Van Gogh Müzesi – Amsterdam

2

Van Gogh Müzesi, Amsterdam’a gidince görülecek yerlerin en başında yer alıyor. O kadar yol gidince insanın bir Van Gogh Müzesi’ne uğrayıp Van Gogh’un tablolarını, bir de Rijksmuseum’a uğrayıp Rembrant’ın tablolarını görmesi şart. 

Van Gogh’un resimleri her zaman beni büyülemiştir. Kullandığı renkler, tarzı…  Onun tablolarına bakarken başka bir dünyanın içerisine dalıyorum.. Bu yüzden Van Gogh müzesi benim için olmazsa olmaz yerlerden birisiydi. İçerisi cıvıl cıvıl.. Sezon sonu olmasına rağmen oldukça kalabalıktı. Okullar on on beşli gruplar halinde dolaşıyor içerisini, 4 yaşında çocuklar bile vardı ama rahatsız olmuyorsunuz hiç, gürültü patırtı yapmıyorlar.

4 katlı koskocaman bir bina.. En alt katta ilk resimlerinden başlayarak, üst katlarda doğru olgunluk resimlerine doğru ilerliyorsunuz. Bir yandan hayatıyla ilgili ilginç kesitler okuyor bir yandan da tablolarını inceliyorsunuz.  Van Gogh’un beğenmediği bir resminin üzerine başka bir resim yaptığı bilinir, duymuşsunuzdur. İşte o tabloyu ve altındaki resmi burada görebilirsiniz. Benim en ilgimi çeken kısmı Japon sanatından etkilenip, o tarzda yaptığı çalışmaların sergilendiği bölümdü.

Tabloları gerçekte görmek apayrı bir his.. Hiç öyle fotoğraflardan, kitaplardan, internetten göründüğü gibi değil.. Görünce diyorsun ki, bu adam gerçekten bu işte usta. O zaman anlıyorsunuz neden eserlerinin milyon dolarlara alıcı bulduğunu, sorgulamıyorsunuz.  Öyle bir kaptırmışım ki kendimi Van Gogh’un hayatını parça parça duvarlardan okumaya, öyle bir dalmışım ki onun dünyasına öldüğü kısımda gözümden yaşlar süzülmeye başladı. Tabi, yanımdaki arkadaşın “Hahaha, yeni mi öğrendin öldüğünü?” diye espri yapması gerçekten çok tatlıydı. Söyleyecek sözüm yok. 

Müzeye girdikten sonra sesli rehber almayı unutmayın sakın. 

Hediyelik Eşya

Hediyelik eşya dükkanı çoooook güzeeeeeel.. Kendimi kaybettim resmen, 45 dakika mı  1 saat mi harcadım bilmiyorum. Beğendiğiniz ne varsa oradan alın, ben bunları dışarıda görmüştüm zaten ordan daha ucuza alırım demeyin. Sonra benim gibi çok üzülürsünüz çünkü dışarıdakiler aynı kalitede değiller. Van Gogh ile Rijksmuseum arasında ortada kaldırılan Iamsterdam yazısının hemen karşısında müzelerde satılan hediyeliklerin satıldığı ayrı bir dükkan var, bir tek orada belki bulabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. bu resim beni de hep büyülemiştir.. izlemediyseniz Doctor Who Series 5 Episode 10, Vincent and the Doctor ADLI BÖLÜMÜ İZLEYİN, DELİLİKLE DAHİLİK ARASINDA GEZİNEN VAN GOGH’U OYNAYAN Tony Curran muhteşem bir performans sergilemiş.. Ayrıca Van Gogh 500 Görsel Eşliğinde Yaşamı ve Eserleri kitabında da bu dahil çok sayıda eserinden Ufak Ufak hikayeleri ile bahsedilmiş.. kesinlikle tavsiye ederim.. özetle Van Gogh candır 🙂

  2. Merhaba. güzel bir yazı olmuş, emeğinize sağlık fakat sormak istediğim bir nokta var. ben van gogh’un resimlerini hatta eskizlerini beğenmediğinde onları yeniden boyayarak başka bir şeyler ortaya çıkardığını sanmıyorum. çünkü saatlerce uğraştığı tabloları, eskizleri beğenmediğinde onları yok ederdi. bu yüzden beğenmediği bir resmi tekrar boyamak, sonradan üzerinde köklü değişiklikler yapmak onun tarzıymış gibi anlatırsak, bu yanlış olur. burada paylaştığınız yapıt (bedroom in arles), beş çalışmadan biri. üç yağlıboya tablo ve iki eskiz çıkarmıştır zamanında. “işte o tabloyu ve altındaki resmi burada görebilirsiniz” derken neyden bahsettiniz? bu tablo sonradan değiştirilmiş bir eser değil ki, beğenilmeyip üzerine yeniden boyama yapılmış bir eser değil. acaba şeyi mi anlatmaya çalıştınız; duvarlardaki resimler de bilinen resimler, yani buraya biraz dikkatle bakınca rüya içinde rüya olduğu gibi resim içinde resim olduğunu görüyoruz. ben açıkçası buraya takıldım, çünkü anlamadım. aydınlatırsanız gerçekten çok sevineceğim. sevgilerle 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.