Roma’da Gezilecek Yerler

4

Roma, eski Romalılar tarafından “Ebedi Şehir” olarak adlandırıldı, çünkü dünyanın geri kalanında ne olursa olsun, Roma şehrinin her zaman ayakta kalacağına inanıyorlardı. Şehir merkezini görkemli anıtlarla doldurdular. Şehri yürüyerek keşfetmek, size tarihi bir yolculuk yaptığınız hissini yaşatacaktır. Yüzyıllar boyunca gelişen, süslenen, birbirinden görkemli eserlerle donatılan bu şehirde yani Roma’da gezilecek yerler neresi merak ediyorsanız, yavaşça sayfayı aşağıya doğru kaydırıp okumaya devam edebilirsiniz.

Lonely Planet Roma’yı elime aldığımda ilk düşündüğüm şey şu oldu. Koskoca bir rehber kitap ve sadece Roma için. Normalde Lonely Planet seyahat kitapları bir ya da bir kaç ülkeyi kapsayacak şekilde yazılır ancak Roma’da gezilecek yerler o kadar çok ve yapılacak o kadar çok şey var ki Roma için tek bir kitap basılmış. Benim aklımdan bu düşünceler geçerken kitabın ilk sayfalarında şu yazıyordu. Roma’ya 3-4 günlüğüne mi geldiniz, arkanıza yaslanın ve en çok görmek istediğiniz yerleri seçin. Bütün Roma’yı 3-4 günde dolaşmaya kalmayın, dolaşamazsınız. Göremediğiniz yerleri diğer gelişlerinize saklayın. Bence bu Roma hakkında verilebilecek en önemli bilgidir.

Roma Hakkında Genel Bilgi

 • Roma’daki çoğu mağaza pazartesiden cumartesiye, 09:00-13:30 ve 15:30-19:30 saatleri arasında açıktır. Ana caddelerde bulunan dükkanlar öğle yemeğinde kapanmaz ve kapanış saatleri biraz daha geçtir.
 • Roma’daki en popüler turistik mekanların çoğu açık havadadır. Yani büyük bir kısmına ücret ödemeden de ziyaret edebilirsiniz. Roma açık hava müzesi tabirini tam olarak hak eden bir şehir.
 • Roma’daki belli başlı müzeler ve sanat galerileri sabah 8:30 ile akşam 7:30 arasında açık. Bazılarına rezervasyon yapmadan girilemiyor. Ziyaret etmek istediğiniz müzeler hakkında ön bilgi almanızda fayda var.
 • Roma’nın en soğuk ayları Ocak ve Şubat aylarıdır. Bu iki ay boyunca hava oldukça soğuk. Geceleri sıcaklık sıfırın altına düşebilir. Aynı zamanda Roma’nın en ucuz olduğu dönemlerdir.
 • Temmuz, ortalama sıcaklık 25°,  Ağustos ayı biraz daha sıcak. Yüksek nem nedeniyle, bu aylarda şehri ziyaret edilmesi tavsiye edilmez ama İstanbul ve İzmir gibi yüksek nemli şehirlerden gelen ziyaretçilerin bu sıcaklıkta sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Ağustos ayında birçok Romalı iki haftalığına tatile çıkar ve birçok dükkan kapanır.
 • Roma’yı ziyaret edecek en iyi zamanın ilk bahar ve sonbahar olduğu vurgulanır ancak bu dönemlerin yüksek sezon olduğunu ve otel fiyatlarının daha yüksek olduğunu unutmayın.
 • Roma yıl boyunca sıkıntısız olarak ziyaret edilebilecek bir şehir.
 • Roma’ya gidebilmek için geçerli bir schengen vizesine sahip olmanız gerekiyor.

 

Roma’da Ulaşım

Roma’da ulaşım oldukça kolay ve zahmetsiz. Google maps üzerinden gitmek istediğiniz yeri işaretlediğinizde size toplu taşıma gitmenin yolunu anlatıyor. Bir kaç kere daha uzun yoldan götürdüğü oldu ama en azından yolu biliyor. Roma’da ulaşım hakkında daha detaylı bilgi için lütfen bu yazıyı tıklayın.

 

Roma’da Gezilecek Yerler

Roma’da gezilecek yerler say say bitmez ama ben en popüler olanları sıralıyorum. Zaten seyahatiniz 3-4 günden fazla değilse, bunlardan daha fazlasını görmeniz imkansız. Ha çok gaza gelir görürseniz bile canınıza ayaklarınıza yazık.

Kolezyum, Roman Forum, Aşk Çeşmesi, Piazza Navona, Vatikan, St. Peter Bazilikası, Sistine Şapeli, İspanyol merdivenleri, Pantheon, Trastevere, Galleria Borghese, Campo de Fiori,  Pigneto, Castel Sant’Angelo, Roma’da gezilecek yerler içerisinde başlıcaları diyebilirim. Saymış olduklarımın her biri sizin tarzınıza zevkinize uymayabilir. Siz arzu ettiklerinizi listeleyip, zamanınızı ona göre ayarlayabilirsiniz.

