Tekila Nedir? Nasıl İçilir?

4

Bu metni 18 yaş altındaki bireylerin okuması tavsiye edilmez. Meksika’da tesadüfler üzerine çok bilinen bir tekila markasının Türkiye ve Ortadoğu pazarlama müdürü ile tanıştım. Kendisi bir Türk ve tabii ki boş durmadım ve tekilaya dair ne varsa öğrendim.

Tekila’nın tarihi

İspanyolların Meksika’yı kolonileştirdikleri dönemde ortaya küçük bir problem çıkmış. Alkol! İspanya’dan bira taşımaya kalktıklarında bozulması, şarabın ise çok pahalıya gelmesi sebebiyle bu probleme bir çözüm aramaya kalkmışlar, ve yerli halkın bu durumla nasıl başa çıktığını araştırmışlar. Meksikalıların kendi ürettikleri Pulque’yi denemişler ama hem lezzet olarak hoşlarına gitmemiş hem de düşük alkol oranı dolayısıyla çok fazla tüketilmesi gerektiğinden tercih etmemişler. Ben olsam ben de içmezdim zira Pulque beyaz, koyu kıvamlı hafif balgamımsı bir içki. Evlat olsa sevilmez, o derece. İspanyollar da destilasyon sürecine hakim bir millet olarak, Pulque’yi distile edip, yeni bir içki üretmeyi denemişler ve sonuçtan da oldukça memnun kalmışlar. Pulque distile edildikten sonra ortaya çıkan içkiye ise Mezcal denmiş. Şu an tabii ki süreçler oldukça gelişmiş, Mezcal üretimi sıfırdan yapılıyor, Pulque’ye gerek yok.

Meksika çok büyük bir ülke ve her bölgenin Mezcal’i de farklı tip agave bitkisinden ve ilave içeriklerden üretiliyor, o yüzden her mezcalin kendine has bir aroması ve tadı var. Sadece Tequila şehrinde üretilen mezcal mavi agaveden üretilmiş ve muhteşem aroması sebebiyle meşhur olmuş. Aslında tekila bir mezcal iken yaptığı ün ile mezcalin önüne geçmiş ve kendi adı ile anılmaya başlamış.

Tekila bir mezcaldir ama her mezcal bir tekila değildir.

 

Tekila Nasıl İçilir?

Meksika’da tekilaya adete bir viski imişçesine saygı duyulur ve yavaş yavaş tadı çıkarılarak içilir. Meksika’da tequila bölgeye göre farklı servis edilir. Kimi zaman tuzlu bardakta yanına limon ile, kimi zaman ise yanına bir bardak hafif acılı domates suyu ile. Bir yudum tekiladan bir yudum domates suyundan içilir, kesinlikle shot yapılmaz. Domates suyu gelmese de shot yapılmaz. Ne olursa olsun TEKİLA SHOT YAPILMAZ.

Türkiye’deki tekila ile Meksika’daki farklı mıdır?

Türkiye’de tequila olarak satılan içeceklerin en meşhur olanlarına kadar büyük bir çoğunluğu tequila aromalı alkollü içeceklerdir. İçince ağzın burunun ve boğazın yanmasından dolayı bir tat alınmaz, alınan tat da bir şeye benzemez. Türkiye’de shot olarak içilirken, Meksika’da ise shot bardağında yudumlanarak içilir. Meksika’da tekilanın bir lezzeti vardır, içene acı değil keyif verir.

Olmeca tekila mıdır?

Olmeca %51 oranında tekila içerir, bu nedenle de tekila adı altında satılır.

Tekila ile yapılan kokteyller nelerdir?

Bir çok kokteylin içerisinde tekila var ve bunların en popüler olanları; Tekila Sunrise, Margarita, Paloma, Long Island Iced Tea ve Frosty Bulldog Margarita. Frosty Bulldog Margarita içimi en keyifli ve eğlencelilerinden bir tanesi. Tarifini merak edenler için videosu burada.

 

Ballı Yunan rakısı Rakomelo hakkındaki yazımı okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Rakomelo (Ballı Yunan Rakısı)

 

 

4 YORUMLAR

  1. Olmeca Tezın dışındakiler maalesef dandik oluyor.
    Yerine göre shot yapmayı ya da yavaş yavaş içmeyi de seviyorum. Tuz – limon ikilisine alternatif olarak tarçın – portakal önerebilirim.

  2. Biz Kuşadası’nda Turunç ve limon tuzuyla seviyoruz. Sokaklardaki ağaçlarda turunç her mevsim bol bulunduğu için olsa gerek..!!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.