Tek Seyahat Edenler İçin Destinasyonlar

2

 

Tek başına yola çıkmak isteyenler veya ben tek başıma yollara düşemem diyenlere yardımcı olacak, yalnız başına seyahat edilebilecek yerleri sizin için derledik. Rahatlıkla bu ülkelerde yalnızlığın tadını çıkarabilir, kimseye bağlı olmadan kendi rotanızı oluşturabilirsiniz. Otostopla veya araçla, çok parayla veya az parayla herkese göre bir rota var bu yazıda!

Tek başına ve ilk defa seyahat etmeye karar verenler için Avrupa tren hattı -Interrail- oldukça doğru bir seçim olacaktır. Rotanızı kendiniz dilediğinizce oluşturabilir, Avrupa’nın en güzel şehirlerini gezme imkanı bulabilirsiniz. Bu rota üzerinde Hollanda, Avusturya, Belçika ve İsviçre bunların yalnız seyahat etmeye en uygun olanları arasında. Avrupa genelinde öyle ciddi bir güvenlik sıkıntısı yok. Yaşanabilecek en büyük problem ufak tefek hırsızlık problemleri olacaktır.

Tek başına seyahat etmeye bir kere başladıktan sonra, bu yolda kendinizi tanımaya adım attığınızda bu rota üzerinde bulunan diğer Avrupa ülkelerine de gitme cesaretini gösterebilirsiniz. Bunların arasından yine de en çok önerdiğim, kuzey Avusturya olacaktır. Güzel insanlarıyla, gezgin sever sokaklarıyla sizi yeni yollar için cesaretlendirebileceğinden eminim.

İran

Tek seyahat edenler için destinasyonlar listesinin başında kesinlikle İran geliyor. Otostopla ve düşük bir bütçeyle seyahat etmek istiyorum diyorsanız, İran bunun için mükemmel bir ülke olacak. İran, bilinenin aksine oldukça güvenli bir ülke. Misafirperverlikleriyle size kucak açan insanların arasında oldukça rahat hissedeceksiniz. İran’ın güvenli bir ülke olmadığını bir çok kişiden duyarız ama orada bir terör saldırısı olasılığı, bulunduğumuz zaman içerisinde yok denecek kadar düşük bir ihtimaldir. İran’a gittiğiniz zaman tek sorun İngilizce konuşan insan sayısının az olması olacaktır. Bu yüzden belli başlı kelimeleri, ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz kalıpları öğrenip giderseniz çok daha sağlıklı iletişim kurabilirsiniz. İran için evet güvenli dedik ve tek başınıza seyahat ederken rahat edebileceğiniz bir ülke ama yine de tedbirinizi elden bırakmayarak, para, değerli eşya konusunda dikkatli olmalısınız. Ayrıca İran’da taksiye binerken fiyat sormanızda oldukça fayda var.

Her güvenli ülkenin bir de oldukça tehlikeli yerleri de illa ki oluyor. İran’da ise Sistan ve Belucistan eyaletlerine pek gitmenizi önermiyorum. Seyahat planınızı bunu göz önünde bulundurarak hazırlayabilirsiniz.

İskandinavya

Tek seyahat edenler için destinasyonlar da diğer bir favori ise İskandinavya! Danimarka, İsveç, Norveç ve Finlandiya’yı içeren bu rota da kendinizi oldukça rahat hissedebilirsiniz. İnsanların İran’da olduğu kadar misafirperver olduğunu söyleyemem ama her parkta vs. çadırınızı kurabilir ve gönül rahatlığıyla uyuyabilirsiniz. Çadır kurmanın ülkede rahatlığı dışında, otostopta oldukça kolay ve güvenli. Burada insanlar o kadar misafirperver değil dedim diye, gözünüz korkmasın hemen. Dört ülkede de insanlar oldukça yardımsever. Hem doğa görmek istiyorum hem de yalnız gezeceğim diyorsanız İskandinavya en güzel manzaraları ve sokaklarıyla sizi bekliyor olacak.

İzlanda

Bu ülke, fantastik yerleriyle, yardımsever, misafirperver insanlarıyla tam yalnızlara göre. Bu ülkedeyken çok fazla yalnız kalmadığınızı da belirtmeliyim. Özellikle yazın trekking rotalarını yürümeye gittiyseniz, sizin gibi bir çok yalnız gezginlerle karşılaşabilirsiniz. Bu da size bir sürü dostluğun kapısını açacaktır. İzlanda bu açıdan da oldukça güzel bir ülke. Yalnız otostop çekmek isterseniz ne yazın ne de kışın bir sorunla karşılaşırsınız. Kışın otostopta karşılaştığınız tek sorun, az araba geçiyor olmasından kaynaklı soğukta çok uzun süre bekleme ihtimaliniz olacaktır. Aman dikkat!

İzlanda’da seyahat etmek öyle bir şey ki, başınıza asla bir şey gelmeyeceğini İzlanda’da bir kaç insan tanıdığınız zaman anlıyorsunuz. Bu insanlar açsanız yemek, yatacak yeriniz yoksa size yatak veriyorlar. Sanıyorum ki ülke içerisinde, coğrafyadan ve zorlu iklim koşullarından yardımlaşma fazlasıyla gelişmiş. Yalnız ülke yine de bütçeye dikkat etmekte fayda var. Tek seyahat edenler için destinasyonlar arasında biraz pahalı bir ülke. 

Tayland

Tayland, tek seyahat edenler için destinasyonlar arasında hem güvenilir hem ucuz bir ülke olarak adını yazdırıyor. Kadın, erkek fark etmeksizin sizi kucaklayan bu ülke, insanları açısından da eşitliğe çok önem veriyor. Bir çok, sizi ağırlamak isteyen, misafirperver insanla tanışacaksınız. Tayland, gezgin dostu bir ülke olmasının yanı sıra aynı zamanda gezgin bütçesine de uygun bir ülke. Tek başına seyahat etmek isteyenler Tayland’ı mutlaka listesine eklemeli.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba..

    Gezi blogları hakkındaki samimi yaklaşımınızı takdir ve beğeni ile karşıladığımızı belirtmek isteriz.

    http://www.geziseyahatrehberi.com adı altında biz de gezi birikimlerimizi okuyucularla ve gezginlerle paylaşmak üzere yayın hayatımıza başladık. Desteklerinizi, önerilerinizi bekler, keyifli geziler ve paylaşımlar dileriz.

  2. Tek seyahate çıkma bana göre hiç eğlenceli olmuyor yanında mutlaka biri olması lazım ki eğlenilebilsin geziden seyahatten zevk alınabilsin ama buradaki yazıda gerçekten güzel şeylerden bahsediyor yalnız sevenler için oldukça iyi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.