Tatilde Sık Karşılaşılan Sorunlar

0

Kaçırılan uçuşlar, kayıp valizler, kayıp bir pasaport veya jet lag… Hepimiz seyahatlerimizde bir tür aksilik ile karşılaştık. İşte karşınızda tatilde sık karşılaşılan sorunlar ve tabii ki bunlarla nasıl başa çıkabileceğimize dair ipuçları.

Karşımıza çıkan aksilik ne kadar basit olursa olsun, o an heyecan ya da can sıkıntısıyla verdiğimiz tepkiler büyük olabiliyor. O yüzden ne kendi canımızı ne yanımızdakilerin canını sıkmak ve en kısa sürede doğru adımları atabilmemizi sağlamak için bu listeyi hazırlamak istedim. Bunlar aslında oturup düşündüğümüzde hepimizin mantıksal çıkarımlarla ulaşacağı bilgiler. Sadece bazen önceden okumak ya da böyle bir şey olursa ne yaparım diye düşünmek, can sıkıcı an başımıza geldiğinde daha sakin kalmamıza yardımcı oluyor.

Kayıp Pasaport

Tatilde sık karşılaşılan sorunlar listesinin tepesinde maalesef pasaport kaybı var. Pasaport ya bizim dikkatsizliğimiz ile ya da çaldırdığımız bir çanta, cüzdan içerisinde gidiyor. Eğer seyahatinizde pasaportunuzun kaybolduysa ya da pasaportunuz çalındıysa ilk yapmanız gereken şey sakin olmak. Sakin olun! Derin nefes alın! Ardından emin olun. Geriye dönüp yaptıklarınızı bir düşünün ve pasaportunuzun nerede olabileceğini hatırlamaya çalışın. Çalındığından ya da kaybolduğundan emin olun, çünkü bunu yetkililere bildirmeniz seyahatiniz bitişi anlamına gelecektir. Bir yanlış anlaşılma ile seyahatinizin yarıda kalmasını istemezsiniz.

Pasaportunuzun çalındığından ya da kaybolduğundan emin olduktan sonra yapmanız gereken ilk şey, önce yerel polise ardından ülkenizin ziyaret ettiğiniz şehirdeki ya da en yakındaki Türk büyükelçiliği veya konsolosluğundan acil bir randevu almak. Kimliğinizi ispat edebileceğiniz başka bir kimlik olması çok önemli. Kimlik kartı ya da ehliyet işlerin kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Kötü haber!!! Yeni pasaport için Türk konsolosluğu ya da büyükelçiliği ile iletişime geçtiğinizde, size yeni bir pasaport vermeyecekler. Pasaport yerine geçen bir kağıt verecekler ve bu belge ile seyahatinize devam etme şansınız yok. O belge en yakın havalimanından en kısa süre içerisinde ülkenize geri dönmenizi sağlayacak bir belge olacak.

Önlemler: Pasaportunuzu çalınabilecek bir yer yerine, tshirtinüzün içine giydiğiniz bir pasaport çantasında taşıyın. Pasaportunuzun ve vizelerinizin bir kopyasını da her zaman valizinizde ve e-postanızda bulundurun. Birkaç ekstra vesikalık fotoğrafın yanınızda olması da zaman kazandırır.

Çalınan Cüzdan

Cüzdan çalınması hem tatilde sık karşılaşılan sorunlar listesinin hem de can sıkan durumların başlarında yer alıyor. Cüzdanınız çalındıysa hemen en yakın polis karakoluna başvurun ve rapor tutturmayı unutmayın. Çalınan kartları en kısa sürede bankanıza bildirin ve iptal ettirin. Yurtdışında iseniz yeni kart göndermeyeceklerdir. İnternet bankacılığı aracılığı ile kendinize gönderim sağlayabilirsiniz. Western Union bu konuda kolay erişilebilir ve hızlı bir alternatif olacaktır. Sigortanız varsa en kısa sürede durumu bildirin. Sigorta şirketiniz sizden polis raporu kopyası isteyecektir, temin etmeyi unutmayın.

Önlemler: Nakit parayı ve kartlarınızı her şeyi bir arada taşımak yerine farklı yerlerde tutun. Yedek bankamatik ve kredi kartını ayrı bir çantada tutmak yardımcı olacaktır. Döviz bozdurduğunuzda makbuzunuzu hemen atmayın, bu sayede sigorta şirketine ne kadar para kaybettiğinizi ispat edebilirsiniz.

Jet Lag
woman lying on bed

Değişecek olan zaman dilimi ne kadar artarsa jet lagın etkisi de o kadar artacaktır. Uyku saatinizi gideceğiniz yerin saatine göre ayarlayın. Fazla alkol, kafein, yağ ve tuzdan kaçının. Gündüz varırsanız, uyanık kalın ve hiç kestirmeyin. Gece varırsanız uykuya dalmak için elinizden geleni yapın. Vücudunuzu yorun ve duş alın.

