Kariye Müzesi (Μονή της Χώρας)

1
Kariye müzesi’ni turistlerin İstanbul’u gezerken kullandıkları bir programı incelerken tesadüfen gördüm. İstanbul’da görülmesi gereken ilk 10 yer içerisinde yer alıyordu. Ötekilerin hepsini defalarca gezmiş olmama rağmen Kariye müzesini ilk kez duymuştum. Araştırdıkça, İstanbul’a gelen Yunan turisterin ilk olarak burayı ziyaret ettikleri onlar için çok önemli olduğunu ve  aslında bayaa popüler olduğunu farkettim ve bizde gitmeye karar verdik. Kariye müzesi Edirnekapı’da hala yapısını koruyan bir mahallenin içerisinde yer alıyor. 500lü yıllarda inşaa edilmiş daha sonra Türklerin İstanbul’u ele geçirmesi ile camiye çevrilmiş ve içerisindeki tüm mozaiklerin üstü sıvanmış. Neyseki çoğu kurtarılmış ve şuan eski ihtişamıyla parlıyorlar. Kariye müzesi için Ayasofya’nın küçüğü ama daha iyi korunmuşu demek yanlış olmaz. Çok etkileyici mozaiklere sahip. Herbirinin anlattığı bir hikaye var. Tur rehberlerinin arkasına takılırsanız çok enteresan şeyler öğrenebilirsiniz ya da müzenin girişinde kiralayabildiğiniz audio rehber sayesinde merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Bu kadar gelmişken mahallede bir tur atıp fotoğraf çekmeyi ve surların üzerine çıkıp manzarayı seyretmeyi unutmayın.. 


Çok düşündüm. Ne yazayım ne söyleyeyim o mozaikler için? Ama ne kadar anlatsan nafile. En iyisi gitmeyin görmeyin. Böylece atalarınıza da sövmezsiniz ”Bu kadar sanattan uzak bu kadar yobaz nasıl yaşamışsınız” diye. Yok yok gitmeyin daha iyi.
Bugünün asıl önemi vizelerin sonuçlanması. Amsterdam yolcusu kalmasın 🙂

 

 

 

1 Yorum

  1. İnsanlar dünyanın bir ucundan görmeye gelir, benim burnumun ucunda fakat bugüne kadar hiç gezmedim. Üstelik müze kartımda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.