Kariyer Arası Verip Seyahate Çıkmak için 6 Neden

3

Kariyer araları ve ücretsiz izinler kariyeriniz için yapabileceğiniz en kötü şey olarak algılansa da, birinci dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de büyük bir ivme kazanmakta.  Peki nedir bu kariyer arası?

Kariyer arası nedir?

Kariyer arası genellikle 1 ay ile 2 yıllık arasında ki planlı işsizliklere denir. Bağlı olunan şirketin sunduğu program koşullarına bağlı olarak belirlenen süre dahilinde çalışana verilen ücretsiz izindir. Şirketler bu program dahilinde çalışana geri döndüğünde iş garantisi sunmaktadır. Kariyer aralarının bir amacı olmalıdır. Bunlar genellikle gönüllü projeler, eğitim ya da seyahat olmaktadır.

Genel kanının yanı sıra tüm kariyer araları stres, bıkkınlık ya da yoğunluktan kaynaklı olmayabilir. Bir hayalinizi gerçekleştirmek ya da eğitiminizi tamamlamak için de yapabilirsiniz. Kariyer arası veren arkadaşlarımdan bir tanesi İngiltere’ye dil okuluna diğeri Erasmus programı ile yüksek lisansını tamamlamaya gitti. Tabii araya seyahatlerini de sıkıştırdılar. Bir de benim gibi stresle başa çıkamayıp seyahat etmek için istifa edenler de var. O konuya sonra gelelim.

Maddi durumunuz nasıl olursa olsun böyle bir değişiklik yapmamak için her zaman  kolaylıkla bir çok bahane bulabilirsiniz. Bu kadar büyük bir değişiklik fikri oldukça korkunç ve endişe verici olabilir. Olmalı da. Ama kariyer arası ya da ücretsiz izin için doğru zamanı aramaya başlarsanız, farkedeceksiniz ki asla mükemmel bir zaman olmayacak. Bazı şeylerden vazgeçip, riske etmeniz gerekebilir. O yüzden her zaman evde oturmak ve gitmemek kolay tercih olacak.

2008’deki ekonomik krizden sonra insanlar sahip oldukları iş ile yaşamayı öğrendiler. Eğer bir işe sahip olacak kadar şanslı iseniz, ki bu durumda işiniz ne olduğunun pek bir önemi yok, işinizden dünya seyahati gibi bir sebeple istifa edeceğinizi söylerseniz, çevrenizdekiler size deli gözüyle bakacaktır, hatta belki siz bile.

Kariyer arası hayatın her evresinde yaşanabilir. Bazen sizin tercihiniz ile, çoğu zaman ise istem dışı olarak. İçinde bulunduğunuz durum ne olursa olsun, hayatınızın doğru yöne gitmediğini düşündüğünüzde bunu değiştirebilecek güce sahip olduğunuzu hatırlamanız gerekir. Bunu yapabilenlerin, başarabilenlerin hepsi farklı gruplardan insanlardır ve farklı karakterleri, hayat tarzları vardır. Bunu yapmak için hippie hayat tarzını benimsemek zorunda değilsiniz. Tamamen zihin yapınızla alakalı. Ne demiş bir büyüğümüz “You have to change this mindset”. Eğer gerçekten istiyorsanız, gerçekleştirebilirsiniz. Kendinize güvenin!

 

Hemen şimdi kariyer arası verip seyahate çıkmak için 6 neden

 

1- Şimdi değilse ne zaman?

hayalinizi-gerçeklestirin

65 yaşında emekli olduğunuzda bu enerjiye sahip olacağınızı mı düşünüyorsunuz? Bizden yaşlılarla ne zaman konuşsak, hep bir emeklilik hayalleri vardır, o da dünyayı gezmek. Peki kaç tane dünyayı gezen emekli tanıdığınız var? Gençken sahip olduğunuz para ve enerjiye, ileride sahip olamayabilirsiniz. O yüzden emeklilik sürenizi bir yıl daha uzatıp, kariyer arası vermek güzel bir seçenek olacaktır.

 

2- Dünya yok oluyor

dünya yok oluyor
dünya yok oluyor

Her gün bilgisayarınızın arka planındaki manzaralara bakıp iç geçirmekten sıkılmadınız mı? Neden gidip yerinde görmüyorsunuz? Eriyen buzullar, yükselen sular, ısınan deniz suyu küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin başlıca göstergeleri. Sular altında kalacak olan mikro adalar ve her gün küçülen yağmur ormanlarını görmek için son şansınız olabilir.

