Panama İzlenimleri

0Panama küçük bir ülke olmasına rağmen, gelir seviyesi oldukça yüksek ve gelir dağılımındaki eşitsizlik de bir o kadar yüksek. Kiminle tanıştığına, hangi kafeye gittiğine, nerede kaldığına ve bütçeye bağlı olarak herkesin Panama hakkındaki izlenimleri farklı oluyor. Benimki şöyle…

Benim Panama’ya gitmek gibi hiç bir niyetim yoktu. Bugüne kadar ne ilgimi çekti, ne gidilecek yerler listemde yer aldı. Eski yazıları okuyanlar bilir, Van Couver’dan yola çıkıp İngiltere’ye giden yelkenli bir tekne ile seyir yapmıştım. İşte bu tekneye Meksika’dan katılınca, inilebilecek en uygun duraklardan biri Panama oldu, ben de bu şekilde Panama’ya gitmiş oldum. Yine bilinmeyen rotalar…

Ben Panama’ya tekne ile giriş yaptım. Tekne ile giriş yapınca kara sınırından geçen sırt çantalıların maruz kaldığı soruları ve prosedürleri atlamış oldum. Vize için dönüş uçak bileti bile göstermedim. Hatta vizeyi beni görmeden verdiler, pasaportumu tekne sahibi götürmüştü. Panama’da bulunmamın yegane sebebi, Panama Kanalı’nı yelkenli tekne ile geçmek ve ardından ayrılıp Türkiye’ye dönmekti. Hal böyle olunca geçirdiğim süre boyunca marinada konakladım; en güvenli noktalardan birinde.
panama city historic center ile ilgili görsel sonucu
Panama’da görüştüğüm ilk kişi Burcu oldu. Burcu o dönemde erkek arkadaşı ile birlikte Panama  City’de yaşıyordu. Ben kendisi ile yeni tanıştığım için söylediklerini dikkate almamıştım. Burcu Panama City’de Uber olmadan sokağa çıkamadığından, durak taksilerine güvenemediğinden, çok fazla hırsızlık ve gasp olduğundan bahsettiğinde, dünyadan ne kadar kopuk yaşıyor diye düşünmüştüm. Lakin anlattıkları doğruymuş.

4 milyon nüfuslu ülkede, Panama City’nin en turistik yerinde haftanın 2 gecesi elektrik kesinti yaşandı ve söylenenlere bu oldukça yaygınmış. Elektrik kesildikten sonra sokakta olabilecekler, şansınıza bağlı. Ben yanımda iki arkadaşım ile birlikte, sadece keyif için sözlü tacize uğradım. Yanıt vermedik, verseydik farklı boyutlara taşınabilirdi. Ben öyle kolay korkan biri değilim ama ilk kez gittiğim bir ülkede yanımda arkadaşlarım olmasına rağmen fiziksel bütünlüğüm için endişe ettim.

Panama City’de her mahalleye atım atamazsınız. Bazı mahalleler var medineyetin beşiği dersin, iki sokak ilerlersin kendini gettoda bulursun nasıl kaçacağını bilemezsin. Panama’nın ülke olarak gelir kaynağı kara para olunca, bu ülke geneline yansımış. Ülkede gelir düzeyindeki eşitsizlik, bu gibi sıkıntılara sebep oluyor. Mesela bir çok gökdelen gördüm, içleri boş. Kazanılan parayı aklamak için gökdelen dikiyorlar. Gökdelenler bomboş duruyor.

Yabancılar hep üst düzey gelirli işlerde, yerliler ise hizmet sektöründe çalışıyorlar. Bu nedenle yerel halk tarafından yabancılara karşı birikmiş bir öfke var.

Bir gün akşam üzeri 5 civarı, markete alışverişe gittik. Marketten çıktığımızda bir polis memuru koşa koşa bize geldi ve bu saatlerde dışarıda olmamızın büyük bir risk olduğunu, güvenlik açısından sıkıntı yaşayabileceğimizi, en kestirme yoldan kaldığımız yere dönmemiz gerektiğini söylediğinde yüzüne gülümser bir şekilde bakıyorduk. Zira kaldığımız mahallenin Panama’nın en güvenli yerlerinden biri olduğuna emindik. Ardından polis memuru bu sokakta iki gün önce 10 dolar için bir turistin bıçaklandığını söyleyince, hostele dönmeye karar verdik.

Güney Amerika’dan Kuzey Amerika‘ya geçen uyuşturucunun da merkezinde yer alması, yine güvenlik sıkıntılarına sebep olabiliyor. Uyuşturucu kartellerinin turist ile bir işi olmaz, ama kendi aralarındaki sıkıntılar yine de ülkeye yansıyor.

Toplu taşımayı kullanma şansım olmadı. Bir kere denedim ama otobüs gelmedi ve sıcağın altında bayılmaya yaklaştığım için yine Uber’e talim ettim.

Ben gidemedim ama San Blas adaları muhteşem gözüküyor ve tabii ki Panama Kanalı geçişi unutulmaz bir deneyim. Panama Kanalı’nı gezdiren bir tur gemisi var ancak bu gemi kanalın tamamını geçmiyor. Kanalın geçişi için belirlenmiş minimum bir mürettebat sayısı var, bazen özel teknelerde o kadar mürettebat olamayabiliyor. Panama Kanalı’nı boydan boya geçmek için marinalardaki teknelere iş gücü karşılığında katılabilirsiniz.

Bunlar benim bir hafta kaldığım süre boyunca yaşadığım şahsi deneyimlerim. Herkesin deneyimi farklı olacaktır. Kaldığım süre kısa olduğu için her şeyi deneyimleyeme şansı elde edemedim. Lütfen seyahat ederken, bunu göz önünde bulundurun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.