz Müzesi ve Sidney Akvaryumu hep bu liman çevresinde. Hatta gece boyunca bile ulaşım seferleri yapılıyor.

Sidney güvenli, gerek iklim koşulları gerekse sunduğu sosyal imkanlar bakımından  dünyanın en yaşanılır şehirlerinden biri. Turist olarak gideceklerin de hayran kalacağı pek çok özelliğe sahip.

Denizde hem altında hem üstünde hayat var

Sidney tam anlamıyla denizle yaşayan bir kent. Şehrin farklı noktalarına yayılan her biri birbirinden popüler ve hareketli plajlar neredeyse sayılamayacak kadar fazla. Bunlar arasında en ünlülerden biri olan Bondi Plajı’nda denize girebileceğiniz gibi, kumsalda uzanıp güneşlenebilir veya dilerseniz sörf yapan Sidneyliler ile birlikte dalgalara meydan okuyabilirsiniz. Üstelik buralar sadece deniz ve güneş keyfi için değil, günün her saatinde yemek yemek veya bir şeyler içmek için de ideal.  Manzaraya karşı kurulan masalardan birine oturun ve tam karşınızda uzanan okyanusu izleyerek hayallare dalın. İşte, Sidney böyle bir kent!

Aile boyu eğlencenin adresi 

Sidney ailece tatil yapmak isteyenler için de dünyanın en ideal şehirlerinden biri. Kentin neredeyse her bölgesinde karşınıza çıkacak geniş alanlar, parklar, eğlence merkezleri burada ziyaretçileri karşılıyor. Yine kentin en ünlü adreslerinden biri olan hayvanat bahçesinde ise miniklerle unutulmaz bir gün geçirmek garanti. Şehirde aile boyu eğlenceli zaman geçirmek için en uygun noktalardan biri de Darling Limanı ve çevresi. Deniz canlılarının dünyasına macera dolu bir serüvene çıkabileceğiniz dev Sidney Akvaryumu, eğlence parkları ve kentin içinde bambaşka bir deneyim sunan Çin Bahçesi’nde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Yine ünlü Madame Tussauds Müzesi ve şehri turlamaktan yorulanlar için farklı bir alternatif olabilecek IMAX Sinemaları da burada.

Tarihin ve sanatın merkezi

Sidney, Avrupa’nın birçok şehrine kıyasla yeni sayılabilecek bir kent olsa da tarih ve sanat meraklılarını da eli boş göndermiyor. Şehirde ziyaret edilebilecek çok sayıda müze ve  galeri var. Üstelik buralarda başta Avrupa olmak üzere dünyanın farklı kentlerinden eserleri de görmek mümkün. Ülkenin geçmiş yüzyıllardan günümüze uzanan tarihine doğru yolculuğa çıkmak isteyenler Australian Museum, çağdaş sanata meraklı olanlar ise Sidney Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin kapısını çalabilirler.

 

1 Yorum

  1. Avustralya’ya senin de belirttiğin gibi önemli olan uçak biletini ayırıp gitmek. Konaklama ucuz demişsin de zaten hosteller de vardır sanırım değil mi? Ayrıca başkent konusunda bilgilendirdiğin için teşekkürler. insanların hakkında hep bi sidney var. yolun açık olsun Tuğçe!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.