Roma’da Ulaşım

6

Roma’da gezilecek yerler arasında ulaşım nasıl olur diye hiç dertlenmeyin, toplu taşıma sistemi çok çeşitli ve kullanıcı dostu. Bir turist olarak Roma’ya gittiğiniz buradan şuraya nasıl gideceğim derdi hiç yaşamıyorsunuz. Google haritaları açıp gitmek istediğiniz yere toplu taşıma seçeneklerini kontrol ettiğinizde durağından dakikasına kadar doğru bilgi veriyor. Eğer Roma pass aldıysanız Roma’da ulaşım için kullanacağınız kartınız da var demektir. Almadıysanız toplu taşımada kullanmak üzere turistler için özel tasarlanmış kartları da tercih edebilirsiniz.

Bilet çeşitleri

Tek Bilet

Tek binişlik bilet aktive edilmesinden itibaren 75 dakika süre boyunca geçerlidir. Metro, otobüsler, tramvaylar ve şehir içi trenler arasında sınırsız transfer imkanı sağlar. Yani otobüsten inip, tramvaya aktarma yapabilirsiniz. Sadece metroya giriş yaptıktan sonra çıkıp yeniden metroya dönmenize izin vermiyor. Bilet ücreti 1,50 €.

Gündüz Bileti

Gündüz biletini günlük bilet olarak tercüme etmek isterdim ama gündüz bileti aktive edildiği andan itibaren aynı gün gece yarısına kadar sınırsız toplu taşıma imkanı sağlar. Yani 24 saat gibi düşünmeyin. Gündüz bileti  ücreti 6 €.

3 Günlük Turist Bileti

Üç günlük turist bileti, ziyaretçilere ilk aktive edildiği andan itibaren üç gün boyunca toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanma imkanı veriyor. Fiyatı 16,50 €.

Haftalık Bilet

Üç günlük bilet ile aynı mantıktadır. Sadece üç yerine yedi gün geçerlidir. Bu biletin ücreti ise 24€.

Diğerleri

Roma’da daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, yıllık ve aylık seyahat kartları da var ama ben ihtiyaç duymadığım için bunları araştırmadım.

Bilet ile hangi ulaşım araçları kullanılabilir?

 • Metro
 • Otobüsler
 • Tramvay
 • Roma – Lido, Roma – Viterbo ve Roma – Pantano trenleri
 • Trenitalia Bölge trenleri (ikinci sınıf).

Biletler nereden alınır?

Toplu taşıma biletleri, herhangi bir metro istasyonunda, marketlerdeki veya gazete bayilerindeki otomatlardan satın alınabilir. SMS ile bilet almanın da bir yolu var, ancak bir İtalyan telefon numaranız yoksa, bu seçenek çok kullanışlı olmayabilir.

Not

Roma’ya gittiyseniz ve müzelerden en az birini ziyaret edecekseniz, size Roma Pass almanızı öneririm. Hem müzelere ücretsiz ve beklemeden giriş, hem de toplu taşıma kartı sağlıyor. Roma Pass nedir merak ediyorsanız, buraya tıklayın…

 

Roma’da Gezilecek Yerler

6 YORUMLAR

 1. Merhaba;
  Çok faydalı ve güzel bilgilerle dolu içerikler paylaştığınız için teşekkür ederim.
  Bende 28.01.2019-31.01.2019 tarihleri arasında Roma’da idim.Bende sırt çantamı aldım ve couchsurfing ile bulduğum ve arkadaş olduğum Patricia da konakladım(Santa Lucia).Ancak;yazınızı okuyunca fark ettim ki biletler konusunda sanırım biraz acemilik yapmışım:)))
  Bu arada siz hariç epey Türk ile karşılaştım :((
  Özetle;Dünya gözümüzde büyüttüğümüzden çok daha küçük ve görecek çok şey var.

 2. Merhaba 3 günlük turist bileti alırsak bu bileti tek kişimi kullanmak zorunda yoksa tek bir 3 günlük biletle birden fazla kişi kullanabiliyormu

 3. Merhabalar!

  İtalya’da yaşayan biri olarak denk geldim 🙂 Bence Roma’ya gidenler bol bol yürüsünler

  Sevgiler 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.