Önlemler : İş için seyahat ediyorsanız, önemli toplantılarınızdan bir kaç gün önce varmaya çalışın. Jet lagdan korunma yollarını daha detaylı okumak istiyorsanız, linke tıklayabilirsiniz.

Kaçırılan Uçuş

Sadece tatilde sık karşılaşılan sorunlar içinde değil aynı zamanda iş seyahatleri içerisinde de sık karşılaşılan bir sorun, uçuş kaçırmak. Öncelikle, sakın ama sakın yer hosteslerine bağırmayın. Karşınızdakinin de bir insan olduğunu unutmayın. Bir uçuşu kaçırmanız sizin suçunuzsa, bir uçuşu değiştirmek için ücret alıp almaması gerçekten havayoluna bağlıdır. Çok kibar olun, sabırlı olun ve size sunulan olanakları iyice anlamaya çalışın.

Aynı havayolu ile sık sık uçan bir müşteri iseniz bu bir avantaj olacaktır. Önceki uçuşunuzun rötarı nedeniyle uçak kaçırdıysanız, uçuşlarınız bağlantılı ve aynı havayolu ile devam edecekseniz, personel zaten durumun farkındadır ve sizin için hazırlıklara başlamışlardır. Farklı bir havayolu ve bağlantısız uçuş ile devam edecekseniz, ve yeniden rezervasyon yaptırmanız gerekiyorsa arama motorları aracılığı ile en uygun uçuşları aramaya başlayabilirsiniz.

Önlemler: Erken bir uçuş saatiniz varsa, alarmınızı kurduktan belirli bir süre sonrasında yedek bir alarm daha kurun. Havalimanına varışınızı son ana bırakmayın.

Kayıp Bagaj

Bagajınız konveyör bandında yoksa, sabırlı olun. Bazen sırtçantası gibi ipleri olan, banda takılabilecek bagajlarını görevliler getirip kenara bırakabiliyor. Gelmediğinden emin olduğunuz noktada rapor tutturmak için ilgili kayıp ofisine başvurun. Türkiye’de her havayolunun anlaşmalı olduğu bir yer hizmetleri firması var. Formu doldurduktan sonra bagajınız ne kadar geç gelirse havayolu firmasının size o kadar şey borçlandığını unutmayın. Kısa süreli kayıplarda banyo malzemesi ve giysi gibi en temel ihtiyaçlarınızı karşılamakla yükümlüler. Bulunamaması halinde ise 1250 avroya kadar tazminat ödemekle yükümlüler.

Önlemler: Bagaj üzerinde kalan eski uçuşlara ait etiketleri sökün. Bagajınızın üzerine iletişim bilgilerinizi yazmayı unutmayın. İlaç, gözlük, kontakt lensler, mücevher gibi tüm değerli ve gerekli eşyalarınızı el bagajınızda bulundurun.

Kayıp bagaj durumunda havayolu firmasından nasıl tazminat alacağınızı merak ediyorsanız, “Havalimanında Bagajım Kayıp Ne Yapmalıyım?” yazısını okuyabilirsiniz.

Emanetçi Aramak

assorted-color lockers

Bazı seyahatlerimizde uçuş ya da tren bekleyecek uzun vaktimiz ve elimizde koca bir valiz olabiliyor. Bu gibi durumlarda mümkünse erken check-in yapmak ya da otelin bagaj odasında bırakmak öyle bir şansımız yok ise emanetçiye ya da kilitli dolaplara bagajı bırakıp, günü rahat geçirmek tercih edilebilir. Özellikle turistik bölgelerde metro, tren istasyonlarında, garlarda ve havalimanlarında bozuk para ile çalışan kilitli dolaplar bulmak mümkün. Bunlar mevcut değilse, ücreti karşılığında bagajınıza göz kulak olan kafeler, restaurantlar, kitapçılar gibi yerleri tercih edebilirsiniz. Peki buralar nasıl bulunacak? Nannybag ve bagbnb gibi bu hizmeti veren networkleri kontrol edebilirsiniz.

Önlem : Bir gün önceden bagajınızı bırakabileceğiniz yerleri kontrol edip, gününüzü ona göre planlayabilirsiniz. Seyahatinizi planlarken bagajınızın boyutunu düşünüp, uzun bekleme süresi olmayan tercihlere yönelebilirsiniz.

Tatilde sık karşılaşılan sorunlar listesindeki maddeler belki her seyahatte başımıza gelen şeyler değil. Ama sıklıkla duyduğumuz ve duyduğumuzda bile tüylerimizi diken diken eden maddeler. Sizin tüylerinizi diken diken eden sorunlar neler?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.