İçimde Biri Var!!! – Kısım 2

1
16

Bir gün önceden sözleştiğim gibi saat 15:00’te aynı tapınağa gidiyorum. Beni Aim ve Ping karşılıyor. Ping 7 yaşında dünyalar tatlısı bir kız. Asyalılar has bir çekingenlik onda da var. Birkaç fotoğrafını çekiyorum hoşuna gidiyor. Tapınağın çatısını gösterip burdan çok güzel gözüküyor çeksene diyor. Çekiyorum beğenmiyor. Al sen çek o zaman diyip makineyi eline veriyorum. Babası fotoğrafiıymış belli ki alışık makinelere. Güzel fotoğraflar çekiyor benim için. Kullandığım fotoğrafların bir kısmı ona ait. Bussy geliyor elinde kırmızı bir iple. Kötülüklerden korunmak için sakla bunu diyor. Bende koluma bağlıyorum. Tören başlamak üzere. Herkes yerini alıyor. Bu sefer davetlilerin arasında oturuyorum dışarıdaki sandalyelerde.

Aile üyeleri içeride kadınlar ve erkekler karşılıklı birer sır halinde yanyana oturuyorlar. Monklar ve orkestrada bir yanda. Tören başlıyor. Monklar yine ilahi ya da dua okuyorlar. Ayıramıyorum tam olarak. Ardından davetliler merdivenlerde içeriye girmeden dua ediyorlar sonra içeriye giriyoruz orada dua ediliyor tütsüler yakılıyor. Altın varaklı kağıtlar yakılıyor ve aynı süreç aile üyeleri tarafından tekrarlanıyor. Ardından bazı isimler okunuyor ve aile büyükleri bu kişilere zarf içinde para takdim ediyor. Varlıklarını yakınlar ile paylaşmanın bir yolu imiş.

Tabut tapınağın ortasına taşınıyor üzerine topraktan bir sürahi konuyor. Monklar dua ediyor. Tapınak görevlisi çekiçle tabuta o altın varaklı kağıtlardan çakıyor.

Monk geliyor. O da aynı noktalara birer çivi çaktıktan sonra çekiçle sürahiye vuruyor. Sürahi yere düşüyor kırılıyor içindeki su etrafa dökülüyor. Tabut küçük bir tapınak görünümündeki cenaze arabasına taşınıyor. Bizlerde arabalara doluşup mezarlığa gidiyoruz.
Mezarlıkta tabut cenaze arabasından indirilip mezara yerleştiriliyor. Ceset tabuttan çıkartılmıyor. Herkese içinde sim olan varaklı kağıtlar dağıtılıyor monkların duasının ardından sırayla mezarın başına gidip bu simleri ve birer avuç toprak atıyoruz. Aile üyeleri davetlilere üzerinde horoz resmi olan birer kase hediye ediyor. 5 ay boyunca taşıyamacağımı biliyorum bu yüzden almak istiyorum ama ısrar ediyorlar.  Sokak hayvanları için mama kabı olarak kullanmak üzere alıyorum bende. Hayırlı bir işe vesile olsun diye. Sokaklardaki hayvanlar çok zayıf.
Aile üyeleri mezarın başına geçip dua ediyorlar. Tepsi tepsi yemekler yine geliyor üçer kere kaldırılıp indiriliyorlar. Bir kere buda bir ker dharma ve bir kere de monklar için.
Aile üyelerine birer kırmızı kumaş dağıtılıyor tapınak görevlilerinden biri içerisinde çakıl toprak pirinç ve bozuk para bulunan karışımı avuç avuç üzerlerine fırlatıyor.  Toz toprak içerisinde kalıyorlar.
 Yere düşen pirinç taneleri ve bozuk paraları bu kumaşın içerisine toplayıp saklıyorlar. Pirinç taneleri devam eden hayatı bozuk paralar ise bereketi simgeliyor.
Son olarak tabutun üstü kapatılıyor ve veda ediyorum içimdeki yabancıya. Artık tek başımayım yola devam edebilirim..

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here