Suların ve Beyazların İçinde : Pamukkale’de

0
31

Bayram ziyareti esnasında birden karşıma çıktı Pamukkale. Eeeh bu kadar yol gelmişken ziyaret etmeden olmazdı. İzmir’de yaşamama ve yakın yerler arasında yer almasına rağmen ilgimi çekmemişti daha önce. Gezmeye başladığım ilk andan itibaren çok büyük haksızlık ettiğimi fark ettim. Travertenlere ilk adım attığımda sanki bu sıcakta bir kayak parkına gelmişim gibi hissettim. Her yer bembeyaz pamuk gibi.. Travertenlerin bozulduğu artık beyaz olmadığı gibi söylemler aklımda kaldığı için o beyazlık karşısında şaşkınlık geçirdim. Travertenlerin yapısının bozulmasındaki en önemli faktörlerden biri olan otelin kapatılması ve yeniden özen gösterilmeye başlanması ile eski beyazlığına kavuşmaya başlamış. Hala yer yer deformasyonlar göze çarpmıyor değil.


 Pamukkale travertenleri ve hierapolisi aynı alanda yer alıyor. 3 farklı giriş kapısı bulunuyor. En keyifli yol, doğrudan travertenlere açılan..
Bu kapı, diğerlerine göre daha küçük ve daha uzun bilet sırası oluyor. Müze kart ile girişler ücretsiz ancak kart okuyucu sistemi olmadığı için ücretsiz biletinizi almak için yine de sıraya girmeniz gerekiyor. Tüm bu sıkıntılara rağmen, bu yoldan yukarı çıkmanın keyfine değer. Travertenlerdeki sular kontrollü olarak akıtılmaktadır. Su verilmeyen bölgelerde gezmek ise yasak. Görevliler düdükleri ile uyarıda bulunuyorlar. Yani her gittiğinizde farklı bir bölgesini gezme şansı yakalıyorsunuz.

 

 Yerli ve yabancı turistlerden ilgi yoğun. Yalnız herkes gerekli hassasiyete sahip değil. Girişte bilgilendirilme yapılmalı. Travertenler sudaki kalsiyum karbonatların çökelmesi ile oluşuyor. Ziyaretçilerin havuzlarda dolaşması, çöken kalkerlerin sertleşemeden dağılmasına sebep oluyor. Yumuşak olan alanlarda çok fazla dolaşılmaması, kalkerlerin vücuda sürülmemesi gerekiyor. Suların şilafı olduğuna inanan insanlar bile var. Kalsiyum karbonatları maske gibi suratlarına vücutlarına süren, hatta şişeye doldurup götüren kişiler mevcut. Bu gereksiz hareketler suların berraklığını kaybetmesine, o muhteşem berrak görüntüden mahrum kalınmasına ve en önemlisi travertenlerin çok çabuk deforme olmasına neden oluyor.

 Travertenlerin en üstüne varıldığında serin ağaçlık bir alan karşılıyor sıcaktan bunalanları. İster dinlenilebilir, ister Pamukkale Hierapolisi, Hierapolis Müzesi ya da antik havuz ziyaret edilebilir.

 

Daha fazla fotoğraf için lütfen facebook sayfamızı ziyaret edin. 

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.376381932433259.86396.292998247438295&type=1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here