 

3- Ölmeden yapılacak listenizi tamamlayın

ölmeden-yapılacaklar

Bucket list filmini izledikten sonra çoğu kişi ölmeden yapılacaklar listesini oturup hazırlamıştır. Peki o listeyi kaldırıp attınız mı, yoksa gözünüzün önünde mi duruyor? Bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen kaldırıp attınız ve unuttunuz. Hatta bu yazıyı okuduktan sonra yine unutmayı seçeceksiniz..

Ne demiş Cemal Süreyya, “Hayat kısa, kuşlar uçuyor”.

4- Türkiye’de yaşıyoruz

türkiye

Bu makaleyi ne zaman okuyor olacaksınız bilmem ama farketmez. Eminim iki gün öncesinde ya da belki üç gün sonrasında bir yerlerde bir bomba patlayacak. Şansa bağlı yaşıyoruz. Bu ülkede ne zaman ne olacağını hiç bilemiyoruz. Sadece Türkiye’de yaşamak bile, hayattaki arzularımızı hemen gerçekleştirmek için başlı başına bir sebep.

5- Şirketin kölesi olmayın

modern-kölelik

 

Kendinizi şirkette çok önemli bir yerde görüyorsunuz. Ben gidersem ne yaparlar diye düşünüyorsunuz ve sorumlu hissediyorsunuz. Tebrikler, yöneticiniz ve insan kaynakları gayet başarılı!  Düşüncenizi söylediğinizde gitmemeniz için ellerinden geleni yapacaklar, biraz pohpohlayacaklar, biraz duygu sömürüsü yapacaklar. Ben gidersem ne yaparlar diye düşünceksiniz. Unuttuğunuz şey, firmalar kapitalist sistemde ayakta kalmayı çok iyi bilir. Onca enflasyon, develüasyon karşısında bile fırsat yaratıp kara geçmeyi biliyorlar. Ve inan sen gittin diye koskoca şirket batmaz. Steve Jobs bile öldü, şirket devam etti. Kim gitti diye şirket battı ki?

6- Kariyer peşinde koşarken, hayatı ıskalamayın

pişmanlık

Toplumda saygı görmek istiyorsan, iyi bir kariyerin, paran ve statün olmalı. Kariyer, kariyer diye daha üniversite zamanında kendimizi yiyip bitiriyoruz. Nerde staj yapsam, hangi dersi alsam? Sonra işe başladıktan bize göre firmanın pardon ailenin bir parçası, aslında sistemin kölesi oluyoruz. Tam pes etmeye yaklaştığımızda, zamlar, terfiler geliyor ve üzerine biraz daha mesai ile yine devam ediyoruz.

Evimizde 5000 kanallı televizyonlar var, ama hiçbirini izleyecek vaktimiz yok, çünkü çalışmamız gerek. Kariyer yapalım darken, hayatı ıskalıyoruz…

Seyahatimin detaylarını merak edenleri aşağıdaki yazıya bekliyorum..

Seyahatime Dair Herşey

Sosyal medyadan takip etmek isteyenler için tüm sosyal medya hesaplarım bilinmeyenrota ismindedir.

https://www.facebook.com/BilinmeyenRota/

https://www.instagram.com/bilinmeyenrota/

Son olarak ben yola çıkmadan önce videolarını izleyip, kendime örnek aldığım sevgili Çağrı’dan bahsetmek istiyorum. Çağrı, bir reklam ajansında çalışırken istifa edip seyahat etmeye karar vermis ancak seyahatini daha iyi bir kariyere çevirmeyi başarabilmiş. Yazının sadece başlıklarını okumuş olsanız bile Çağrı’nın videosunu mutlaka izleyin.

3 YORUMLAR

  1. Valla keşke herkesde imkan olsada yapsa şunu çaliş çaliş nereye kadar insan sürekli çalişmak için gelmemeli dünyaya yazıyı keyifle okudum tugce hanım elinize saglık

  2. Yazması o kadar kolay ki 🙂 YAZDIKLARINIZIN DIŞINDA ETKENLER DE ENGEL ÇIKARABİLİYOR. HA GÖNÜL NE İSTİYOR DİYE SORACAK OLURSANIZ? “AL ÇANTANI DÜŞ YOLLARA” ZAMAN/MEKAN SINIRI KOYMA. GEZ DOLAŞ KEŞFET. ÖYLE 3 GÜN 5 GÜN DE DEĞİL. ONLARCA YIL..

  3. Dünya turuna çıkan bir çok gezgin bizlere gezerek, keşfederek, tanıtarak da kariyer yapılabileceğini ve para kazanılabileceğini kanıtlamış durumdalar 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.