Kolezyum

 

Kolezyum Roma’nın ana sembolüdür. Kolezyum, 188 metre uzunluğunda, 156 metre genişliğinde ve 57 metre yüksekliğindedir ve Roma’nın en büyük amfitiyatrosudur.

Kolezyum 50.000’den fazla insanın gösterilerin tadını çıkarması için inşaa edildi. Egzotik hayvanların sergilenmesi, mahkumların infazı, savaşların yeniden canlandırılması ve gladyatör dövüşleri Roma halkını yıllarca eğlendirdi.

Kolezyum 500 yıldan fazla bir süredir aktif oldu. Tarihte kaydedilen son oyunlar 6. yüzyılda gerçekleşti. 6. yüzyıldan beri Kolezyum yağma, deprem ve hatta bombalamalara maruz kaldı ama hayatta kalmayı başardı.

Günümüzde, Kolezyum, Roma’nın en turistik alanıdır. Her yıl 6 milyon turist ziyaret ediyor. 7 Temmuz 2007’de Kolezyum, Modern Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri oldu.,

Kolezyum’un uzun kuyruğunda sıra beklemek istemiyorsanız, Roma Pass alıp direk olarak girebilirsiniz. Roma Pass’in detaylarını öğrenmek için buraya tıklayın.

 

Aşk Çeşmesi

Roma’nın en çok fotoğraf çekilen yeri Kolezyum mu yoksa Aşk Çeşmesi mi diye sorarsanız, inanın buna yanıt veremem. Başa baş gittikleri kesin… Roma’da gezilecek yerlerin başında gelen Aşk Çeşmesi günün hemen her saati giderseniz kalabalık. Ne fotoğraf çektirmeye, ne dilek dilemeye fırsatınız olmayabilir. Açık havada ve turistik alanın ortasında yer aldığı için sık sık önünden geçtiğim Aşk Çeşmesi’ne bir sabah erkenden ilk iş kimse yokken, bir de gece gidip nispeten boş saatlerini yakaladım.

Gitmediyseniz (bu yazıyı okuduğunuz için gitmediğinizi farz ediyorum) bile televizyonda ya da internette mutlaka Aşk Çeşmesi’nin başında durup arkaya doğru bozukluk atan bir çok kişi görmüşsünüzdür. Efsane aslında 1954 yılında çekilen Three Coins in the Fountain filmine dayanıyor. Arkanız dönük olarak,

 • bir tane bozukluk atarsanız Roma’ya geri döneceksiniz
 • iki tane bozukluk atarsanız bir İtalyan’a aşık olacaksınız
 • üç tane bozukluk atarsanız da tanıştığınız kişi ile evleneceksiniz deniyor.

Ben bunlar yerine arkam dönük olarak bozuk para atıp dilek tutmayı denedim. Benim kendi dileğim için attığım bozukluk suya gitti ama Emre’nin dileği için attığım bozukluk gitmedi. Zaten Ortadoğu’da barış gibi bir dileğin tutma ihtimalini hiç tartışmayalım…

Trastevere

Trastevere’nin dar Arnavut kaldırımlı sokaklarında yapılan bir gezinti, mütevazı ortaçağ kiliseleri, en sıradışı nesnelere sahip küçük dükkanları ile Trastevere’de Roma mahalle kültürünü derinlemesine hissedeceksiniz.

Trastevere, Roma’da yemek yemek için en iyi alanlardan biridir, özellikle gece ve akşam yemeği öncesi sokaklarında yürüyüş yapmak için çok keyifli.

En geleneksel barları arayan ziyaretçiler de, modern ve yenilikçi mekanları tercih edenler de Trastevere’de istediklerini bulabilir.

 

Galleria Borghese

Galleria Borghese ile ilgili görsel sonucu

Galleria Borghese, dünyanın en iyi müzelerinden biridir. Özellikle İtalya’ya kadar gelip dünyanın en ünlü ressamlarından biri olan Caravaggio’nun eserlerini görmeden dönmeyin.

Bu müze oldukça popüler olduğu için önceden rezervasyon yapılması zorunludur. Bilet rezervasyonu online veya telefonla yapılabilir. Biletlerin satılmadığından emin olmak için birkaç gün önceden rezervasyon yapmanızı öneririz. Benim gibi gelip kapıdan dönmeyin.

Campo de Fiori

 

Muhtemelen Roma’da geçen tüm filmlerde en azından bir kez gözükmüşlüğü olan çiçeklerle, mis kokulu sabunlar, çeşitli peynirlerle bezeli açık hava pazarı işte burası. Burası eskiden at pazarıyken bir dönemde de toplu idamlara ev sahipliği yapmıştır.

