Jet Lag Nedir? Nasıl Korunulur?

0

Hayalinizdeki tatile çıktınız. Önünüzde bembeyaz kumsallar, turkuaz sular ama siz yataktan kafanızı kaldıramıyor musunuz? Evet siz de bir jet lag mağdurusunuz. Jet lag nedir,  neden olur ve özellikle uzun yolculuklarda bizi etkileyen jet lagdan korunmanın yolları var mıdır merak ediyorsanız, bu yazı tam size göre..

Jet Lag Nedir?

Alışmış olduğumuz saat düzeni ve biyolojik saatimizin sekteye uğrayarak, değişen zaman dilimine uyum sağlayamamasına jet lag diyoruz. Farklı dilimlerde seyahat ettiğimiz zaman vücudumuzun günlük rutini olan ritmi bozulur ve bu durumda, yorgunluk, ishal, kabızlık, uykusuzluk gibi problemlerle karşılaşırız. Jet lag öncelikli olarak, bir hastalık değil, geçici bir rahatsızlık durumudur.

Örneğin; 10 saatlik bir uçuşunuz var, 13.00’da bindiniz ve 10 saat sonra ineceğiniz yerin yerel saati 04.00, sizin biyolojik saatiniz hala saatin 23.00 olduğunu sanıyor. Bu sebeple belki sabaha kadar uyuyamayacaksınız, gittiğiniz yerin saatine alışmanız bir kaç günü bulabilir. Bu problemin gece uçuşlarındansa, gündüz olan uçuşlarda daha çok görüldüğü gözlemlenmiştir. Belki siz de seyahat planlamanızı bunu düşünerek yapabilir, böylelikle uzun süreli, özellikle doğuya doğru olan uçuşlarınız arttıkça Jet Lag sizi, nasıl, ne kadar etkiliyor görecek ve ona göre önlem almaya başlayacaksınızdır. Ben yine de genel bir Jet Lag için kaçınma yollarını açıklayayım.

 

Jet Lag’dan Nasıl Korunabilirim?

Jet Lag nedir?

Öncelikli olarak yapabileceğiniz şey, gideceğiniz yerin saatine göre, 1 hafta önceden kendinizi azar azar alıştırmanız olacaktır. Uçuş günü, kafeinden ve alkolden uzak durup, bolca su tüketerek Jet Lag etkisini en aza indirebilirsiniz. Uçuş esnasında uyumayı deneyebilirsiniz. Uçuşunuz sona erdiğinde, açık alanlarda bulunmak, güneçe çıkmak, otel odasına gidip yatmaktansa daha etkili bir yöntem olacaktır. Ne kadar fazla hareket halinde kalırsanız Jet Lag’ın etkisini o kadar kısa sürede atlatabilirsiniz. Hafif yiyecekler tüketin, eğer dengelemekte zorluk çekerseniz, uykunuz geldi fakat bulunduğunuz yerde gece olmasına daha çok varsa kafeinin yararını bu noktada görebilirsiniz.

 

Vücudumuz, uyku zamanımızdan bir kaç saat önce melatonin adlı bir hormon salgılar. Jet Lag belirtilerinden biraz daha fazla kaçınabilmek için melatonin içeren besinleri tüketebilirsiniz. Bu besinlerden bazıları; brokoli, soğan, domates, salatalık, mantar, patates, nohut.

 

Doğal yolla Jet Lag belirtilerinden kaçmanın yanında bir de uyku haplarını deneyebilirsiniz. Doktorunuza danışarak size uygun, yan etki yaratmayacak bir uyku hapı yazdırmakta bir seçenek olabilir. Vardığınız yerde gece ama sizin biyolojik saatiniz gündüzü işliyorsa, uyku hapı alarak Jet Lag etkisini azaltabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.