Ryan Air İle Uçuş Öncesi Bilmeniz Gerekenler

1

Avrupa içi uçuşlarda düşük fiyatları ile dikkat çeken İrlanda kökenli Ryan Air ile uçuş öncesi dikkat etmek gereken hususlar neler? Ryan Air ile uçarken bagaj alınabiliyor mu? Ryan Air ile uçmaya dair tüm soruların yanıtları burada…

 

Ryan Air uçak bileti almak

 

Avrupa içi en ucuz uçuşları sunan Ryain Air’ın sitesine girince kampanyaları görüntüleyebilir ya da kendi uçmak istediğiniz destinasyonlara göre arama yapabilirsiniz. Bazı durumlarda bilet fiyatları tek yönde uygunken, bazı durumlarda ise gidiş dönüşte uygun olabiliyor. Aynı şehire dönecekseniz arama yaparken iki seçeneği de değerlendirin.

 

Ryan Air Check in

 

Ryan Air ile uçuş öncesi bilinmesi gereken en önemli konu check in. Ryan Air check in yapmadan havalimanına gelen ve orada check in yapan yolculardan 55 avro hizmet ücreti talep ediyor. Aman check in yapmayı unutmayın. Mazallah 10 avroya bilet buldum diye sevinirken 5 katı ücret ödemek zorunda kalmayın.

 

Check in yaptıktan sonra Avrupa vatandaşı olmayanlar için ekrana bir uyarı çıkıyor. Avrupa birliği üyesi ülkeler harici vatandaşların Check in yapmışlar olsa bile havalimanında kontuara uğrayıp vize kontrolünden geçmeleri gerekiyor.

 

Ryan Air Koltuk Seçimi

 

Ryan Air sitesinden check in yaparken koltuk seçip seçmek istemediğinizi soruyor. 3 avro karşılığında istediğiniz koltuğu tercih edebilirsiniz.  Eğer arkadaş grubu olarak seyahat ediyorsanız ve yanyana oturmak istiyorsanız bu kısmı atlamayın. Sistemin otomatik olarak attığı koltuklar öncelikli olarak ara koltuklar oluyor. Para ödemeden cam kenarına düşmek biraz şans işi diyebilirim. Check ini son ana bırakanların cam kenarı ve koridora düşmesi daha yüksek olasılık.

 

Ryan Air bagaj hakkı 

Dikkat dikkat!!! Burası çok önemli.

 

Ryan Air’ın 1 kasım 2018’den itibaren geçerli olan bagaj politikasına göre artık yolcular uçağa sadece 40x20x25cm boyutlarında koltuğun altına sığabilecek bir küçük el bagajı getirebilecek. Bunun dışında bir bagaj getirmek isteyenler bilet alım esnasında farklı bir tarife seçebilir ya da online Check in esnasında 8 avroya kabin bagajı ya da 10 avroya kabin bagajı boyutlarında kayıtlı bagaj hakkı satın alabilir. Bilet alımı ya da online Check in sırasında bagaj hakkı satın almamış yolcular havalimanina bagaj ile gelirlerse 25euro bagaj ücreti ödemek durumunda kalırlar.

Ryan Air Yemek

 

Ryan air fiyatlarına yemek ve içecek  dahil değil. Önceden sipariş vermek de mümkün değil. Uçağa bindiğinizde hosteslerin verdiği katalogtan istediğiniz yemeği seçip, afiyetle yiyebilirsiniz.

 

Ryan Air ile uçuş

Koltuk araları oldukça dar. 1.58 boyutundaki benim için bile dar. Pegasus’tan bile dar. Ama Ryan Air ile uçuş genellikle kısa ve ucuz olduğu için katlanılabilir.

 

Bir de uçak içi alışık olduğumuzdan biraz farklı yönetiliyor. Kendinizi uçakta değil de, sirkeci treninde gibi hissediyorsunuz. Hostesler ve pilotlar sürekli olarak bir şeyler satma derdinde. Elimde görmüş olduğunuz bu parfümü sadece 40 avroya alabilirsiniz diye başlayan anonslar uçuş bitene ya da ürünler bitene kadar sürüyor. Satış olmazsa sürekli olarak fiyatta indirim yapıyorlar. Uçuşun başında 40 avro olan parfüm uçuş sonunda 10 avroya kadar düşebiliyor. Beni sağ salim indirmeye odaklamasını istediğim pilotun parfüm satma derdine düşmesi beni biraz rahatsız ediyor.

 

Bana en komik gelen kısım ise uçak indikten sonra zafer müziği gibi borazanlı bir müzik çalıyorlar. O çaldıktan sonra da bazen yolcular alkışlamaya başlıyor. Işte o zaman ben kopuyorum Ahahahahahah.

 

Ryan Air Rötar

 

Henüz karşılaşmadım. Olursa anlatırım.

 

Kendisine karşı karışık hisler beslediğim Ryan Air ile ilgili olarak anlatacaklarımın sonuna geldik. Para çokomel eğrisinde ödediğiniz ücrete göre hizmet aldığınızı ve fazlasını beklemenin mantıklı olmadığını unutmayın.

 

Keyifli uçuşlar! Bon voyage!

1 Yorum

  1. Rynair ile Sofya / Ürdün arası 125 TL’ye uçak bileti buldum. Hatta Sofya’dan diğer şehirlere ucuza uçak bileti fazlasıyla var. Mesela İsrail’e de çok uygun. Fiyat politikası beni çok korkuttu. Kışın Sofya’ya gidip orada konaklama yapayım sadece üzerimdeki kıyafetler ile Rynair’e mi binsem diye düşünüyorum:) diğer eşyaları da Sofya’daki hostelin deposuna bırakırım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.