Campo de ‘Fiori şu anda şehrin en sevilen bölgelerinden biri. 1869’dan bu yana, her pazartesiden cumartesiye çiçek, meyve ve sebzeleriyle ünlü pazara ev sahipliği yapmaktadır.

Gün batımının ardından bölge, restoranlar, kokteyl ve teras barlar ile Roma’nın en uğrak yerlerinden biri haline geliyor.

 

İspanyol Merdivenleri

spanish steps ile ilgili görsel sonucu

İspanyol Merdivenleri Piazza di Spagna ile Trinità dei Monti Kilisesi’ni birbirine bağlar. On sekizinci yüzyılın başında inşa edildi. Roma’nın en ünlü yerlerinden biridir.

Merdivenler turistler arasında oturup dinlenmek ve Piazza di Spagna manzarasının tadını çıkarmak için popülerdir.

Pantheon

pantheon ile ilgili görsel sonucu

Pantheon Antik Roma’dan bugüne kadar en iyi korunmuş yapıdır. Binanın içine adım attığınızda M.S. 126 yılında inşaa edildiğine hayret edeceksiniz. Dışarıdan baktığınızda sütunlar ile dizdörtgen bir yapı gibi gözüküyor ama içeriye girince koskocaman bir kubbe sizi selamlıyor.

Panteon’un iç kısmında çok sayıda İtalyan kralının mezarı ve çok sayıda sanat eseri bulunur. Pantheon’da gömülü en önemli kişi Rönesans mimarı ve ressamı Raphael’dir.

Pantheon’a girişler ücretsiz. Roma’da gezilecek yerler içerisine Pantheon’u mutlaka alın. 

Pigneto

pigneto ile ilgili görsel sonucu

Ege Başaran’ın deyimiyle “Roma’nın serseri ruhlu çocuğu” Pigneto, Romalı gençler burada ne yapıyor merak edenler ve turistik alandan çıkıp keyifli vakit geçirmek isteyenler için… Mahallede bir çok mural, sanatçı, kafe, restaurant, bar bulunuyor. Eskiden banliyö iken şu an şehrin en serseri, en hip, en dövmeli insanlarının uğrak yeri. Roma’ya gelip benim gibi Roma’nın büyüsüne kapılmadıysanız ve kendinizi rahat hissedeceğiniz bir yer arıyorsanız, Pigneto doğru adres.

Castel Sant’Angelo

Dışarıdan bakıldığında çok mütavazi olan Castel Sant’Angelo’nun içindeki ihtişam insanın dilini yutturacak cinsten. Geniş bir silah koleksiyonunun yanı sıra, Rönesans dönemine ait mükemmel bir şekilde korunmuş fresklerle süslenmiş Papa odaları göreceksiniz. Teras Roma’nın en iyi manzaralarından birine sahip. Hem nehri hem Vatikan’ı görüyor. Güzel bir manzara ya da Roma fotoğrafı için kaçırmayın. Hatta Roma’da çekebileceğiniz en iyi instagram fotoğrafı noktası burası olabilir.

 

Bonus : Palazzo Zuccari

Palazzo Zucari Roma’da gezilecek yerler listesinde bulabileceğiniz türden bir yer değil. Yola çıktığım ilk günden itibaren bir şehire adım attığımda oradaki ilginç yerleri araştırırım. Hatta bir kere Penis Tapınağı’na bile gitmiştim. Her neyse, Roma’da ilginç yerleri araştırırken karşıma bu kapı çıktı. Bu kapı İspanyol Merdivenleri’ne oldukça yakın. Gitmişken bir uğrayın derim.

 

4 YORUMLAR

 1. Önümüzdeki sene yeşil pasaport çıkınca gitmek istediğimiz yerlerin başında geliyor Roma. Çocuk da 4 yaşında olacak. Öncesinde ilk deneyim açısından tur firması ile gidip tecrübesizliği üstümüzden attıktan sonra artık kendi rotamızı belirleriz diye düşünüyoruz. Teşekkürler

 2. Senede bir defa mümkün olduğunca ekonomik ve zaman yönünden seyahata çıkarım.Çıkmadan önce sizin gibi ilgili gezi bloglarından rehberlik için takip ederim.Roma sonbahar gibi rotam olarak gözüküyor.Yazınız da önceden gitmek isteyenler için iyi bir rehber niteliğinde bence 🙂 Tebrik ederim.
  İyi gezmeler olsun 🙂

 3. Çocukluk hayalim olan İtalya seyahatini koronavirüs salgınından 2-3 sene önce gerçekleştirebildiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Ama tekrar gitme fırsatı bulduğumda bu yazıdan mutlaka faydalanacağım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.