Keşke Türk Havalimanlarında da Olsa Dediğimiz 10 Ücretsiz Şey

1
56

 

Bazen rötarlar ile istemsiz olarak, bazen ise uçuşu kaçırmamak adına havalimanlarında uzun süre vakit geçirebiliyoruz. Hele ki düşük bütçe ile seyahat eden bir kişi iseniz, ekonomik olduğu için erken saatli uçuşları tercih edip, konaklama ve taksi ücreti ödememek için havalimanında sabahlıyor olmanız oldukça yüksek ihtimal. Sebebi ne olursa olsun, uzun süre geçirdiğimizde ah Keşke Türk Havalimanlarında da Olsa Dediğimiz 10 ücretsiz Şey ;

Su

su dolum alanı

Uçuş yasalarının değişmesi ile birlikte özellikle uçuş öncesi son kontrol noktasında çantamızdaki sulara el koyulmaya başlandı. İnsanın en temel ihtiyaçlarından birisi olan suyu, kontrol noktasından geçtikten sonra fahiş fiyatlara almak zorunda kalmak oldukça can sıkıcı. Kuala Lumpur gibi bazı havalimanlarında bu nedenle yolcular için ücretsiz içme suyu çeşmeleri yapılmış.

Uyuma alanları

uyuma alanı

Uzun beklemeler esnasında ayaklarınızı uzatabileceğiniz tek yer (eğer gece yarısı ise) mescidler olan ülkemizin aksine, yurtdışında bir çok havalimanında yolculara yönelik basit ve sade ancak amacına uygun dinlenme alanları mevcut. Bu kimi havalimanında sadece etrafı koyu renk camla çevrilmiş, yere halı serili bir alan iken, kimisinde ise ayaklarınızı uzatabileceğiniz, sırtı arkaya doğru yatan bir dinlenme koltuğu olabiliyor. Bakınız Tokyo havalimanı..

Ücretsiz internet

ücretsiz internet

Son birkaç seneye kadar ülkemizde olmayan ücretsiz internet, hem iletişim ihtiyaçlarımızı gidermek hem  de keyifli vakit geçirebilmek için olmazsa olmazlardan birisi. Şu an gördüğüm kadarı ile büyük havalimanlarının hepsinde süre limiti olsa da ücretsiz internet var. Neyse ki!

Duş

ücretsiz duş

Havalimanında duş alma fikri ilginizi çekmeyebilir ancak mecbur kaldığınız durumlar da olabilir. Munich havaliamanı yolculara bu imkanı ücretsiz olarak sunuyor. Yanınızda havlunuz ve şampuanlarınızı hazır edin, ya da otomatlardan satın alabilirsiniz.

Filmler ve Oyunlar

ücretsiz film

Singapur Changi havalimanında film ve video oyunları için Xbox ve Sony Playstation gibi firmaların ücretsiz standları mevcut.

Kütüphane

amsterdam havalimanı kütüphane

Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda Hollanda kültürünü, literatürünü tanıtabilmek için bir kütüphane kurulmuş. Bu kütüphanede kitapların yanı sıra, Hollanda müziğini dinlemek isteyenler için ipadler de mevcut.

Ücretsiz şehir turları

ücretsiz tur

Bazı havalimanlarında uzun bekleme sürelerini keyifli kılabilmek ve ülkelerini tanıtabilmek için günübirlik ücretsiz şehir turları mevcut. Mesela iki uçuş arasında 8 saatlik bir bekleme süreniz varsa, bunun 2-3 saatini şehir turları ile renklendirebilirsiniz.

Ücretsiz havalimanı turları

san diego

Hiç havalimanında neler olduğunu ve arka planda işlerin nasıl yürüdüğünü merak ettiniz mi? San Diego havalimanı meraklı yolcular için tüm bu soruların cevaplandığı, normal şartalarda giremeyeceğiniz alanların gezdirildiği bir ücretsiz tur düzenliyor.

Battaniye ve Yastık

battaniye

Hava koşullarından kaynaklı ya da herhangi bir toplu rötar durumu için havalimanları battaniye ve yastık bulunduruyorlar. Eğer tatlı bir dille bir yetkiliye durumu anlatırsanız size battaniye temin edebilirler. Tabii şanslı gününüzdeyseniz..

Çocuk Oyun Alanları

çocuk oyun alanı

Yurtdışında bir çok havalimanı çocuklu ailelerin bekleyişini rahatlatmak için, çocuk oyun alanları sunuyor. Hatta bazıları o kadar güzel dizayn edilmiş ki, insanın ben de girebilir miyim diyesi geliyor. Ta ki, içerisinde çığlık çığlığa koşturan çocukları görene kadar.

Sizin keşke şu da olsa dediğiniz neler var?

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.